Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Yıllar boyu, Türkiye ile Latin Amerika ülkelerinin aralarındaki…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Yıllar boyu, Türkiye ile Latin Amerika ülkelerinin 
  aralarındaki…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Yıllar boyu, Türkiye ile Latin Amerika ülkelerinin aralarındaki coğrafi uzaklık ve birbirlerini yeterince tanımamaları gibi çeşitli nedenler, ikili ve bölgesel ilişkilerin potansiyelinin çok altında seyretmesine sebep oldu" -"Ancak, son dönemde bu durum, her iki tarafın da girişimleriyle yerini birçok alanda işbirliğine ve gün geçtikçe artan ticari ve ekonomik ilişkilere bıraktı"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ikili ve bölgesel ilişkilerin, çeşitli nedenlerle yıllarca potansiyelinin çok altında kaldığını belirterek, "Ancak, son dönemde bu durum, her iki tarafın da girişimleriyle yerini birçok alanda işbirliğine ve gün geçtikçe artan ticari ve ekonomik ilişkilere bıraktı" dedi.
     Çağlayan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Surinam Devlet Başkan Yardımcısı Robert Ameerali ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.
     Surinam'ın; 3 milyar dolar Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, 5 milyar dolar ticaret hacmi ve 560 bin civarındaki nüfusu ile Latin Amerika'nın küçük ama istikrarlı büyüme potansiyeline sahip ülkelerinden biri olduğunu ifade eden Çağlayan, ülke ekonomisinde altın, petrol, boksit gibi doğal kaynakların önemli bir yeri bulunduğunu söyledi.
     Tarım ve balıkçılığın da Surinam ekonomisi açısından önemine değinen Çağlayan, "Ülkenin başarılı bir ekonomi yönetimi sergilediğini takip ediyor, bu konuda kendilerini ayrıca tebrik ediyorum" diye konuştu.
    
     -"Ticaret rakamlarını daha da yükselteceğiz"-
    
     Surinam'dan Devlet Başkan Yardımcısı düzeyinde ilk olan Ameerali'nin ziyaretini ülkeler arasındaki işbirliğinin gelişmesi için bir başlangıç olarak gördüğünü kaydeden Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Yıllar boyu, Türkiye ile Latin Amerika ülkelerinin aralarındaki coğrafi uzaklık ve birbirlerini yeterince tanımamaları gibi çeşitli nedenler, ikili ve bölgesel ilişkilerin potansiyelinin çok altında seyretmesine sebep oldu.
     Ancak, son dönemde bu durum, her iki tarafın da girişimleriyle yerini birçok alanda işbirliğine ve gün geçtikçe artan ticari ve ekonomik ilişkilere bıraktı.
     2005 yılında, Latin Amerika ülkeleri ile ticaret hacmimiz 2,7 milyar dolar iken 2012 yılında yaklaşık 3 kat artışla 8,1 milyar dolara ulaştık. Bu rakamın yaklaşık 3 milyar doları bölgeye ihracatımız, 5,1 milyar doları da bölgeden ithalatımız. İnşallah, bu rakamları önümüzdeki dönemde daha da yükselteceğiz."
    
     -STA müzakerelerine başlamak istiyoruz-
    
     İki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarının çok ama çok yetersiz olduğunu anlatan Çağlayan, bu rakamları daha yüksek seviyelere çıkarmak için, Ameerali ile Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) mekanizmasının oluşturulması, karşılıklı yatırımların artırılarak önündeki engellerin ortadan kaldırılması, iş adamlarına vize muafiyeti sağlanması ve başta müteahhitlik hizmetleri olmak üzere çeşitli sektörlerde ortak projelere imza atılması gibi önemli konuları görüşeceklerini dile getirdi.
     "Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması"nın imzalanmasına da büyük önem verdiklerini belirten Çağlayan, Surinam'ın üyesi bulunduğu "Karayipler Topluluğu" ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerine en kısa sürede başlamak istediklerine işaret etti.
     Yemeğe, Çağlayan ve Ameerali'nin yanı sıra Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de katıldı.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir