Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı -"(Mütekabiliyet Yasası) Genelkurmay'ın görüşüne…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı
  -"(Mütekabiliyet Yasası) Genelkurmay'ın
  görüşüne…

Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı -"(Mütekabiliyet Yasası) Genelkurmay'ın görüşüne başvurulacak kısıtlanmış alanlar, gerek güvenlik gerek askeri açıdan belirlenmiş yerler, Türkiye'nin toplam yüzölçümünün binde biri kadar bir rakama tekabül etmektedir" -"Onun dışındaki alanlarda yeni çıkmış olan kanun ve bakanlığımız ve diğer ilgili bakanlıklar tarafından çıkartılan mevzuatlar aynen uygulanmaya devam edecek"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mütekabiliyet Yasası'na konu olabilecek askeri alanlarla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşüne başvurulacağını belirterek, "Gerek güvenlik, gerek askeri açıdan belirlenmiş yerler, Türkiye'nin toplam yüzölçümünün binde biri kadar bir rakama tekabül etmektedir" dedi.
     Çağlayan, Engineering News Record (ENR) Dergisi'nin dünyanın en büyük 225 firması sıralamasına giren 33 Türk müteahhitlik şirketi için Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen plaket töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Mütekabiliyet Yasası'na konu olabilecek bazı alanlar için Genelkurmay Başkanlığının görüşünün alınmasına dair bir soru üzerine Çağlayan, kanunun Türkiye'nin geleceği açısından son derece önemli olduğunu söyledi.
     Askeri ve güvenlik nedeniyle kısıtlanmış olan bölgelerle ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşüne başvurulacağını dile getiren Çağlayan, "Ancak Genelkurmay'ın görüşüne başvurulacak, yani gerek güvenlik gerek askeri bölge olarak belirlenmiş yerler Türkiye'nin toplam yüzölçümünün binde biri kadar gibi bir rakama tekabül etmektedir. Onun dışındaki alanlarda yeni çıkmış olan kanun ve bakanlığımız ve diğer ilgili bakanlıklar tarafından çıkartılan mevzuatlar aynen uygulanmaya devam edecek" diye konuştu.
     Mütekabiliyet Yasası ve yeni teşvik sistemini, Türkiye'de ekonomik ve siyasi istikrarın yaşandığı çok önemli bir zamanda açıkladıklarını dile getiren Çağlayan, dünyanın çeşitli yerlerine yaptığı ziyaretlerde Türkiye'den mülk edinmek isteyen insanlarla karşılaştığını belirtti.
     Yabancılara mülk satışını geçmiş dönemde muhalefet manevrası olarak kullanan siyasi partilerin olduğunu ve zaman zaman vatandaşların da bu partilerin yanlış yönlendirmesi nedeniyle "Topraklarımızı yabancılara satıyorsunuz" şeklinde değerlendirmeler yaptığını anlatan Çağlayan, "Oysa satılan toprak burada. Toprak bir yere gitmiyor. Bunlar Türkiye için ve Türk müteahhitlik sektörünün önemli ölçüde değerini artırıyor. Birçok firma, Türkiye'yi sadece üretim üssü değil uluslararası yönetim merkezi olarak da tespit etmiş durumda" ifadesini kullandı.
    
     -"Kişilerle işimiz olmaz"-
    
     Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Emin Sazak ile aralarında gerginlik olduğu yönündeki haberlere ilişkin bir soru üzerine Çağlayan, kendisinin 20 yıl boyunca sivil toplum kuruluşu yöneticiliği yaptığını söyledi.
     Kendisinin müteahhitlik sektörüne ilgisinin mevcut başkan Emin Sazak ile başlamadığını dile getiren Çağlayan, "Bizim kişilerle işimiz olmaz. Kişiler bazen yanlış yapabilirler. Kişiler kendilerine verilen görevi iyi yerine getiremiyor olabilirler. Kurumlarını iyi temsil edemiyor olabilirler. Şunu çok net ifade edeyim ki benim için kurumlar önemlidir. Ben ve bakanlığım kurumlarla olan irtibatını geçmişten çok daha fazla artırarak, yoğun çalışma çabası içindeyiz" dedi.
     İthalatla ilgili hazırlanan kararnameye ilişkin bir soru üzerine de Çağlayan, kararnamenin iyi bir aşamaya geldiğini söyledi.
     İthalat konusunda ilgili kurum ve bakanlıklardan gelen talepleri değerlendirdiklerini dile getiren Çağlayan, geçen sene yaşanan kuraklık gibi bazı mevsimsel şartlardan dolayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hayvan üreticisi, köylü ve çiftçinin önemli bir girdisi olan kaba yem ve saman gibi ürünlere ihtiyaç konusunda kendilerine talepte bulunduğunu ifade etti.
     İthalata ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yakın zamanda çıkacağını bildiren Çağlayan, "Sıkıştığımız noktada elimizde olmayan bir şeyi dışardan getirerek hem olası spekülatif fiyat artışlarının önüne geçilmiş olacaktır. İhtiyaç olduğu için ithal ediliyor" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir