Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Büyümede maalesef biraz frenli gittik. 2012 orta vadeli…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Büyümede maalesef biraz frenli gittik. 2012 orta vadeli…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Büyümede maalesef biraz frenli gittik. 2012 orta vadeli programının altında kalıyoruz. İnşallah biz bu işin altında kalmayız" -"İndirmiş olduğumuz bu uçağı park etmek için indirmedik. Yumuşak iniş yaptı. Şimdi yakıtını alacak 2013'ten itibaren Türkiye ihracatla birlikte büyümeye devam edecek" -"Türkiye artık ihracatla büyüyen bir ülke olmuştur. İhracat yapmış olduğumuzu pazarların yüzde 75'inde ekonomi dumura uğramış durumda. Sosyal ve ekonomik çalkantılar var. Buna rağmen Türkiye ihracatını geçen yıla göre yüzde 12 artırmış durumda. 148,5 milyar dolar olan orta vadeli program hedefimizi artırdık"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, büyümede biraz frenli gittiklerini belirterek, "2012 orta vadeli programının altında kalıyoruz. İnşallah biz bu işin altında kalmayız. İndirmiş olduğumuz bu uçağı park etmek için indirmedik. Yumuşak iniş yaptı. Şimdi yakıtını alacak 2013'ten itibaren Türkiye ihracatla birlikte büyümeye devam edecek" dedi.
     3M'in Türkiye'deki yeni yatırımının açıklandığı Hyatt Regency Otel'deki basın toplantısında konuşan Çağlayan, inovasyonda dünyanın öncü kuruluşlarından biri olan 3M'in kendilerine Türkiye'yi süper hub olarak seçmesinin Türkiye'nin yatırım konusunda ne kadar güvenli olduğunu gösterdiğini söyledi.
     Çağlayan, bu yatırımın ciddi bir mutfak çalışması olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
     "İnşallah bu yıl yılbaşından evvel yatırımın Çorlu'da temelini atacağız. 2013 süratle üretime başlayacak şekilde 3M çalışmalarını yapıyor. Tesisin Türkiye'yi seçmesi bize ne kadar doğru işler yaptığımızın ve Türkiye'nin yatırım cennetine dönüştüğünün çok net bir göstergesi. Türkiye dünyada yatırım yapılabilir ülkeler arasında 13. sırada yer alıyor güven duyulan ülkeler arasında. Cari açığımız ihracatımız açısından yüksek katma değerli ürün yatırımlarının Türkiye'ye yapılması konusunda daha çok çalışacağız. Yeni teşvik sistemimiz bunun en büyük göstergelerinden biri. Türkiye olarak son 8,5 yılda 120 milyar dolara yakın doğrudan yabancı sermaye alan bir ülke olarak artık seçiciyiz. Öyle 'ne olursan ol ülkemize gel' demiyoruz. Mutlaka yüksek katma değer, yüksek teknoloji bu tür ürünlere yönelik yatırımlar bizim açımızdan daha cazip ve öncelikli olacak."
    
     -3M, Türkiye'ye kurmadığı Ar-Ge merkezinden ciddi kayıpta"-
    
     Çağlayan, 3M firmasının bu güne kadar Ar-Ge merkezini neden Türkiye'ye kurmadıklarını merak ettiğini belirten Çağlayan, "Bu konuda çok ciddi kayıptasınız. Yani her geçen Türkiye'ye kurmadığınız Ar-Ge merkezinden ciddi kayıptasınız, isterseniz bunun faturasını size çıkarayım. Çünkü dünyanın en iddialı araştırma geliştirme teşvik sistemine sahibiz. Böylesine iddialı bir Ar-Ge kanunu, yapmış olduğunuz araştırma geliştirme hizmetlerinde bir cebinize para koymadığımız kalıyor. Çalışanlarınızın her birinin gelir vergisini kamu karşılıyor. Giderlerinizin tamamını vergiden düşüyorsunuz" diye konuştu.
     3M'in Ar-Ge merkezini mutlaka Türkiye'ye getirmesi gerektiğini analatan Çağlayan "500 milyon dolarlık bir yatırıma ulaşması ve 1000 çalışan olması bizler açısından önemli bir yatırım olduğunu gösteriyor. 3M büyük yatırımlara birden başlayan bir şirket değil. Ama bir ülkeye de yerleşti mi pir yerleşen bir yapıda. Türkiye size bir alışkanlık yapacak. Türkiye'de yatırım yapmanın rakiplerinizle rahat rekabet etme imkanını gördüğünüz müddetçe Türkiye bağımlısı olmaya devam edeceksiniz" dedi.
    
     -"Amerikan yatırımlarının Türkiye'ye yeterince geldiğine inanmıyorum"-
    
     Çağlayan, Türkiye ve Amerika'nın dost ve müttefik bir ülke olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     "Buna rağmen Amerikan yatırımlarının Türkiye'ye yeterince geldiğine inanmıyorum. Bu konuda Avrupa firmalarının Türkiye'ye olan ilgisi her zaman artıyor. Yeni yatırım teşvik sisteminden sonra 118 CEO ile görüştüm. Türkiye'nin avantajlarını anlattım. Türkiye tanıtım açısından ciddi bir trafiğe ev sahipliği yapıyor. Türkiye gelen yatırımcılar boyumuza posumuza bakıp gelmiyor. Türkiye'nin yatırım dostu politikalarına siyasi istikrara, güvene, genç nüfusuna ve lojistik yapısına geliyor. Çünkü yatırım yapmak artık işgücü arzına bağlı. Türkiye'yi hem üretim hem de operasyonel yönetim merkezi olarak seçiyorlar. 4 saatte 56 ülkeye ulaşıyorlar. Böyle bir pazar Türkiye. 700 bin gencimiz üniversiteden mezun oluyor. En iyi iletişim ağına sahibiz.
     Özel ekonomik bölgeleri çok yakında kuruyoruz. Parlamentoya sevk ediyoruz ve yeni bir üretim ve bölge anlayışı geliştiriyoruz. Mal ve hizmet sektöründe çok önemli çalışmalarımız var.3M'in yatırımı bizim açımızdan önem arz ediyor. İnovasyon, istihdam ihracat. Türkiye artık ihracatla büyüyen bir ülke olmuştur. İhracat yapmış olduğumuzu pazarların yüzde 75'inde ekonomi dumura uğramış durumda. Sosyal ve ekonomik çalkantılar var. Buna rağmen Türkiye ihracatını geçen yıla göre yüzde 12 artırmış durumda. 148,5 milyar dolar olan orta vadeli program hedefimizi artırdık. İhracatı ve Türkiye ekonomisini anlatırken boyum uzuyor, kasılıyorum çünkü. İhracat dünyanın en büyük motoru şu an. Türkiye ihracat ile büyüyor ve gelişiyor. Büyümede maalesef biraz frenli gittik. 2012 orta vadeli programının altında kalıyoruz. İnşallah biz bu işin altında kalmayız. İndirmiş olduğumuz bu uçağı park etmek için indirmedik. Yumuşak iniş yaptı. Şimdi yakıtını alacak 2013'ten itibaren Türkiye ihracatla birlikte büyümeye devam edecek. İhracatımızın niteliğini ve kalitesini inovasyon ve Ar-Ge ile artıracağız. Türkiye bu yolla 2023 hedeflerini yakalayacak."
    
     -Süper hub biraz hafif kalacak herhalde buna artık mega hub diyeceğiz"-
    
     Çağlayan, 3M'in Türkiye'de 3 "İ" olduğunu belirterek, "Bunun anlamı inovasyon, istihdam ve ihracattır. Ümit ediyorum ki Türkiye'de kurmayı arzuladığımız yeni sanayi yapımızı ve ihracat anlayışımız bakımından son derece önemli olacak. 3M'in kuracağı süper hub biraz hafif kalacak herhalde buna artık 'mega hub' diyeceğiz. 3M'e bu yatırımla, marifetli, mükemmel bir yatırım deriz ve sonuna da maşallah koyarız" diye konuştu.
     İki gün sonra cari açık verilerinin açıklanacağını ifade eden Çağlayan, son 3 yılın en düşük cari açığını görmeyi beklediklerini ve cari açığın artık ihracatın artışından kaynaklandığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir