Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2) "Ülkemiz artık başka ülkelerde firma satın almalara başladı.…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2)
  "Ülkemiz artık başka ülkelerde firma satın almalara başladı.…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2) "Ülkemiz artık başka ülkelerde firma satın almalara başladı. Bunu destekliyorum. Rüyamda görsem inanmazdım. Türkiye şimdi dünyada güçlü büyük markaları fabrikaları kendi bünyesine katan bir ülke hale geldi" -"Bugün avro ülkelerinin 17 ülkesinin 11'i 2008 döneminde kriz döneminden öncesine 10 yıldan evvel ulaşmayacaklardır. 2020 yılı geldiğinde Yunanistan 2008 öncesi dönme yakalayamayacak" -"Kontrolsüz güç güç değildir. Gücümüzü kontrol ediyoruz şükürler olsun" -"Önümüzdeki 10 yılda Avrupa'da 1 milyon 600 binden fazla firma kapanacak" -"En fazla yatırımın geldiği ülkeler Hollanda, Fransa ve ABD"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiye artık başka ülkelerde firma satın almalara başladı. Bunu destekliyorum. Rüyamda görsem inanmazdım. Türkiye şimdi dünyada güçlü büyük markaları fabrikaları kendi bünyesine katan bir ülke haline geldi" dedi.
     Türkiye Seramik Federasyonu'nun (SERFED) yeni hizmet binasının açılışında konuşan Çağlayan, Türkiye'nin dünya ihracatında söz sahibi olduğunu belirterek, "Ülkemizde görev yapan yabancı misyon temsilcilerinin ellerinde çarşaf çarşaf firmalarımızı nasıl ucuza kapatılacağı listeleri olduğu günlerden öyle bir gün geldi ki ülkemiz artık başka ülkelerde firma satın almalara başladı. Bunu destekliyorum. Rüyamda görsem inanmazdım. Türkiye şimdi dünyada güçlü büyük markaları fabrikaları kendi bünyesine katan bir ülke haline geldi" diye konuştu.
     Çağlayan Türkiye'nin Avrupa'ya artık ders verir bir hale geldiğini, 17 avro ülkesinden 11'inin kriz dönemi öncesine 10 yıldan önce ulaşamayacağını dile getirerek, 2020 yılı geldiğinde Yunanistan'ın hala 2008 öncesini yakalayamayacağını kaydetti.
     Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Bugün biz artık öyle bir ülke olduk ki 25 milyondan fazla insanı istihdam ediyoruz. Ülkemizde her yıl bir milyon nüfusumuz artıyor buna karşı her yıl bir milyon insan da işe giriyor. İşsizlik rakamlarına baktığımızda hem seviniyor hem de üzülüyorum. Görüyorum ki istihdamda sanayinin payı giderek azalıyor. Türkiye sanayileşmeden vazgeçemez. Türkiye'nin böyle bir lüksü olamaz. Bugün sanayiden kazanmış firmaların sanayiden çıkarak kendisine kolay yol seçerek hizmetler sektörüne girmelerinden dolayı üzüntülerimi paylaşmak isterim. 2008 küresel kiriz gösteri. Bütün dünya sanal bir yaşamın sürdürülebilir olmadığını test etti ve gördü. Bu yüzden teşvik sistemi kurduk. Teşvik sisteminde seramik sektörünü cezalandırmak gibi bir anlayışa izin veremezdik. Sektörü destekledik bu sektör her türlü desteğe layık bir sektördür. Biz de her zaman sizin yanınızda olmaktan gurur duyacağız. Yeter ki sanayimiz olsun."
    
     -"Kendi işlerimi yapsaydım elimde iki tane holdingim olurdu"-
    
     "Kendi işlerimi yapsaydım elimde iki tane holdingim olurdu" diyen Çağlayan, "Türkiye için yatacak, duracak zaman değil. Biz ihracatımızın yarısını yapmış olduğumuz Avrupa'nın dumura uğraması nedeniyledir ki sektör payımızı yüzde 12-13 artırdık. Son üç yılda pazar çeşitlendirmesi yapmamış olsaydık bugün 30 milyar dolar gibi bir ihracat rakamlarıyla karşınızda olamazdık. Sadece bu çeşitlilikten dolayı 30 milyar dolar ihracat yaptık" dedi.
     Türkiye'nin dünyanın hiçbir ülkesinin sahip olmadığı bir müteşebbise sahip olduğunu söyleyen Çağlayan, "Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir müteşebbis yok. Mesela Libya, Afganistan, Irak dünyanın en zor ülkeleri. Bu üç ülkeye gidin Türklerden başkasını göremezsiniz. Gücümüz iyi, dünyada 6 milyon vatandaşımız yaşıyor. 29 yaş gibi bir genç vatandaşımız var. Kontrolsüz güç, güç değildir. Gücümüzü kontrol ediyoruz şükürler olsun. Bu anlamda her türlü sanayicimize hükümet olarak, bakanlık olarak desteğimizi vereceğiz" şeklinde konuştu
     Yıllarca bize Güney Kore'nin başarı hikâyesinin anlatıldığını anlatan Çağlayan, "Birbirimize Japonya'yı, Almanya'yı anlattık. Sürekli başkalarının masallarıyla büyüdük. Şükür tüm dünya Türkiye'nin başarısını birbirine anlatıyor. Gücümüzün farkındayız, ülkemizin farkındayız. Daha gidecek çok yolumuz var. Şimdi 150 milyar doları önümüzdeki 10 yılda 500 milyar dolara çıkartma gayreti içindeyiz. 46 havaalanımızı 56 havaalanına çıkartacağız" dedi.
    
     -"300 bin dolara kadar şirketlerimize hibe destek veriyorum"-
    
     Avrupa Komisyonu raporuna göre, 10 yılda Avrupa'da 1 milyon 600 binden fazla firmanın kapanacağını aktaran Çağlayan, "Niye kapanacak, maddi imkansızlık veya ekonomik darboğazdan dolayı değil, o şirket sahiplerinin şirketlerini devredeceği ikinci ve üçüncü popülasyonlarının olmayışı. Başbakanımız boşuna '3 çocuk' demiyor. Bunun için 29 yaş ortalaması bizim için bir avantaj. Bundan dolayı ben şirket alımlarını desteklemeye başladım. 300 bin dolara kadar şirketlerimize hibe destek veriyorum. Türkiye artık bir dünya ülkesi. Türkiye'ye son 8 yılda doğrudan, tam 120 milyar dolar yabancı sermaye geldi. Ondan önce 80 yılda gelen 15 milyar dolardı. Biz 8 yılda 120 milyar dolar dış sermaye getirdik. Bunun yüzde 75'i Avrupa kaynaklı. En fazla yatırımın geldiği ülkeler Hollanda, Fransa ve ABD. Bunlar Türkiye'nin siyasi, ekonomik istikrarına, işgücü arzına, lojistiğine, dünya ile iletişimi ve bağlantısına geldi" şeklinde konuştu.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir