Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2) -"Desteklerle ilgili ayrılan bütçe yaklaşık 125 milyon lira.…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2)
  -"Desteklerle ilgili ayrılan bütçe yaklaşık 125 milyon 
  lira.…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2) -"Desteklerle ilgili ayrılan bütçe yaklaşık 125 milyon lira. Bundan sonraki yıllarda bütçenin daha da artırılmasını amaçlıyoruz" -"Sağlık kuruluşlarımızın yurt dışından getirecekleri yabancı hastaların uçuş giderlerini yüzde 50 oranında ve hasta başına bin dolara kadar destekleyeceğiz" -"Rusya, Çin ve Latin Amerika pazarlarına yoğunlaşarak 2023'de 1 milyar dolarlık film ihracatını hedefliyoruz" -"Destek programımız ile hedefimiz 2023'e kadar Türk teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün en az Hollanda, İtalya ve İsveç kadar dünya çapında firma çıkartması" -"(Türk jetinin düşürülmesi) Ortak aklı önemseyen bir anlayışla çalışmalar devam ediyor. Ülkemiz adına en hayırlı olan neyse o olacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hedefledikleri sektörlere yönelik desteklerin bütçesinin yaklaşık 125 milyon lira olduğunu bildirerek, "Bundan sonraki yıllarda bütçenin daha da artırılmasını amaçlıyoruz. Bu yıl ki desteklerin meyvelerini yıl sonunda alırsak, 2013 yılı bütçesinde buraya daha fazla kaynak ayrılmasına çalışacağız" dedi.
     Bakan Çağlayan, "Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi hakkında Tebliğ" ile "Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları Hakkında Tebliğ" konusunda Bakanlığın Uğur Ercan Konferans Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.
     Dünya sağlık turizmi pazarının bu yıl itibarıyla 100 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağının ve 5 milyon kişinin sağlık turisti olacağının tahmin edildiğini vurgulayan Çağlayan, Singapur ve Malezya gibi sektörün lider ülkelerinin de olduğu, 50'ye yakın ülkenin sağlık turizmini stratejik sektör olarak belirlediğini söyledi.
     Türkiye'nin geçen yıl 130 bin civarında sağlık turistini ağırladığını ve sektörden 1,5 milyar dolar döviz geliri elde ettiğini bildiren Bakan Çağlayan, 4 saatlik uçuş mesafesinde 56 ülkenin olması, sağlık hizmetlerinin yanında doğal güzelliklerinin bulunması ve 47 sağlık kuruluşu ile ABD'den sonra dünyada en fazla JCI (JCI-Joint Commission International) akreditasyonlu sağlık kuruluşuna sahip olmasının Türkiye'nin avantajları olduğunu dile getirdi.
    
     -Destekler sağlık sektörünün marş motoru olacak-
    
     Türkiye'de sağlık kuruluşlarının en kaliteli hizmeti, rakiplerine ve hedef ülkelerine kıyasla oldukça ucuza sunduğunu belirten Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Bypass ameliyatı için ABD'de 145 bin, Meksika'da 30 bin, Tayland'da 23 bin doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Oysa aynı tedaviyi, hatta daha da kalitelisini, ülkemizde almanın bedeli sadece 12 bin dolar. Ülkemiz sadece medikal tedavi alanında değil, 'termal tedavi' alanında da büyük imkanlara sahip. Geçen yıl termal turizm kapsamında 250 bin kişiyi ağırladık. Bu alanda da çok büyük potansiyelimiz var. Şimdi Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat almış termal tedavi kliniklerini de destekleyeceğiz. Hem medikal hem de termal sağlık sektörümüzün sıçrama yapmasını sağlayacak her türlü şart mevcut, ancak bizim desteklerimiz sektörün marş motoru olacak.
     Bakan Çağlayan, ilk kez "Hasta Yol Desteği" adlı bir desteği uygulamaya koyacaklarını bildirerek, "Sağlık kuruluşlarımızın yurt dışından getirecekleri yabancı hastaların uçuş giderlerini yüzde 50 oranında ve hasta başına bin dolara kadar destekleyeceğiz. Bu desteği sadece Bakanlığımızın protokol yaptığı sağlık kuruluşlarına vereceğiz. Yine sağlık kuruluşlarının ve sağlık turizmi şirketlerinin yurt dışında yapacakları sponsorluk, tanıtım ve pazarlama giderlerini yüzde 50 oranında ve 300 bin dolara kadar, işbirliği kuruluşlarını ise yüzde 70 oranında ve 500 bin dolara kadar destekleyeceğiz" dedi.
    
     -Arama motorlarına verilen reklamlara da destek-
    
     Sağlık kuruluşlarının, sağlık turizmi şirketlerinin ve işbirliği kuruluşlarının fuar, kongre ve konferanslara katılım giderlerini de yüzde 70 oranında ve etkinlik başına 15 bin dolara kadar destekleyeceklerini vurgulayan Çağlayan, arama motoru reklam desteğini sağlık kuruluşlarına da vereceklerini, Google, Yahoo', Baidu ve Yandex gibi çok kullanılan arama motorlarında yapılacak reklamları yüzde 50 oranında yıllık 100 bin dolara kadar destekleyeceklerini söyledi.
     Çok önemsedikleri bir diğer desteğin "yurt dışı birim desteği" olduğunu ifade eden Çağlayan, sağlık kuruluşlarının, sağlık turizmi şirketlerinin ve işbirliği kuruluşlarının yurt dışında açacakları ofis ve konsültasyon merkezlerinin yıllık kira giderlerini yüzde 60 oranında ve 200 bin dolara kadar karşılanacağını belirtti.
    
     -Hedef 2013'de 3 milyar, 2023'de ise 20 milyar gelir-
    
     Söz konusu kuruluşlarının aldıkları tüm uluslararası akreditasyon ve sertifikaların giderlerini yüzde 50 oranında ve belge başına 50 bin dolara kadar destekleyeceklerini, böylece uluslararası akreditasyon ve sertifikasyona sahip sağlık kuruluşu sayısıyla Dünya liderliğinin amaçlandığını ifade eden Bakan Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Sektörün pazara giriş çalışmalarına rehberlik etmek üzere sağlık kuruluşlarının ve sağlık turizmi şirketlerinin temin ettikleri pazar araştırması raporlarının giderlerini yüzde 60 oranında ve yıllık 100 bin dolara kadar, işbirliği kuruluşlarının rapor giderlerini yüzde 70 oranında ve yıllık 300 bin dolara kadar destekleyeceğiz. Sağlık kuruluşları için de ticaret heyetleri organize edilmesini sağlıyoruz. Bu heyetlerin de giderlerini 150 bin dolara kadar karşılayacağız. Eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye-de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin, bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın yüzde 50'si vergi matrahından düşülebilecek. Yani, ülkemizde yerleşik olmayanlara verilen eğitim ve sağlık hizmetlerinden elde edilen kazancın yüzde 50'si vergiye tabi olmayacak. Bu kadar da değil, Bakanlar Kurulumuz bu oranı yüzde 100'e kadar arttırma yetkisine de sahip.
     Bakan Çağlayan, sağlık turizmi kapsamında 2013'de 3 milyar dolar, 2023'de ise 20 milyar dolarlık sağlık turizmi geliri hedeflendiğini vurgulayarak, sağlık sektörünün harekete geçireceği turizm, perakende tüketim gibi diğer sektörlerden gelecek gelirlerin de ülkeye büyük katkısı öngörüldüğünü söyledi.
    
     -Türk ürünleri pazarlara dizilerler girecek-
    
     Film sektörü karlılığı en yüksek sektörlerden biri olduğuna ve maliyeti 300 milyon dolar olan "Avatar" filminin 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğine dikkati çeken Çağlayan, "Film sektörümüz son 10 yılın en fazla gelişen sektörlerinden biri oldu. Yerli film sektörünün pazar payı on yılda yüzde 8,5'dan yüzde 46'ya çıktı. Geçen yıl en çok izlenen 10 filmin 7'si yerli yapım. Türkiye son dört yılda Fransa'yı da geçerek yerli film pazarının en yüksek olduğu Avrupa ülkesi oldu. Nuri Bilge Ceylan ve Ferzan Özpetek gibi ödüllü yönetmenlerimiz ile Türk Sineması yurt dışında yeni pazarlara girerken, dizi filmlerimizin gösterildiği ülke sayısı 77'ye ulaştı. Rusya, Çin ve Latin Amerika pazarlarına yoğunlaşarak 2023'de 1 milyar dolarlık film ihracatını hedefliyoruz. Bu ihracat, ülkemizin tanıtımı ve olumlu imajının yaratılabilmesi açısından çok önemli. Dizi filmlerimizin gösterildiği coğrafyalarda ülkemize ve ülkemiz ürünlerine karşı olumlu bir ilgi olduğunu gözlemliyoruz" diye konuştu.
     Ekonomi Bakanlığı'nın film sektörü ile ilgili çalışmalara film ihracatını artırmak ve dizi filmlerin beğeniyle izlendiği ülkelerde Türkiye lehine oluşan olumlu imajı kullanarak Türk ürünlerinin yurt dışı tanıtımını yapmak olarak baktıklarını dile getiren Çağlayan,Şirketlerin Türk filmlerine verdikleri reklamların giderlerini yüzde 50 oranında ve film başına 100 bin dolara kadar destekleyeceklerini bildirdi.
     Çağlayan, İhraç edilen filmlerimizin sayılarını ve gösterildiği alanları arttırmak için pazara giriş desteği verdiklerini ve bugünden itibaren filmlerin DVD, dublaj, alt yazı ve medya reklam giderlerini yüzde 50 oranında ve film başına 100 bin dolara kadar desteklemeye başlayacaklarını vurgulayarak, filmlerimizin yurt dışında düzenlenen film festivallerinde, fuarlarda veya herhangi bir ülke ve ortamda yapacakları tanıtımların halkla ilişkilerden katalog giderlerine kadar tüm organizasyon giderlerine yüzde 50 oranında ve yıllık 300 bin dolara kadar destek verileceğini de söyledi.
    
     -Desteklerden yararlanabilmenin koşulları basitleştirildi-
    
     Türk müteahhitlik sektörünün dünyada haklı bir üne sahip olduğunu ve Uluslararası müteahhitlik alanında Çin'in ardından ikinci olarak gelindiğini kaydeden Çağlayan, Türk müteahhitlik şirketleri bugüne kadar 94 ülkede 213 milyar dolar değerinde 6 bin 535 proje üstlendiğini vurguladı.
     Hedeflerinin, işbirliği halinde daha fazla sayıda müşavirlik firmasının yurt dışı pazarına açılması olduğunu dile getiren Çağlayan, şu bilgileri verdi:
     "Dünyada güçlü müteahhitlik sektörü olan ülkelerin teknik müşavirlik sektörleri olmazsa olmazlarıdır. Destek programımız ile hedefimiz 2023 yılına kadar Türk teknik müşavirlik hizmetleri sektörünün en az Hollanda, İtalya, İsveç kadar dünya çapında teknik müşavirlik firması çıkartması. Bir firmanın faydalanabileceği destek miktarını yıllık 1,5 milyon dolar ile sınırlı tuttuk. Zira, birkaç firmanın değil, çok sayıda firmanın desteklerden yararlanmasını istiyoruz. Diğer yandan, teknik müşavirlik firmalarının desteklerden yararlanabilmesi için gerekli koşulları basitleştirdik. Örneğin, firmaların son iki sene boyunca bu sektörde faaliyet göstermiş olmalarını desteklere başvurabilmeleri için yeterli görüyoruz. Firmalarımız yurt dışında alacakları teknik müşavirlik projelerinde sözleşme bedeli üzerinden yüzde 20 oranında 300 bin dolara kadar desteklenmeye devam edilecek. Yaptığımız değişiklikle yurt dışında teknik müşavirlik ihalelerine katılmak isteyen firmalarımızın bu destekten yararlanması için başvuru sürecini basitleştirdik ve daha işler hale getirdik."
     Teknik müşavirlik firmalarının teknik kapasitelerini artırmaları için yılda azami 50 bin dolara kadar destek vereceklerini de belirten Bakan Çağlayan, Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilerle, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye'de verilen ve yurt dışında yararlanılan mimarlık ve mühendislik hizmetlerinden elde edilen kazançların da yüzde 50'sinin vergiye tabi olmayacağını söyledi.
     Bakan Çağlayan, desteklerle ilgili ayrılan bütçenin yaklaşık 125 milyon lira olduğunu bildirerek, "Bundan sonraki yıllarda bütçenin daha da artırılmasını amaçlıyoruz. Bu yıl ki desteklerin meyvelerini yıl sonunda alırsak, 2013 yılı bütçesinde buraya daha fazla kaynak ayrılmasına çalışacağız" dedi.
     Sektörel desteklerde amacın balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek olduğunu ifade eden Çağlayan, "Biz büyüyen, gelişen Türkiye'nin 2023 hedeflerine emin adımlarla yürümesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bundan 10 yıl önce üç kuruş kredi almak için IMF kapısında bekleyen Türkiye'den bugün 5 milyar dolar IMF'ye kaynak koyan ülke haline geldik. 'Veren el alan elden üstündür'. Muasır medeniyetler seviyesine her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. Gerek teşvik sistemi gerekse üzerinde yoğunlaştığımız hizmet sektörü Türkiye'nin zıplamasını sağlayacak. 2011 yılında 39 milyar dolar olan hizmet ihracatımızı 2023 yılında 150 milyar dolar hedefliyoruz. İşte bu Tebliğler de hedefe ulaşılmasında büyük katkı yapacak" diye konuştu.
     Bakanı Çağlayan, sunumun ardından bir basın mensubunun, Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesiyle ilgili sorusuna, şu yanıtı verdi:
     "Bu konuda Başbakanımız ve ilgili bakanımız çok net açıklamalar yaptı. Türkiye olarak son derece soğukkanlı davrandığımızı söyleyebilirim. Ortak aklı önemseyen bir anlayışla çalışmalar devam ediyor. Başbakanımız konuyu muhalefet liderleriyle görüştü, bugün Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek. Bu konuda ülkemiz adına en hayırlı olan neyse o olacak."
     (Sürecek)
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir