Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"Benim niyetim Merkez Bankası ile kavga etmek değil" -"Benim…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2)
  -"Benim niyetim Merkez Bankası ile kavga etmek değil"
  -"Benim…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"Benim niyetim Merkez Bankası ile kavga etmek değil" -"Benim derdim Türkiye'nin elde etmiş olduğu bu önemli ekonomik performansı, elde etmiş olduğu yatırım avantajını ve yeni çıkarılan teşvik sistemini sıkıntıya sokmayacak karar ve tedbirlerin alınmasıdır" -"Faiz lobisi artık avucunu yalıyor ve yalamaya devam edecek" -"Van'ın idarecilerine, milletvekillerine, sanayi odası ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşüyor. Yatırım yapacaklara kalifiye eleman göstermeleri gerekiyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, niyetinin Merkez Bankası (MB) ile kavga etmek olmadığını, asıl derdinin Türkiye'nin elde ettiği önemli ekonomik performansı, elde ettiği yatırım avantajını ve yeni çıkardıkları teşvik sistemini sıkıntıya sokmayacak karar ve tedbirlerin alınması olduğunu belirtti.
     Yeni Teşvik Sistemi'nde 6. Bölge olarak belirlenen Doğu ve Güneydoğu'ya yatırımların artması için TİM'in organizasyonu ile gerçekleşen Van ziyaretinde konuşan Bakan Çağlayan, "Merkez Bankası'nın bu yönetimi en azından geçmiş yönetimlerine oranla piyasalara ve ekonomiye daha duyarlı" dedi.
     MB yöneticilerinin meseleye sadece fiyat istikrarı şeklinde değil finansal istikrar olarak da bakmayı çok iyi gerçekleştirdiğini anlatan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Gönül isterdi ki MB faiz bandının daralmasında bu kadar inatçı olmasaydı. Keşke 3 ay beklemek yerine 3 ay önce dünyaya bu mesajı verseydi. 'Zafer Çağlayan senin derdin nedir-' diye soranlar için söylüyorum. Benim niyetim MB ile kavga etmek değil, yerimi biliyorum. Türkiye'nin Ekonomi Bakanıyım. Benim derdim Türkiye'nin elde etmiş olduğu bu önemli ekonomik performansı, elde ettiği yatırım avantajını ve yeni çıkardığımız teşvik sistemini sıkıntıya sokmayacak karar ve tedbirlerin alınmasıdır.
     Benim derdim Türkiye ekonomisinin büyümesiyle ilgilidir, Cumhuriyet tarihinin en önemli teşvik sisteminin değerlendirilmesiyle ilgilidir. Kim yapacak bunu- Politika belirleyen bağımsız kuruluşların vereceği rakamlarla, hedeflerle ve söyleyeceği sözlerle belirleyecekler. Faiz bandının daraltılması ve faiz oranlarının düşürülmesi bunun için önemlidir. Yoksa bunun faize direk bir etkisi yok. En azından tüm dünyaya verilecek mesaj 'biz ülkemize güveniyoruz, bizim ekonomik şartlarımız son derece uygun ve idealdir. Türkiye'ye yatırım yapmaya gelin' olmalıdır."
    
     -"Merkez Bankasının politika faizinde mutlaka bir şeyler yapması gerekiyor"-
    
     Merkez Bankası'nın yapacağı bir şey daha olduğunu söyleyen Çağlayan, "MB politika faizinde mutlaka bir şeyler yapması gerekiyor" dedi.
     Bunu her söylediğinde, sayıları giderek azalan faiz lobisinin ortakları ve temsilcilerinin faizlerin düşürülmesine karşı çıktığını ifade eden Çağlayan, "Geçmişte alıştılar, iliklerimizi sömürmeye. Ama Allah'ın izniyle öyle bir hükümet var ki, faiz lobisi artık avucunu yalıyor ve yalamaya devam edecek" şeklinde konuştu.
     Tüm dünya küçülürken, Avrupa'nın en büyük ekonomileri, Almanya, İngiltere ve Fransa küçülürken, Avrupa'nın bir çok ülkesi 2012'nin 3. çeyreğinde küçülme yaşadığını söyleyen Çağlayan, "Dışarıdan bakıldığında tüm dünyaya mesaj veren bir büyüme performansına sahibiz. İnşallah orta vadeli programa yakın bir büyüme hedefiyle bu yılı kapatırız. Asıl hedefimiz 2013 ve sonrasıdır. Bu ortamda büyümeyi ihracatla sağlayacağız" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Teşvik sistemiyle bu bölgedeki destek yoğunluklarını tamamıyla değiştirdik"-
    
     Konfeksiyon için sadece 6. bölge için teşvik verdiklerini anlatan Çağlayan, "Emek yoğun sektörleri Doğu ve Güneydoğu'ya getirmek için önemli kararlar aldık. Bu teşvik sistemiyle bu bölgedeki destek yoğunluklarını tamamıyla değiştirdik" dedi.
     Bu bölgede çalıştırılacak her bir asgari ücretli için işverenin cebinden 390 ile 395 dolar çıkacağını anımsatan Çağlayan, "Bugün Pakistan ve Çin'den çok daha iddialı bir rakamı söylüyoruz. Türkiye'nin doğu ve güneydoğusunu adeta Çin, Pakistan, Vietnam'la rekabet edecek olan bir yapıya getirdik" diye konuştu.
    
     -"Buradaki güvenlik İstanbul ve Ankara'dakiyle aynı"-
    
     İş adamlarına, "Buradaki güvenlik ne ise İstanbul ve Ankara'daki güvenlik de aynı" diye seslenen Çağlayan, "Kalifiye eleman bulma işi Sayın Valimize düşüyor. Van'ın idarecilerine, milletvekillerine, sanayi odası ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşüyor. Yatırım yapacaklara kalifiye eleman göstermeleri gerekiyor. Van inşallah bölgesinde yatırımda da ismi gibi Van olacak, yani birinci olacak" diye konuştu.
     Avrupa'daki birçok ülkenin nüfusunun yaş ortalamasının yüksekliğinden dolayı büyük dezavantajlarla karşı karşıya olduğuna işaret eden Çağlayan, "Bu ülkeler yatırım yapmak, markalarını devam ettirmek için yatırım yapacak yerler ve limanlar arıyor" yorumunu yaptı.
    
     -"Bu bölgede yatırım yapmak, teröre vurulmuş olan en büyük darbe olacaktır"-
    
     Türkiye'de özel sektörün 24 saat yanında ve emrinde olan bir hükümete, bakanlara sahip olduğuna dikkati çeken Çağlayan, "Terör konusu ise hepimizi ilgilendiren bir konudur. Hiç kimse 'bana ne' diyemez. Bu bölgede yatırım yapmak, teröre vurulmuş en büyük darbe olacaktır. Binlerce yıllık birlikteliğimizin ve kardeşliğimizin devam etmesi gerekir. Bu bölgelerin kalkınma ve yaşam seviyesinin artması, göç eden ve göç alanların şikayet ettiği bu terör ortamından kurtulması için, insanları doğduğu yerde doyurmak için bu bölgeye bakış açısına fokuslanmanızı istiyorum" diye konuştu.
     Toplantının ardından İstanbul'dan gelen iş adamları ile Van ve bölgedeki iş adamları arasında yatırım olanaklarını değerlendirmek ve işbirliği yapmak için görüşmeler yapıldı.
     Toplantıya Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Fatih Çiftci, Gülşen Orhan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral, TÜMSİAD Başkanı Hasan Sert, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, Van Ticaret Borsası Başkanı Feridun Irak ve çok sayıda da iş adamı katıldı.
     (Bitti)
    
     Muhabirler: Ahmet Hacıfazlıoğlu - Yahya Öylek
    

Bu haberi 307 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir