Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan (1): -"Seramik Sektörü dış ticaret fazlası veren, 220 binden…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan (1):
  -"Seramik Sektörü dış ticaret fazlası veren, 220 binden…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan (1): -"Seramik Sektörü dış ticaret fazlası veren, 220 binden fazla istihdam oluşturan, dünya seramik üretimin yüzde 3,2'sini yapan, dünyada ve Avrupada son derece saygın bir sektör"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, seramik sektörünün dış ticaret fazlası veren, 220 binden fazla istihdam oluşturan, dünya seramik üretimin yüzde 3,2'sini yapan, dünyada ve Avrupada son derece saygın bir sektör olduğunu belirtti.
     Bakan Çağlayan, Türkiye Seramik Federasyonu yeni hizmet binası açılışında yaptığı konuşmada, "Burada olmam benim bu sektör için bir lütuf değil boynumun borcu. İçinizden gelen bir arkadaşınız olarak, sanayicilerin, üretenlerin, sanatçıların, ihracatçıların emrinde ve hizmetinde olmaktan şeref duyduğumu burada bir kez daha ifade etmek istiyorum" diye konuştu.
     Çağlayan, iş adamlarının sanayiciliğe başladığı, Türkiye'de sanayi yatırımı yaptığı ve devletin sanayi ortamından, ekonomik ortamdan çıkarak özel sektöre geçtiği günlerde iş yapmakla, bugün iş yapmanın çok farklı olduğunu vurguladı.
     Kendisinin de üniversiteye girdiği 1975'ten itibarende sanayide çalışmış birisi olarak, bunu çok yakından bildiğini söyleyen Çağlayan, bugün seramik sektörünün, yüz akı bir sektör olduğunu ve en yüksek katma değerli sektörlerin başında geldiğini dile getirdi.
     Sektörün ihracatının ithalatının 2 katından fazla olduğuna işaret eden Çağlayan, "Dış ticaret fazlası veren bir sektör. Zaman zaman Türkiye'de ithalatı sanki ben yapıyormuşum gibi bana hesabını soruyorlar. Türkiyede 55 bin ihracatçı var 75 milyon ithalatçı var. Seramik sektörü dış ticaret fazlası veren, 220 binden fazla istihdam oluşturan, dünya seramik üretimin yüzde 3,2'sini yapan, dünyada ve Avrupada son derece saygın bir sektör" dedi.
     Sivil toplum kuruluşundan gelmiş biri olarak federasyonculuğun, dernekçiliğin ne olduğunu fiililen bilen biri olduğunu söyleyen Çağlayan, "Sektör ve sektörün bir federasyon çatısı altında toplanması, gerek strateji belgesini gerek sektör sorunlarını değerlendirmesi son derece önemli. Bu sivil toplum kuruluşları insanın cebine bir şey koymaz, ama cebinden ve hayatından çok şey götürür" ifadelerini kullandı.
     Uzun yıllar sanayicilik yaptıktan sonra, ülkesine almak yerine vermeye gayret etmiş biri olduğunu anlatan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Sektörün hedeflerinin tamamının altına imzamı atarım. Başkalarının başarı hikayesiyle büyüdüğümüz ortamlarda, birbirimize hava atmak için yaptığımız yapıları daha sevimli ve sempatik göstermek için başka ülkelerden ithalat yapmayı marifet saydığımız günlerden bugün öyle bir noktaya geldik ki, Türkiye sadece seramik yapmıyor, sadece seramik üretmiyor, bugün ciddi bir tasarım ihracatı ve marka ihracatı yapıyoruz.
     Benim sektöre olan sevgim, bağlılığım, sempatim ve saygım bundan dolayı. İhracatımız artıyor, bugün Türkiye çok zor ve önemli bir eşikten geçiyor. Dünya piyasasında oyuncu olmak kolay değil. Türkiye'yi hiç olmadığı bir noktadan asla hesap edilemeyecek bir noktaya getirdik. Burada da durmadık. Bunu sürdürülebilir ve sürekli artan hale getirdirdik."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir