Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Üst bandın yüzde 11,5'ten 10'a indirilmesi yerinde ve önemli bir…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Üst bandın yüzde 11,5'ten 10'a indirilmesi yerinde ve 
  önemli bir…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Üst bandın yüzde 11,5'ten 10'a indirilmesi yerinde ve önemli bir adım. Daha önce de olabilirdi ama bugün oldu" -"İndirimin devam etmesini bekliyoruz. Özellikle 4. çeyrekten sonra iç talebin büyümeye katkısının artacağını görebiliriz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nda faiz koridorunun daraltılmasını olumlu karşıladığını belirterek, "Üst bandın yüzde 11,5'ten 10'a indirilmesi yerinde ve önemli bir adım. Daha önce de olabilirdi ama bugün oldu" dedi.
     Bakan Çağlayan, yazılı açıklamasında, beklentilerine paralel şekilde faiz koridorunun üst bandının daraltılmasının Türkiye'nin büyümesi için önemli bir adım olduğunu ifade ederek, ülkenin büyümeye ihtiyaç duyduğunu vurguladı.
     Yaklaşık 3 aydır faiz koridorunun daraltılması konusunda görüşlerini dile getirdiğini anımsatan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Bugün üst bandın yüzde 11,5'ten 10'a indirilmesi yerinde ve önemli bir adım. Daha önce de olabilirdi ama bugün oldu. Böylece 6,5 puanlık koridor 5 puana düşmüş oldu. Piyasa yapıcılarına uygulanan repo faiz oranında da 1,5 puanlık bir indirim geldi.
     Bankanın rezerv opsiyonu katsayıları (ROK) ile yeni araç gelişti. Katsayıların biraz daha artırılması faiz koridorunun daraltılması ile istikrara katkıda bulunacak. Son birkaç haftada Avrupa ve ABD'den olumlu adımlar geliyor. Özellikle Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım kararı, Avrupa ve dünya ekonomisi için önemli bir hamle. Karar alıcıların buna bağlı kalmaları çok önemli. AB ülkelerinin bir an önce içinde bulundukları zayıf ekonomik görünümden çıkmalarını bekliyoruz. Bu hem Avrupa'nın hem dünya ekonomisinin hem de Türkiye ekonomisinin lehine olacak."
     Türkiye ekonomisinin üç çeyrekten beri yavaşladığını, bunun planlı işleyen bir süreç olduğunu ama artık bu yavaşlama sürecine nokta konulması gerektiği ifade eden Çağlayan, ekonomiyi üşütmeden yeniden yavaş yavaş hızlandırmak gerektiğini, bugünkü kararın buna bir araç olacağını ifade etti.
     Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Bu uçak durmak için yere inmedi, yakıt ikmalini, bakımını yaptık, yolumuza devam edeceğiz. Net ihracatın katkısı ile büyümesini sürdüren Türkiye'de iç talepteki canlanmanın da büyümeye desteğine ihtiyacımız var. Bir denge kurmalıyız. Ne iç talep çok öne çıkmalı ne de sadece dış talebe dayalı bir büyüme süreci yaşamalıyız. Aradaki dengeyi iyi kurmamız gerekiyor. Bu sadece hükümetin, sadece Merkez Bankası'nın görevi ve sorumluluğu değil. Biz bütün Türkiye olarak bir aileyiz. Herkes harcamalarına dikkat etmeli. Kimse gelirinden fazla harcamamalı. Herkes ayağını yorganına göre uzatmalı. Neticede cari açık dediğimiz şey, ülke olarak yabancı para ile harcamalarımızın yabancı para ile gelirimizden fazla olmasından kaynaklanıyor.
     Uzun vadede istikrarlı bir büyüme süreci için, 2023 hedeflerine ulaşacak bir Türkiye için bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Merkez Bankası'nın adımını doğru ve yerinde buluyorum. Biraz daha erken bir indirim olabilirdi. Bu yılki büyümeyi yüzde 4'ün üzerine çıkarabilirdik."
     İndirimin devam etmesini beklediklerini belirten Çağlayan, "Özellikle 4. çeyrekten sonra iç talebin büyümeye katkısının artacağını görebiliriz" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir