Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Yıl sonunda Kırgızistan ile ticaret hacmimiz 300 milyon doları…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Yıl sonunda Kırgızistan ile ticaret hacmimiz 300 milyon 
  doları…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Yıl sonunda Kırgızistan ile ticaret hacmimiz 300 milyon doları geçecek. Müteahhitlik sektörümüzün Kırgızistan'ın yeniden yapılanmasından daha çok pay almasını istiyoruz" -Kırgızistan Ekonomi ve Rekabet Politikaları Bakanı Sariev: -"Bizim isteğimiz Türkiye'nin bize balık vermek yerine balık tutmayı öğretmesi. Türkiye'nin üretim, teknoloji ve pazarlama konularındaki tecrübesine ihtiyacımız var"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Yıl sonunda Kırgızistan ile ticaret hacmimiz 300 milyon doları geçecek. Müteahhitlik sektörümüzün Kırgızistan'ın yeniden yapılanmasından daha çok pay almasını istiyoruz" dedi.
     Bakan Çağlayan, Kırgızistan Ekonomi ve Rekabet Politikaları Bakanı Temir Sariev ile Ekonomi Bakanlığı'nın toplantı salonunda bir araya geldi.
     Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin yüksek düzeyli stratejik işbirliği seviyesine çıkartıldığını belirten Çağlayan, yakın bir dönemde Türk-Kırgız Yüksek Stratejik İşbirliği Toplantısının yapılacağını ve bu toplantıda önemli konuların ele alınacağını söyledi.
     Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret hacminin 10 yıl önce 41 milyon dolar seviyesinde olduğunu, aradan geçen sürede bunun yaklaşık 6 kat artarak geçen yıl 232 milyon dolara ulaştığını bildiren Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Bu yıl 1 Ocak ila 13 Ağustos arasında Kırgızistan'a ihracatımızda yüzde 50 artış var. Tabi ithalatımız da arttı. Yıl sonunda ticaret hacmimiz 300 milyon doları geçecek. Bilhassa müteahhitlik sektörümüzün Kırgızistan'ın yeniden yapılanmasından daha çok pay almasını istiyoruz. Kırgızistan'da firmalarımız 46 projede 585 milyon dolarlık müteahhitlik işi gerçekleştirdi. Son olarak Türk firmalarının da içinde olduğu bir grup 5 bin konutluk iş aldı. Kırgızistan'ın gelişmesine ve kalkınmasına destek veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Türk firmaların Kırgızistan'daki yatırımları 1 milyar doları geçti. Bunu katlayarak arttırmayı ümit ediyoruz. Haziran ayında Kırgızistan ile 100 milyon dolar kredi, 6 milyon dolar da hibe anlaşması imzaladık. Bu dost ve kardeş ülkeye verdiğimiz önemi gayet net gösteriyor."
    
     -"Madencilik ve enerji sektörü yatırım bekliyor"-
    
     Konuk Bakan Sariev de Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri yakından izlediklerini ve elde edilen ekonomik başarıları rahatlıkla gördüklerini ifade ederek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin orta ölçekli bir şirketin sermayesine denk geldiğini, bu nedenle ticaret hacmini yeterli görmediklerini söyledi.
     Türk yatırımcıları özellikle telekomünikasyon, madencilik ve enerji alanlarında ülkesine yatırım yapmaya davet eden Sariev, tarımsal üretim ve pazarlama gibi alanlarda da Türkiye'nin tecrübesine ihtiyaç duyduklarını vurguladı.
     Sariev, kardeş ülke olarak gördükleri Türkiye'nin sağladığı 100 milyon dolar kredi, 6 milyon dolar da hibeyi önemsediklerini dile getirerek, "Bizim isteğimiz Türkiye'nin bize balık vermek yerine balık tutmayı öğretmesi. Türkiye'nin üretim, teknoloji ve pazarlama konularındaki tecrübesine ihtiyacımız var. Altın ve demir madenlerimizin işletilmesi ve akarsularımıza enerji tesisleri kurulması gerekiyor. Türk yatırımcıları bu sektörlere yatırıma bekliyoruz" diye konuştu.
     Ulaşım alt yapısının geliştirilmesi için Türkiye'den destek beklediklerini belirten Sariev, İstanbul-Bişkek seferini yapan Türk Hava Yolları uçaklarının Bişkek üzerinden üçüncü ülkelere de sefer düzenlemesini istediklerini sözlerine ekledi.
     Görüşmenin ardından, Sariev, Bakan Çağlayan'a geleneksel el işlemesi kilim verirken, Çağlayan Sariev'e vazo armağan etti.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir