Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"İhracat yaptığımız pazarların 4'te 3'ünün dumura uğramasına…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2)
  -"İhracat yaptığımız pazarların 4'te 3'ünün dumura uğramasına…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"İhracat yaptığımız pazarların 4'te 3'ünün dumura uğramasına rağmen ihracatımızı 152,6 milyar dolara götürdük. 2013'te ihracatımızda 160 milyar dolar seviyesini inşallah yakalayacağız" -"'Türkiye'nin genel problemi enerjide göbeğinin dışarıya bağlı olmasıdır. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar büyük hovardalık yoktur. Doğalgazı olmadığı halde elektrik üretiminde doğalgazı fazla yoğunlukta olan başka ikinci ülke gösteremezsiniz.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "İhracat yaptığımız pazarların 4'te 3'ünün dumura uğramasına rağmen ihracatımızı 152,6 milyar dolara götürdük. 2013'te ihracatımızda 160 milyar dolar seviyesini inşallah yakalayacağız" dedi.
     Çağlayan, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 25. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı'nın (UNICERA) açılış töreninde yaptığı konuşmada, seramik sektörünün yanında olmasının tabii bir görevi olduğunu belirterek, "Sektörün net ihracatçı bir sektör olması beni bu sektöre daha fazla eğilmem noktasında görevli bir hale getiriyor" dedi.
     Tasarım, marka ve üretimde dünya ile adeta kafa tutacak pozisyonda olmasının sektörün geldiği noktayı gösterdiğini ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Sektörün en iyi tarafı rekabeti en yoğun yaşayan, rekabet liginde sınıfta kalmamak için neler yapması gerektiğini görüp zamanında tedbir almasıdır. Eğer gerekli modernizasyon, tasarım, Ar-Ge, inovasyon çalışmaları yapılmasaydı Türkiye'nin bu sektörde ihracatının, ithalatının 2 katı olduğunu söyleyemezdik.
     Avrupa'da önümüzde dünya devi olan İtalya ve İspanyayı da geçeceğiz. Önemli başarıların olduğu ve 172 ülkeye ihracat yapıldığı bir ortamda sektörün katmadeğer, yüksek teknoloji ve tasarım konusunda kat etmesi gereken mesafe var."
    
     -"İhracat pazarlarının 4'te 3'ünün dumura uğramasına rağmen..."-
    
     Çağlayan, bakanlık görevine gelir gelmez ihracatın kilogram fiyatlarını çıkarttıklarını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Sektör son derece önemli ama geldiğimiz seviyede sektörün şu anki ihracatı 58 cent olarak gerçekleşti. Türkiye ortalaması 1 dolar 58 cent idi. Seramik sektörünün ihracat fiyatının 58 cent olması bu sektörde daha gitmemiz gereken mesafe olduğunu gösteriyor. Sektöre bakıldığında İtalya'da bu fiyat 97 cent, İspanya'da 61 cent, Almanya 1 dolar 18 cente ihracat ortalama kilogram fiyatı yapıyor. Ar-Ge'ye fazlasıyla destek veriyoruz.
     Yakın bir süreçte de Ür-Ge'yi de en önemli destek kalemlerimizin içine alacağız. İhracat yaptığımız pazarların resmen 4'te 3'ünün dumura uğramasına rağmen ihracatımızı 152,6 milyar dolara götürdük. 2013'te ihracatımızda 160 milyar dolar seviyesini inşallah yakalayacağız."
     Çağlayan, ticarette, "yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır" denildiğini anımsatarak, şunları kaydetti:
     "Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik gelişmeyi yerinde görebilmek için buraya geliyorlar. Almanya tarafının başkanlığını Sayın Merkel, Türkiye tarafının başkanlığını benim yaptığım CEO Toplantısı'nda 16 Türk, 16 Alman yatırımcı firma toplantı yaptık. O toplantıya katılanların toplam cirosu 352 milyar avroydu, toplam çalışan sayısı 1 milyondu.
     Bizim 16 firmamızın cirosu 40 milyar avroydu, istihdamı 300 bindi. Bunlar Türkiye'ye gezi için gelmiyor. Türkiye'de daha fazla yatırım yapmak, Türk iş adamlarıyla 3. dünya ülkelerinde birlikte iş birliği yapmak için geliyorlar. Türkiye'de yatırım yapmış Alman CEO'larıyla da bir araya geldik. Hiçbiri yatırımlarından dolayı mutsuz olduğunu söylemedi. Bundan dolayı Türkiye'ye son 10 yılda 124 milyar dolara yakın yabancı yatırım geldi."
    
     -Enerji maliyetlerini azaltma çalışmaları-
    
     Bakan Çağlayan, enerji konusundaki maliyetleri azaltmak için yapılan çalışmaları anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Türkiye'nin genel problemi enerjide göbeğinin dışarıya bağlı olmasıdır. 60,1 milyar dolar enerji ithalatı yapıldığını söylüyorum. Bu petrol ve doğalgaz fiyatlarının artışına göre artarak devam ediyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar büyük hovardalık yoktur. Doğalgazı olmadığı halde elektrik üretiminde doğalgazı fazla yoğunlukta olan başka ikinci ülke gösteremezsiniz.
     Bizim ülkemiz geçmişte maalesef enerji stratejisi olmadığı için bu sıkıntıları yaşıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları için kanun dahi çıkarttık. Teşvik sistemimizi böyle planladık. Türkiye'de nükleer yatırımlarının enerjide devreye girmesiyle beraber 2 nükleer santralde 85 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek. Enerji fiyatlarının düşmesi Türkiye'nin enerji girdisindeki rakamların düşmesine, çeşitlendirilmesine bağlı. Önemli olan yerli kaynaklarımızı kullanalım. Bizim faturamızı kabartan enerji fiyatlarını yükselten yurt dışından yapılan ithalattır. Başkalarının dediği gibi 'iktidara gelirsek mazotu 1 liraya veririz' demedik, prim vermeyin, zaten vermediniz. Dışarıdan mal ettiğimizin daha altında fiyatla satıyorsak bilin ki yine bunu siz ödeyeceksiniz, başkası ödemeyecek."
     Konuşmaların ardından Bakan Çağlayan, Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği Başkanı Ali Yalçın Tung'un katılımıyla kurdele kesimi gerçekleştirildi.
     Çağlayan, fuardaki stantları da ziyaret etti.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir