Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı: -"(Teşvik belgesi başvuruları) Yılın 4. çeyreğine…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı: 
  -"(Teşvik belgesi başvuruları) Yılın 4. çeyreğine…

Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı: -"(Teşvik belgesi başvuruları) Yılın 4. çeyreğine doğru başvuruların dozu daha da artacak" -"Teşvik sisteminin beklemeye tahammülü yok" -"(Bina alımlarının teşvik kapsamına alınması) Yatırım için ihtiyaç olan büyüklüğe karşılık, çok büyük binalar için gelen teklifleri kabul etmeyeceğiz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, teşvik belgesi başvurularının bu yılın son çeyreğine doğru daha da artacağını söyledi.
     Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı Uğur Ercan Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     "Ekonomi Bakanı olarak bugüne kadar teşvikten yararlanma oranı sizi tatmin etti mi-" şeklindeki soru üzerine Çağlayan, teşvik paketinin açıklandığı 19 Haziran'dan bugüne kadar geçen sürede teşvik başvurusu oranlarının önemli seviyelere geldiğini belirtti.
     Türk Milleti'nin genelde işlerini son güne bırakmak gibi bir özelliği olduğunu dile getiren Çağlayan, "Tabii ki teşvik sisteminin bunu beklemeye tahammülü olmadığını ifade etmek istiyorum" dedi.
     Yatırımcıların teşvik sisteminin inceliklerini tanıma gayreti içinde olduklarını ve bu tanıma sürecinin bir süre daha devam edeceğini belirten Çağlayan, "Şunu belirtmek isterim ki yılın 4. çeyreğine doğru başvuruların dozu daha da artacak" diye konuştu.
     Teşvik sisteminin, iş dünyasının yoğun bir şekilde takip ettiği uluslararası kanallar aracılığıyla tanıtımını yapacaklarını kaydeden Çağlayan, tanıtım faaliyetini bu yılın eylül ayı itibarıyla başlatmayı planladıklarını söyledi. Çağlayan, 10'dan fazla dilde tanıtım yapılması için hazırlıklarının devam ettiğini ve tanıtıma ilişkin bütçeyi hazırladıklarını bildirdi.
     Küresel inovasyon endeksinde Türkiye'nin 65'inci sıradan 74'üncü sıraya gerilemesini neye bağladığına dair bir soru üzerine Çağlayan, inovasyonunu önemli bir kavram olduğunu belirtti.
     İnovasyonun zaman zaman Ar-Ge ve yüksek teknoloji kavramları ile karıştırılabildiğini dile getiren Çağlayan, yeni teşvik sisteminde mümkün olan en yüksek inovasyonun dikkate alındığını ifade etti.
     Türkiye'nin inovasyon konusunda daha çok mesafe katetmesi gerektiğini kaydeden Çağlayan, "Öncelikle, bunun bilincinin oluşturulması son derece önemli" dedi.
     Yüksek enflasyonun yaşandığı yıllarda inovasyonun kendileri için çok fazla bir anlam taşımadığını, bugünkü rekabet koşullarında ise inovasyon, Ar-Ge, yüksek teknoloji gibi kavramların çok önemli olduğunu dile getiren Çağlayan, "İnşallah gerilemiş olduğumuz durumdan süratle yukarı çıkarız. 'Yiğit düştüğü yerden kalkar' demişler" ifadesini kullandı.
    
     -Renault'un yatırım kararı-
    
     Renault firmasının station vagon modelini Türkiye'de üreteceğine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine Çağlayan, kararın Türkiye açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi.
     Yarın ya da Çarşamba günü Bursa'daki Renault fabrikasına ziyarette bulunmayı planladığını bildiren Çağlayan, "Yapacağımız bu ziyaretle yatırımcımızın yanında olduğumuzu ifade etme imkanı bulacağız" diye konuştu.
     Toyota fabrikasında çalışan işçilerin açtığı tazminat davalarına dair görüşleri de sorulan Çağlayan, fabrikadaki işçi ve işverenlerin haklarının kanunlarla belirlendiğini söyledi.
     Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapmalarını arzu ettiklerini belirten Çağlayan, "Toyota yetkilileri ile geçenlerde görüşme yapmıştım. Genel Müdürü bana geldi ve görüş alışverişinde bulunduk. Bazı konularda yanlış anlaşılmalar söz konusu olmuştu. Fabrikanın kendi bünyesinde bazı problemlerle karşı karşıya kalınmıştı. Bu toplantının ardından Toyota Genel Müdürü'nden son gelişmeler hakkında bilgi alacağım" diye konuştu.
    
     -Tanıtım parası için özel sektöre gidilecek-
    
     Çağlayan, teşvik sisteminin tanıtımı için ne kadarlık bir bütçe oluşturulduğuna dair bir soru üzerine de özel sektör kuruluşlarının bu konuda desteklerine ihtiyaç duyduklarını belirtti. Çağlayan, tanıtım faaliyetinin kamu-özel sektör ortaklığında gerçekleştirileceğini ve konuyla ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yönetimleri ile görüşeceklerini bildirdi.
     Çağlayan, bir başka soru üzerine de yatırımcıların bina satın almalarının teşvik kapsamına alınması konusunda herhangi bir mevzuat değişikliğine gitmeyeceklerini söyledi.
     Yapılacak olan yatırımla, yatırım için alınacak bina arasında bir orantı olması gerektiğine dikkati çeken Çağlayan, "Yatırım için ihtiyaç olan büyüklüğe karşılık, çok büyük binalar için gelen teklifleri kabul etmeyeceğiz" dedi. Çağlayan, bu konuda istismara izin vermeyeceklerini vurguladı.
     Çağlayan, hazır durumdaki binaların daha önce teşvikten yararlanmalarının yeni uygulama (teşvik) kapsamına alınmasına engel bir durum oluşturmadığını kaydetti.
     Şahısların kendi binaları için bir değer belirleterek yatırıma dahil edebileceklerini dile getiren Çağlayan, aynı şekilde bir şirket ortağının kendi binasını şirkete satmasının da bu anlamda bir sorun oluşturmadığını bildirdi.
     Binaların değerinin belirlenmesi için mahkemelere başvurulmasının tek yol olup olmadığına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Çağlayan, mahkeme yoluyla değer belirlenmesinin kendileri için en tutarlı yol olduğunu dile getirdi.
     Bina ve arsa değerlerinin ayrılması konusunda mahkemelerin çok kısa sürede karar alabildiğine dikkati çeken Çağlayan, "Bizim için bunlar çok daha çabuk, çok daha güvenilir kaynaklar olacaktır" dedi.
     Binaların envanterinin çıkarılmasına neden ihtiyaç duyulduğuna ilişkin bir soruya da Çağlayan, "Öncelikle kamunun elindeki stoku değerlendirelim istiyoruz" diye konuştu.
     Yakın zamanda yayımlanan Başbakanlık genelgesi ile milli emlak bünyesindeki arazi ve binaların değerleme işlemlerinin Başbakanlık yapısı içinde kurulacak bir ekip aracılığıyla gerçekleştirileceğini hatırlatan Çağlayan, "Buradaki amacımız 75 milyonun malı olan bu değerleri, hepimizin ortak malını en iyi ve en doğru şekilde, ülkemiz lehine değerlendirmek. Şimdi bu konuda daha yoğun, elinde belli bir envanteri, ne olduğunu bilen, ne kadar malı mülkü olduğunu bilen bir yapı içinde olacağız" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir