Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı: -"Ben ümit ediyorum ki TÜİK rakamları açıklandığı…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı: 
  -"Ben ümit ediyorum ki TÜİK rakamları açıklandığı…

Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı: -"Ben ümit ediyorum ki TÜİK rakamları açıklandığı zaman, ihracatımızda birlik kayıtlarına girmeyen diğer ihracat kalemlerimizin de eklenmesiyle beraber ilk 7 aylık Türkiye ihracatı, 86 milyar dolar seviyesini çok rahat aşacaktır" -"Sadece paritenin ihracatın üzerindeki olumsuz etkisi, Temmuz ayı için söylüyorum, 550 milyon dolar olmuştur" -"Küresel krizle beraber biz pazar ve ürün çeşitlendirmesini yapmasaydık, ilk 7 ayda da yüzde 10'lu bir ihracat artışını elde edemeyecektik"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladığı zaman, ihracatçı birlikleri kayıtlarına girmeyen diğer ihracat kalemlerinin de eklenmesiyle beraber ilk 7 aylık Türkiye ihracatının, 86 milyar dolar seviyesini çok rahat aşacağını ümit ettiğini bildirdi.
     Bakan Çağlayan ile Güney Kore Ticaret Bakanı Taeho Bark, Türkiye ile Güney Kore arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nı imzaladı.
     Ekonomi Bakanlığı Uğur Ercan Salonu'nda düzenlenen imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çağlayan, Temmuz ayı ihracat rakamının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 oranında azalarak, 10 milyar 849 milyon dolar olduğunu söyledi.
     İlk 7 aylık ihracatın 85 milyar 222 milyon dolara ulaştığını belirten Çağlayan, "Ben ümit ediyorum ki TÜİK rakamları açıklandığı zaman, ihracatımızda birlik kayıtlarına girmeyen diğer ihracat kalemlerimizin de eklenmesiyle beraber ilk 7 aylık Türkiye ihracatı, bu rakamların üzerine çıkacak ve 86 milyar dolar seviyesini çok rahat aşacaktır" diye konuştu.
     Bu düşüşün asıl nedeninin, Avrupa'daki ekonomik kriz ve buna bağlı olarak talep daralması olduğunu vurgulayan Çağlayan, Temmuz ayının, dünyadaki "tansiyonun" en yüksek olduğu ay olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin 7 aylık ihracat rakamlarıyla, dünyanın bir çok ülkesine göre ihracatını daha fazla artıran bir ülke olduğunu vurgulayan Çağlayan, Avrupa'ya yapılan ihracattaki düşüşe rağmen Türkiye'nin iyi bir performans gösterdiğini kaydetti.
    
     -"Paritenin Temmuz ayındaki olumsuz etkisi 550 milyon dolar"-
    
     Bakan Çağlayan, avro/dolar paritesinin de söz konusu düşüş üzerinde olumsuz etkisi olduğunu ifade ederek, "Sadece paritenin ihracatın üzerindeki olumsuz etkisi, Temmuz ayı için söylüyorum, 550 milyon dolar olmuştur. Yani Türkiye, paritenin düşmesiyle beraber, ihracatında 550 milyon dolar, sadece pariteden kazık yemiştir. Şunu yine ifade etmek istiyorum ki küresel krizle beraber biz pazar ve ürün çeşitlendirmesini yapmasaydık, ilk 7 ayda da yüzde 10'lu bir ihracat artışını elde edemeyecektik" şeklindi konuştu.
     Orta Vadeli Program'da 2012 yılı için belirtilen 148,5 milyar dolarlık ihracat hedefinin aşılacağına inançlarının tam olduğunu belirten Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Temmuz ayındaki daralmanın en büyük nedeni, otomotiv sektöründe yaşanan talep daralması olmuştur. Otomotiv sektöründeki gerileme yüzde 22,3'dür. Yani bu, son derece kayda değer bir gerilemedir. Diğer taraftan hazır giyimdeki gerileme de bilhassa talep daralmasının ortaya çıkardığı bir sorun olarak yüzde yüzde 12 olmuştur. İhracatımızın iki amiral gemisi olan bu sektörlerdeki düşüş, bizim açımızdan dikkatle izlenen bir gelişmedir."
    
     -"Bu, karşılıklı kazan kazan ilişkisidir"-
    
     İmzaladıkları STA'nın aslında tek başına bir çözüm olmayacağını belirten Çağlayan, bu anlaşmanın, iki ülkenin ekonomisinin gelişmesine önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.
     Bakan Çağlayan, Türk iş adamlarına Güney Kore'deki sektörleri çok iyi incelemeleri tavsiyesinde bulunarak, "Geçmişte Uzakdoğu pazarlarının önemine çok varamamıştık ama bilhassa 2008'den itibaren başlayan küresel kriz, 2009'dan bu yana seyahatlerimizi artırdı. Biz ticaretimizi büyüteceğiz. STA, aynı zamanda ülkelerimizin karşılıklı yatırımlarını da artıracaktır. Bu, karşılıklı kazan kazan ilişkisidir. Ümit ediyorum ki STA'nın etkilerini, yürürlüğe gireceği tarih olan 1 Ocak 2013'ten itibaren göreceğiz" diye konuştu.
    
     -"Kore'nin ihracatı Temmuz ayında yüzde 8,8 düştü"-
    
     Çağlayan, kendi değerlendirmesinin ardından konuk Bakan Bark'a, Kore'deki Temmuz ayı ihracat rakamlarını sordu.
     Bunun üzerine Bark, Temmuz aynında ihracattaki düşüşün sadece Türkiye'de değil, neredeyse tüm dünyada görüldüğünü bildirdi.
     Güney Kore'nin ihracatının, Temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 düştüğünü anlatan Bark, "Bizim ana ihracat pazarlarımız olan ABD ve AB'de son zamanlarda bir düşüş var ama böyle zor zamanlarda bile STA'ların büyük bir önemi var" dedi.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir