Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Hazır giyim, konfeksiyon ve tekstil sektörünün Türkiye'deki…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: 
  -"Hazır giyim, konfeksiyon ve tekstil sektörünün Türkiye'deki…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Hazır giyim, konfeksiyon ve tekstil sektörünün Türkiye'deki istihdam anlamında özel bir yeri var" -"Türkiye imalat sanayi üretiminin yüzde 15,3'ünü bu sektör gerçekleştiriyor. GSMH'nın yüzde 6,7'si bu sektörden geliyor" -"25,5 milyon kişiyi geçmiş olan Türkiye istihdamı her 4 kişiden bir tanesi imalat sanayinde istihdam ediliyor. Bu sektörün 2011'de yapmış olduğu ihracat 26,2 milyar dolar oldu"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hazır giyim, konfeksiyon ve tekstil sektörünün Türkiye'deki istihdam anlamında özel bir yeri olduğuna dikkati çekerek, "Bugün 25,5 milyon kişiyi geçmiş olan Türkiye istihdamında her 4 kişiden bir tanesi imalat sanayinde istihdam ediliyor" dedi.
     Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği "Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2012 Resmi Açılış Seremonisi"nde konuşan Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya'ya yaptığı ziyarette İspanya'nın siyasetçilerinin yanı sıra en önemli iş adamlarıyla da bir araya geldiklerini söyledi.
     Çağlayan, İspanya'daki iş adamları ve siyasilerin, Avrupa'nın yoğun bakım çadırında olduğu bir ortamda Türkiye'nin başarısını kendilerine anlattıklarını belirterek, "Türkiye'nin krizden başarıyla nasıl çıktığını biz değil artık başkaları anlatıyor. Bugün Avrupa'daki kriz nedeniyle 10 gün sonrasının ne olacağı belli değilken, bizim 2023 vizyonumuz var. Türkiye tarihinde ilk kez 12 yıl sonrasını hedefleyen bir program yaptı" diye konuştu.
     Türkiye'nin başarı hikayesinin altında yatan en önemli nedenin siyasi ve ekonomik istikrar olduğunu vurgulayan Çağlayan, şöyle devam etti:
     "İktidara geldiğimiz 2003'ten bu yana Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımlar 80 yılda gelenin 8 katından fazlaya ulaşmış. Türkiye'ye gelen bu sermayenin yüzde 70'i Avrupa'dan gelmiştir. Çünkü Avrupa yaşlanmış bir nüfusa sahip. Bizim ise genç bir nüfusa sahip olmamızdır. 56 ülkeyle 4 saatlik uçuş mesafesindeyiz. Ulaşımda Türkiye son derece geniş imkanlara sahiptir.
     Dünyanın ekseni kaymıştır artık sistemler değişti. Paradan para kazanmanın dönemi bitti. Her şeyin üretimden geçmekte olduğu sonucu ortaya çıktı. Artık gelişmiş ülkelerin dünya ekonomisinden aldıkları pay süratle azalmaya başladı. Dünya gelişmekte olan ülkelerin dünyasıdır. Yani bugün bu toplantıya katılan ülkeler ve Türkiye gelecekte dünya ekonomisini şekillendirecektir. "
    
     -"Afrika ile sadece ticaret değil, gönül köprüsü de kuruyoruz"-
    
     Çağlayan, Türkiye'nin dünya ticaretinde söz sahibi olmaya hazır olduğunu belirterek, "Bundan dolayı 2023 vizyonumuzu yaptık. Sizlerin ülkeleri de aynı şekilde hazırlıklarını yapsın. Bunun için birbirimizle olan diyaloğumuzu daha da artırmalıyız. Bugün birçok Avrupa ülkesi Afrika'ya baktığı zaman sadece toprak altındaki madenleri ve doğal zenginlikleri ve daha fazla sömürecek alan var mı, bunu görüyor. Oysa biz Afrika'ya baktığımız zaman toprağın üstünde Allah tarafından yaratılan insanları görüyoruz. Bundan dolayı Afrika ile ilişkilerimizin temelinde sadece ekonomik beklentiler yok. Afrika başta olmak üzere dünyanın her tarafında iş adamlarımız önemli okullar açıyor ve eğitim hizmeti veriyorlar" diye konuştu.
     Bu toplantı ile sadece ticaret değil gönül köprüsü kurduklarını anlatan Çağlayan, "Türkiye her zaman sizinle birlikte olmaktan gurur duyacak. Gelin, 2023'de ihracatımızı dörde katlayalım. Milli gelirimizi ve istihdamımızı artıralım. Daha fazla ihracat yapalım. Gelecek bizlerin ve sizlerin dönemidir" dedi.
     Çağlayan, hazır giyim, konfeksiyon ve tekstil sektörünün Türkiye'deki istihdam anlamında özel bir yeri olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye imalat sanayi üretiminin yüzde 15,3'ünü bu sektör gerçekleştiriyor. GSMH'nın yüzde 6,7' si bu sektörden geliyor. Bu sektörde üretilen katma değer oldukça yüksektir. Bugün 25,5 milyon kişiyi geçmiş olan Türkiye istihdamı her 4 kişiden bir tanesi imalat sanayinde istihdam ediliyor. Bu sektörün 2011'de yapmış olduğu ihracat 26,2 milyar dolar oldu" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir