Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Türkiye bir taraftan büyürken bir taraftan da enflasyonu kontrol…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Türkiye bir taraftan büyürken bir taraftan 
  da enflasyonu kontrol…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Türkiye bir taraftan büyürken bir taraftan da enflasyonu kontrol altında tutma becerisi ve başarısını gösteriyor" -"Fiyat istikrarı kadar ondan daha önemlisi, finansal istikrarı artık konuşan bir ülke haline geldik" -"İhracat, büyümenin asıl motoru haline geldi" -"Bundan 1,5, 2 yıl öncesine kadar neredeyse ihracat yaptıkları için insanları aşağılayan onları kötüleyen cahilce, görüşler ifade eden bir takım insanlar vardı"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin bir taraftan büyürken bir taraftan da enflasyonu kontrol altında tutma becerisi ve başarısını gösterdiğini belirterek, "Fiyat istikrarı kadar ondan daha önemlisi, finansal istikrarı artık konuşan bir ülke haline geldik. Bunların hepsini bir arada topyekun bir şekilde yapabilmek zaten bu işin en önemli tarafı" dedi.
     Çağlayan, Bloomberg HT televizyonunda katıldığı bir programda, bugün açıklanan enflasyon verileri ile dün açıklanan büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Ekonomi Bakanı Çağlayan, dün açıklanan büyüme rakamlarının da sevindirici olduğunu belirterek, bu rakamın kendisini şaşırtmadığını kaydetti. 11,8 milyar dolarlık ihracatın son derece önemli olduğunu ifade eden Çağlayan, TÜİK verileriyle birlikte açıklandığı zaman bu rakamın 13 milyar doları bulabileceğini belirtti.
     Türkiye'nin bir taraftan büyürken bir taraftan da enflasyonu kontrol altında tutma becerisi ve başarısını gösterdiğini, fiyat istikrarı kadar ondan daha önemlisinin, finansal istikrarın konuşulabildiği bir ülke haline gelinmesi olduğunu kaydetti. Çağlayan, bunların hepsini bir arada topyekun bir şekilde yapabilmenin zaten bu işin en önemli tarafı olduğunu bildirdi.
    
     -"Müneccimliğim filan yok ama..."-
    
     Enflasyon rakamlarında da Türkiye'nin geldiği seviyenin son derece önemli olduğunu ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:
     "2 ay önce enflasyon rakamlarının tekrar tek haneli rakama dönüşeceğini ifade etmiştim. Mayıs ayı içinde aynı öngörüde bulunmuştum. Tabi bunu yaparken müneccimliğim filan yok ama gidişattan, elde ettiğimiz ekonomik verilerden bilhassa ihracattaki artış, ekonomideki gidişat ve fiyat istikrarı konusunda Merkez Bankası'nın devreye girdiği dönemlerde aldığı tedbirler son derece önemliydi.
     Türkiye şunu artık ortaya koymuştur ki; bir taraftan enflasyonu kurtarırken diğer taraftan büyümeyi artırıyor. Türkiye fiyat istikrarını sağlayacak. Ama Türkiye'nin finansal istikrara öncelikle ihtiyacı var. Yani dış ticaret açığını, büyümeyi, ihracatı, enflasyonu topyekun bir şekilde planlayacak, düşünecek bir sistem var ki Türkiye şükürler olsun, şimdi bunu gerçekleştiriyor. Yoksa sadece enflasyonu düşürdünüz, büyümediniz, ihracat yapmadınız, insanları mutlu edemediniz. Tek başına enflasyonun düşmesinin kimseye bir faydası yok. Hakikaten enflasyon düştüğü zamanda yine 'Acaba bu enflasyon düşürüldü ama tekrar her an için çıkabilir mi-' endişesi vardı. Gördük ki içinden geçmiş olduğumuz kriz döneminde yaşanan birçok problemde ekonomik değişim ve dönüşüme rağmen bugün enflasyonda belli oranda iyi bir seyir izliyor ve enflasyonla mücadeleye devam demek zorundayız."
    
     -"Cahilce görüşler ifade eden bir takım insanlar vardı"-
    
     Bakan Çağlayan, Türkiye'nin büyüme sürecinde aslında son derece yumuşak, çok fazla rahatsız etmeyecek bir iniş gerçekleştirildiğini, ilk çeyrekte yüzde 3,2 büyüme elde edilmesinin en önemli belirleyicisinin son 3 çeyrektir büyümenin asıl motoru haline gelen ihracat olduğunu belirtti.
     İhracatın büyümeye etkisinin tam 4,5 puan olduğunu ifade eden Çağlayan, "Ama üzülerek söylüyorum, bundan 1,5, 2 yıl öncesine kadar neredeyse ihracat yaptıkları için insanları aşağılayan, onları kötüleyen, cahilce görüşler ifade eden bir takım insanlar vardı" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir