Ekonomi Bakanı Çağlayan: "Yeni bir anayasa yapılması konusunda, demokratik hak ve özgürlükler…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  "Yeni bir anayasa yapılması konusunda, 
  demokratik hak ve özgürlükler…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: "Yeni bir anayasa yapılması konusunda, demokratik hak ve özgürlükler konusunda maalesef hükümetimiz yalnız bırakıldı"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "yeni bir anayasa yapılması konusunda, demokratik hak ve özgürlükler konusunda hükümetin yalnız bırakıldığını" söyledi.
     Bakan Çağlayan, katıldığı televizyon programında, "Kürt meselesinin, Türkiye için risk primi oluşturduğu" yönündeki soruyu yanıtladı.
     AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürt meselesinin çözümünün en büyük teminatı ve garantisi olduğunu belirten Çağlayan, "Keşke hükümetimizin attığı bu cesur adımları yıllar önce Türkiye atabilseydi. Keşke Türkiye'yi istismar eden, Türkiye'yi bölmeye çalışan, kafatası milliyetçiliği, hangi kesimden olursa olsun söylüyorum, yapmaya çalışanlar, keşke geçmişte bunu engellemese, keşke geçmişte Türkiye'yi bu noktada köşeye sıkıştırmak isteyenlerin ellerindeki oyuncakları alabilseydi"diye konuştu.
     Çağlayan, hükümet olarak bu konuda son derece kararlı olduklarını belirterek, "Yeni bir anayasa yapılması konusunda, demokratik hak ve özgürlükler konusunda maalesef hükümetimiz yalnız bırakıldı" dedi.
     Muhalefet partilerinin hiçbirisinin konuya samimi yaklaşmadığını ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin, ne kadar Türk'ün ise o kadar Kürt'ün, o kadar Arap'ın, o kadar Laz'ın, o kadar Çerkez'in, o kadar Alevi'nin, o kadar Sünni'nin ülkesi olduğu ifade etti.
    
     -Eyalet bazlı çalışma sistemi-
    
     Bakan Çağlayan, ABD seçimlerinin, Türkiye ve Amerika arasındaki ekonomik ilişkileri nasıl etkileyeceğine ilişkin bir soruyu da yanıtlayarak, ABD Başkanı Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında son derece ileri bir dostluk olduğunu, iki ülke arasında ekonomik işbirliği stratejik ortaklık anlaşmasının bulunduğunu bildirdi.
     Çağlayan, Türkiye'nin Amerika'ya yaptığı ihracatın 4,5-5 milyar dolar, Amerika'dan yaptığı ithalatın ise 16-17 milyar dolar civarında olduğunu belirtti.
     Çağlayan, Amerika'yla çalışma sistemlerini tamamen değiştirdiklerini ifade ederek, ekonomisi ön planda olan 6 eyalet başta olmak üzere ABD'de "eyalet bazlı" bir çalışma sistemi yürüttüklerini söyledi.
     ABD'de 13 ticaret müşaviri olduğunu belirten Çağlayan, yakın zamanda bu sayının 15'e çıkacağını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir