Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Ekonomik, ticari ilişkilerimiz ne kadar genişse bunların…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: 
  -"Ekonomik, ticari ilişkilerimiz ne kadar 
  genişse bunların…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Ekonomik, ticari ilişkilerimiz ne kadar genişse bunların siyasi temaslara taşınması da son derece önem arz ediyor" -"(Vize konusu) AB bu konuda samimi değildir, iki yüzlü davranmaktadır"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlam olmasının, bu ilişkilerin siyasi temaslara taşınması açısından önemli olduğunu söyledi.
     Çağlayan, Fransa Odalar Birliği Başkanı Andre Marcon ve beraberindeki heyeti kabul etti.
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da yer aldığı kabulde konuşan Çağlayan, Marcon'un 3 gün sürecek ziyareti kapsamında önemli görüşmelerin yapılacağını kaydetti.
     Ziyaretin ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri daha da geliştireceğine inandığını dile getiren Çağlayan, Fransız Odalar Birliği'nin siyasi konularda çok objektif davrandığını ifade etti.
     Çağlayan, özellikle, Fransa'nın Ermeni iddiaları ile ilgili yapmış olduğu "lüzumsuz" ve "gereksiz" faaliyetlerinde Fransız iş dünyasının gösterdiği duyarlılık için teşekkür etti.
     Ekonominin siyasetin anahtarı olduğunu düşündüğünü kaydeden Çağlayan, "Ekonomik, ticari ilişkilerimiz ne kadar genişse bunların siyasi temaslara taşınması da son derece önem arz ediyor" diye konuştu.
    
     -"Üçüncü ülkelerde işbirliği yapılmalı"-
    
     Fransa'da 600 bin Türk yaşadığını dile getiren Çağlayan, Fransa'daki 35 Türk firmasının 1 milyar dolar civarındaki yatırımına karşılık, Fransız firmaların Türkiye'de yapmış olduğu yatırımların 6 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti.
     1990'lı yıllarda Türkiye'de 20 Fransız firmasının faaliyet gösterdiğini anlatan Çağlayan, bugün rakamın 400'ü geçtiğini söyledi.
     İki ülkenin toplam nüfusunun 140 milyon kişi, toplam Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYH) 3,5 trilyon dolar, toplam dış ticaret hacminin de 1,7 trilyon dolar olduğunu belirten Çağlayan, "Bunlar son derece büyük ekonomik performansı ifade ediyor" dedi.
     Fransa'nın geçen yılki 700 milyar dolarlık ithalat yaparken, Türkiye'nin bu ülkeye sadece 6,8 milyar dolar ihracat yaptığına dikkati çeken Çağlayan, iki ülkenin 3'üncü ülkelerde işbirliği yapmasının önemine değindi.
    
     -Vize konusu-
    
     Türkiye AB üyesi olmadığı müddetçe kaybedenin AB olacağını dile getiren Çağlayan, Türkiye'nin AB'ye yük katan değil, yük alan bir ülke konumuna geldiğini söyledi.
     AB ülkelerinin Türk işadamlarına vize uygulamasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çağlayan, TOBB üyesi ihracatçı ve üyelerin AB'de vize engeli ile karşılaştıklarını belirtti.
     Vize konusunu çok sert eleştirdiğini anlatan Çağlayan, vize engelini "insan hakları" sorunu olarak nitelendirdi. Çağlayan, "AB bu konuda samimi değildir, iki yüzlü davranmaktadır" dedi.
    
     -Diğer konuşmalar-
    
     TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Bakan Çağlayan'ın Kurban ve Cumhuriyet bayramlarını kutladı.
     Marcon'un 2006 yılında ve geçen yıl 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına dair yasa tasarısının Fransız parlamentosunda kabul edilmesinin engellenmesinde aktif çalışmaları olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, Marcon'a desteklerinden dolayı teşekkür etti.
     Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve Fransa arasında çok büyük işbirliği imkanları olduğunu da belirtti.
     Andre Marcon da Türkiye'de olmaktan mutlu olduğunu dile getirerek, her iki ülkenin iş dünyasının siyasi ilişkilerin ekonomik ilişkileri etkilemesini istemediğini kaydetti.
     Bu arada Marcon ve beraberindeki heyet TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile TOBB Hastanesi'ni ziyaret etti.
     Marcon, hastane ve üniversite konusunda Hisarcıklıoğlu ve yetkililerden bilgi aldı.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir