Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Yeni Teşvik Sistemi'nin 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Yeni Teşvik Sistemi'nin 1 Ocak 2012 tarihinden 
  itibaren geçerli…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Yeni Teşvik Sistemi'nin 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere pazartesi günü yürürlüğe girmesini bekliyoruz" -"Türkiye bilhassa üçüncü-dördüncü çeyrekten sonra daha büyük bir büyüme performansı elde edecek" -"Avrupa'yı Sarkozy ve Merkel bu hale getirdi. Sarkozy şimdi balık tutuyor, Merkel de balık mı tutar, tenis mi oynar bilemeyiz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni Teşvik Sistemi ile ilgili kararnamenin bu sabah Bakanlar Kurulu'nda "acele" başlığıyla imzaya açıldığını, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere pazartesi günü yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi.
     Bakan Çağlayan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Söz verdik, Yapıyoruz" konulu toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Yeni Teşvik Sistemi ile ilgili açıklamada bulunan Çağlayan, Teşvik Sistemi'ni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün gece onayladığını, bu sabah da kararnamenin "acele" başlığıyla Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını belirtti.
     Özellikle Hazineden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün, Teşvik Sistemi'nin geçerlilik tarihi ile ilgili 1 Temmuz 2012'yi işaret etmelerini de değerlendiren Çağlayan, bu konuda bakanların çeşitli ifadeleri olduğunu, ancak 1 Ocak 2012 tarihinin Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda bakanlarla birlikte tespit edildiğini kaydetti.
     Çağlayan, şunları söyledi:
     "Özellikle 1 Ocak 2012 tarihinin tespitinde sayın Maliye Bakanı'nın söyleyeceği şeyler daha önemliydi. Neden- Çünkü işin parasal boyutu onları ilgilendirdiği için. Maliye Bakanımız, Hazineden Sorumlu Başbakan Yardımcısı, Kalkınma Bakanımız da birlikte çalışarak hayata getirdiler. Biz güçlü bir iktidarız, güçlü bir siyasi partiyiz, ekonomik organlarımız başta olmak üzere tüm bakanlıklar arasında önemli koordinasyon var. Her şeyin ötesinde başımızda bizi sürekli koordine eden ve yönlendiren, teşvik sistemine destek veren sayın Başbakanımız var. Sayın Başbakanımız, teşvik sisteminin her fırsatta 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olduğunu ifade etmiştir. Teşvik sistemi 1 Ocak 2012'den geçerli olmak üzere imzaya açılmıştır. Bunu Temmuza götürürseniz, bu işin sonunu bulamazsınız. Yeni Teşvik Sistemi'nin 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Pazartesi günü yürürlüğe girmesini bekliyoruz."
     Yatırım Teşvik Sistemi'nin başlangıç tarihi 1 Ocak olmakla beraber, sistemde 2013 sonu 31 Aralık'a kadar yatırıma başlayacak olanlardan başlanacağı bilgisini veren Çağlayan, "Eğer Bakanlar Kurulu kararnamesi bu hafta sonuna kadar sayın Başbakanımız yurt dışına çıkmadan evvel imzalanırsa, herhangi bir sıkıntı olmazsa inşallah pazartesi günü uygulamaya geçer. Hemen bunun arkasından yabancı sermayenin bağlı olduğu bakan olarak da yatırım teşviklerinde çok ciddi patlama olacağını da paylaşmak isterim" dedi.
    
     -"Stratejik yatırımlar için komisyon kurulacak"-
    
     Teşvik sisteminde hangi stratejik ürünlerin yer alacağına ilişkin bir soruya da Çağlayan, stratejik yatırımlarla ilgili bir liste yapmadıkları ve yapmayacakları yanıtını verdi.
     Tedarikte yüzde 50'sinden fazlası ithalat yoluyla elde edilen, hiç Türkiye'de üretilmeyen ve en son yıl itibariyle 50 milyon dolar üzerinde ithalatı yapılan ürünlerin stratejik yatırım kapsamına gireceğini kaydeden Bakan Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Ancak, bu yatırımların stratejik yatırım destek kapsamına girmesi için bunların yanı sıra minimum 50 milyon liralık yatırım yapılması gerekecek. Ve yüzde 40 bedelli ürünlerde katma değer olması şartı getirilecek. 'Getir, çok düşük işçilikle monte et gönder', bu stratejik yatırım değil. Zaten bu nedenle bizim başımız ağrıyor. Bu konuda bir komisyon kuruluyor. Bu komisyon marifetiyle bakanlığımızdaki arkadaşlarımız stratejik yatırım olup olmadığına bu kriterlerle son derece şeffaf ve herkesin bileceği bir yöntemle karar verecekler."
    
     -"Üçüncü-dördüncü çeyrekten sonra daha büyük bir performans elde edeceğiz"-
    
     Türkiye'nin kendi iç pazarının son derece dinamik ve hareketli olduğunun altını çizen Çağlayan, büyüme rakamları ile ilgili öngörüsünü de aktardı.
     İlk çeyrek büyüme rakamlarının Temmuz ayında açıklanacağını ifade eden Çağlayan, şöyle devam etti:
     "İlk çeyrek için ihracatın vermiş olduğu destekle pozitif büyümeyi elde edeceğimizi düşünüyorum. Ama Türkiye bilhassa üçüncü-dördüncü çeyrekten sonra daha büyük bir büyüme performansı elde edecek ve bizim orta vadeli programda yüzde 4'lük bir büyüme öngörümüz var. Türkiye bir dünya ülkesi. Türkiye dışındaki ülkelerde ortaya çıkan etkilenmelerden Türkiye de mutlaka etkilenecek."
    
     -"Onlara bu huzuru yaşatmam"
    
     Zafer Çağlayan, bir gazetecinin "AB hedefinden uzaklaştık mı-" şeklindeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:
     "Ben öyle bir şey söyleyip onları rahatlatır mıyım- Onlar yataklarında rahat yatamasınlar. Biz şimdi AB hedefinden uzaklaştık dersek birileri mum yakarlar. Onlara bu huzuru yaşatır mıyım- AB geçen sene yüzde 1,5 büyüdü, biz yüzde 8,5 büyüdük. Eğer Türkiye AB'ye girmiş olsaydı AB bizim sayemizde yüzde 1,8 büyürdü. Bu kadar işsizliği, krizi yaşamazdı. Bizim AB hedefimiz devam edecek, 50 yıldır devam ediyor. Şimdi bize 'hasta adam' diyenlere Allah şifa versin. Avrupa ekonomisinin süratle düzelmesini istiyoruz. Ancak Avrupa ekonomisini süratle düzeltemeyenin kendisi şu anda balık tutmaya gitti. Sarkozy şu anda balık tutuyor. Çok yakın bir süre içinde Merkel de artık balık mı tutar tenis mi oynar, onu bilemeyiz. Bu iki lider Avrupa'yı bu hale getirdi."
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir