Ekonomi Bakanı Çağlayan Türkmenistan'da: "Müteahhitlik sektöründe bu sene Türkmenistan'da 4,5…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Türkmenistan'da:
  "Müteahhitlik sektöründe bu sene Türkmenistan'da
  4,5…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Türkmenistan'da: "Müteahhitlik sektöründe bu sene Türkmenistan'da 4,5 milyar doları yakalayacağız'

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Müteahhitlik sektöründe bu sene Türkmenistan'da 4,5 milyar doları yakalayacağız" dedi.
     Türkmenistan'daki temasları kapsamında basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Çağlayan, ziyaretinin son derece verimli geçtiğini söyledi.
     Bugüne kadar Türkmenistan ile sadece müteahhitlik sektörüyle ilgili işlerin hacminin 27,5 milyar dolar seviyesine geldiğini bildiren Çağlayan şöyle konuştu:
     "2010 yılında 4,3 milyar dolarlık müteahhitlik işi aldık. 2011 yılında dünyada en büyük krizin yaşandığı ortamda 3,3 milyar dolarlık müteahhitlik işleri aldık. Ve bu yılda öyle gözüküyor ki inşallah 4,5 milyar doları çok daha aşacağımız, belki de yeni bir rakama, 4,5-5 milyar dolarlık seviyesine gideceğimiz bir durumu yakalayacağız."
     Bu durumun Türkiye'nin istihdamına ve ihracatına çok ciddi katkı sağladığını ifade eden Çağlayan, ticaretten, inşaattan sorumlu devlet başkan yardımcılarıyla sorunları ve gelecek planlarını görüştüklerini kaydetti.
    
     -Berdimuhamedov ağustosta Türkiye'yi ziyaret edecek-
    
     Türkmenistan ile Türkiye arasında karşılıklı ziyaretlerin bundan sonra da devam edeceğini belirten Zafer Çağlayan, Türkmen lider Berdimuhamedov'un ağustos ayında Türkiye'yi ziyaret edeceğini açıkladı.
     Eylül ayında Gaziantep'te Türkmenistan tanıtım günleri düzenleneceğini bildiren Bakan Çağlayan, Türkmenistan'da sadece müteahhitlik sektöründe değil, sanayide de yer almak istediklerini, 2013 yılında İstanbul'da düzenlenecek bir toplantıyla Türkmenistan'ın yatırım imkanlarını tanıtacaklarını söyledi.
     Türkmenistan'a 11 defa geldiğini belirten Bakan Çağlayan, her alanda ilişkilerin olumlu seyrettiğini, gerekirse yüz on bir defa dahi gelebileceğini sözlerine ekledi.
     Temaslarının ardından Türkmenistan'dan ayrılan Çağlayan'ı Aşkabat Uluslararası Havalanı'nda, Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Bayar Abayev ile çok sayıda Türk işadamı uğurladı.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir