Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Stratejimiz Türkiye'de ihracatın karşılaştığı yapısal…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Stratejimiz Türkiye'de ihracatın karşılaştığı yapısal…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Stratejimiz Türkiye'de ihracatın karşılaştığı yapısal sorunlara çözüm bulmak ve ekonomideki muhtemel küresel, bölgesel ve yerel kırılganlıklara karşı önlem alarak tehditleri fırsata dönüştürmek amacıyla proaktif bir çerçevede tasarlanmıştır"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2023 Türkiye İhracat Stratejisi'nin "Türkiye'de ihracatın karşılaştığı yapısal sorunlara çözüm bulmak ve ekonomideki muhtemel küresel, bölgesel ve yerel kırılganlıklara karşı önlem alarak tehditleri fırsata dönüştürmek amacıyla proaktif bir çerçevede tasarlandığını" bildirdi.
     Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Çağlayan, 2023 Türkiye İhracat Stratejisi'nin yürürlüğe girmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Bakan Çağlayan, Türkiye İhracat Stratejisi'nde, 2023 yılı itibarıyla Türkiye'nin ihracatının 500 milyar dolara ulaşması, Türkiye ekonomisinin ilk 10 ekonomi içinde yer almasının hedeflendiğini bildirdi.
     Stratejinin Türkiye'de ihracatın karşılaştığı yapısal sorunlara çözüm bulmak ve ekonomideki muhtemel küresel, bölgesel ve yerel kırılganlıklara karşı önlem alarak tehditleri fırsata dönüştürmek amacıyla proaktif bir çerçevede tasarlandığını belirten Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Ekonomik kalkınmamızın temel dinamiklerinden birisi olan ve elde edilen başarılar ile ülkemizi, dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesi konumuna taşıyan ihracatımızın gerek nicelik gerekse nitelik bakımından güçlendirilmesi amacıyla geliştirmiş olduğumuz ve önümüzdeki dönemde özel sektörümüz, sivil toplum kuruluşlarımız ve ilgili kamu kurumlarımız ile işbirliği ve koordinasyon halinde uygulayacağımız 2023 Türkiye İhracat Stratejisi, 28322 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak, 6 Haziran 2012 tarihli ve 2012/8 sayılı Yüksek Planlama Kurulu Kararı olarak yürürlüğe girmiştir."
    
     -Çalışmalar iki yıl sürdü-
    
     Bakan Çağlayan, stratejinin iki yıl süren yoğun çalışmalar sonucunda oluşturulduğunu belirterek, bu strateji ile teknolojik dönüşümü tamamlamış, lojistik ve mevzuat altyapısı güçlü, en yeni üretim teknolojilerine hakim, tüm dünyada tanınan ve tercih edilen marka değeri yüksek ürünler pazarlayan, uluslararası pazarlarda güçlü bir Türkiye yaratmayı hedeflediklerini bildirdi.
     Stratejide, pazar payı, yatırım-altyapı, çevre, teknoloji, işbirlikleri, finansman, insan kaynağı, mevzuat, izleme ve değerlendirme olarak belirlenen ve ihracatın üretimden malın teslimine kadar her aşamasını kapsayıcı nitelikte olan 9 eylem alanı bulunduğunun altını çizen Çağlayan, şunları ifade etti:
     "Söz konusu alanlar altında, ihracatımızın ilerleyen dönemde karşılaşacağı riskleri en aza indirmek suretiyle fırsatları değerlendirerek ihracatımızın artmasına, ihracatçılarımızın uluslararası pazarlarda rekabetçi yapıya kavuşmasına, özel sektöre sağlanan kredi imkanlarının genişletilmesine ve benzeri konularda imkan sağlayacak eylemler yer almaktadır."
     Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda yürütülecek 2023 Türkiye İhracat Stratejisi'nin en önemli yanını, "Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin inisiyatifi ile ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanarak kamu ve özel sektör işbirliğinde müştereken yürütülecek olan ilk ulusal eylem planı olması" şeklinde özetledi.
     2023 Türkiye İhracat Stratejisinin ülke için hayırlı olmasını dileyen Çağlayan, "Türkiye ekonomisinin koyulan hedeflere ulaşacağından şüpheleri olmadığını" vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir