Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2) -"Eskiden Türkiye'ye, 'ne zaman çakılacak' gözüyle bakılırdı.…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2)
  -"Eskiden Türkiye'ye, 'ne zaman çakılacak' gözüyle bakılırdı.…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2) -"Eskiden Türkiye'ye, 'ne zaman çakılacak' gözüyle bakılırdı. Şimdi büyüyen, gelişen Türkiye olarak bakılıyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Eskiden Türkiye'ye, 'ne zaman çakılacak' gözüyle bakılırdı. Şimdi büyüyen, gelişen Türkiye olarak bakılıyor" dedi.
     Çağlayan, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, Körfez varlık fonlarının 1,8 trilyon dolar olduğunu belirterek, bu fonların geçen sene Kuzey Amerika'da ve Batı Avrupa'da aldıkları pozisyonlarının tamamen değiştiğini kaydetti.
     YASED üyelerinin temsil ettiği şirketlerin, Türkiye'nin dünyadaki en büyük tanıtım elçileri olduğunu ifade eden Çağlayan, şunları söyledi:
     "Benim ülkeme güvenip gelmiş yatırımcı Türkiye'nin tanıtımı açısından en önemli faktördür. Sizler, işaret fişeğisiniz. Dün Hollanda'da gerek Shell gerek ING temsilcileriyle önemli görüşmeler yaptık. Türkiye ile ilgili iştahların devam ettiğini gördük.
     Bazı beklentileri yapmak da bizlerin görevi. Kapı 24 saat sizlere açık. YASED ile çok yakın çalışmak istiyorum. Başbakanımızın da bize çok büyük desteği var. Cari açık bizim kaderimiz değil. Bizim teşvik ile ilgili tarafımızı sadece bizlere bırakmayın. Bizden daha iyi anlatırsınız."
    
     -"Shell yatırım yapacağım' diyor"-
    
     Çağlayan, bugünkü ekonomik sistemin 20. yüzyıldan kalmış esaslarla götürülemeyeceğini aktararak, "Gaza basalım' diye onun için diyorum. Türkiye, fırsat yakaladığı ortamda atak yapabileceği önemli bir konumda. Tüm dünyanın gözü Türkiye'nin üzerinde. Eskiden de öyleydi, ama eskiden Türkiye ne zaman çaktı, çakılacak gözüyle bakılırdı. Şimdi büyüyen, gelişen Türkiye olarak bakılıyor. Dünkü toplantıda Shell; 'şu kadar yüz milyon dolarlık yatırım yapacağım' diyor. Tam rakamı söylemeyeyim. Bu son derece önemli. Türkiye daha fazla yatırım yapabileceği imkanı yakalamış. Bu konuda da birlikte hareket edeceğiz" diye konuştu.
     Bu arada, toplantıya katılan YASED Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Timuray da YASED'in kendine belirlediği öncelikleri anlattı.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 84 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir