Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"Türkiye'de şu ana kadar 443 İspanyol firması vardı. Şimdi…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2)
  -"Türkiye'de şu ana kadar 443 İspanyol firması vardı. Şimdi…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"Türkiye'de şu ana kadar 443 İspanyol firması vardı. Şimdi bu sayı Befesa ile daha da artacaktır. İspanyol firmaların Türkiye'yi daha yakında keşfetmesini istiyoruz" -"Befesa da bu anlamda önemli bir işaret fişeği. İspanyol firmalarının Türkiye'de son 10 yılda yapmış olduğu yatırım miktarı 4,1 milyar dolardır. Şimdi bu bu miktar 4,2 milyar doların üzerine çıkıyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'de şu ana kadar 443 İspanyol firması bulunduğunu, Befesa ile bu sayının daha artacağını belirterek, "İspanyol firmaların Türkiye'yi daha yakında keşfetmesini istiyoruz. Befesa da bu anlamda önemli bir işaret fişeği..." dedi.
     Çağlayan, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Befesa arasında alınan yeni yatırım kararına ilişkin basın toplantısında, teşvik sisteminin sadece bölgesel ve stratejik anlamda değil, Türkiye'nin en önemli konuları ele alınarak hazırlandığını söyledi.
     Befesa'nın yatırımlarının bölgesel teşvik sistemi kapsamında değerlendirileceğini aktaran Çağlayan, İzmir ve Adana organize sanayi bölgesinde yatırım yapılmasının bir alt bölgeden destek alma imkanını getireceğini söyledi.
     Söz konusu yatırımların vergi ve yatırım indiriminden de faydalanacağını belirten Çağlayan, "Befesa'nın yatırımları KDV istisnasına ve gümrük vergisi muafiyetine sahip olacak. Adana ve İzmir'e yapılacak yatırımlar, illerimiz açısından önemli potansiyel oluşturacak" dedi.
     Türkiye'nin her yıl dünyadan almış olduğu yatırımları fazlasıyla artırmaya devam edeceğini, Türkiye'ye doğrudan yapılan sermaye akışında yüzde 76'lık bir artış gerçekleştiğini ifade eden Bakan Çağlayan, "Yine bu yılla ilgili olarak, Türkiye ilk 5 ayda 6,5 milyar dolarlık bir doğrudan yatırım aldı" dedi.
     Türkiye'nin önümüzdeki dönemde çok stratejik yatımlara imza atacağını vurgulayan Çağlayan, gelişmekte olan ülkeler bazında Türkiye'nin, en çok yatırım çeken ülkeler arasında 12. sırada yer aldığını belirtti.
     İspanyol firmalarının Türkiye'ye olan yatırımlarının giderek arttığına dikkati çeken Çağlayan, "Türkiye'de şu ana kadar 443 İspanyol firması vardı. Şimdi bu sayı Befesa ile daha da artacaktır. İspanyol firmaların Türkiye'yi daha yakında keşfetmesini istiyoruz. Befesa da bu anlamda önemli bir işaret fişeği... İspanyol firmalarının Türkiye'de son 10 yılda yapmış olduğu yatırım miktarı 4,1 milyar dolardır. Şimdi bu bu miktar 4,2 milyar doların üzerine çıkıyor" diye konuştu.
     Zafer Çağlayan, dünyanın çok önemli bankalarının da Türkiye'de yatırım yaptığını vurgulayarak, Türkiye'deki toplam yabancı sermayeli şirket sayısının 30 bin 300'e yaklaştığını, bunun da son derece önemli bir rakam olduğunu bildirdi.
     Befesa yetkililerine de seslenen Zafer Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Türkiye'yi eviniz olarak görebilirsiniz. Biz her zaman yanınızdayız. Her sorununuzda bize gelebilirsiniz. Türkiye sizin ikinci evinizdir. Sizi burada görmekten çok mutluyuz. Kapım 24 saat sizlere açıktır, bir telefon uzaklığındayım. Bizim görevimiz sizin önünüzdeki engelleri kaldırmaktır. Sizler de cari açığın kapatılmasına önemli destek vereceksiniz. Yaptığınız bu yatırımlarla 300 insanımıza da iş imkanı vereceksiniz. Bu da Türkiye'nin istihdamı açısından önemli bir konudur."
     Türkiye'nin işsizlik konusunda önemli bir mesafe aldığını, dünyadan ve Avrupa'dan ayrıştığını dile getiren Çağlayan, "Bugün Avrupa'da çok ciddi bir işsizlik sorunu yaşanıyor. Türkiye'nin işsizlik rakamlarının yüzde 9'a getirilmiş olması, bu konuda yapılan icraatların en önemli özetidir" dedi.
     (Son)
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir