Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı: -"Otomotiv ana sanayinde 300 milyon lira ve…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı: 
  -"Otomotiv ana sanayinde 300 milyon lira ve…

Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı: -"Otomotiv ana sanayinde 300 milyon lira ve üzerindeki yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına sokacağız" -"Tabii bu Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacak. Bu, Türkiye'nin neresinde yapılırsa yapılsın bölge ayrımı yapılmaksızın ana sanayi yatırımlarını çok ciddi manada artıracak bir karar" -"75 milyon lira ve üzerindeki motor yatırımları ve 20 milyon lira ve üzerindeki motor aksamı, aktarma organları, aktarma organlarının aksamı ve otomotiv elektroniği yatırımlarını öncelikli yatırımlar kapsamına sokuyoruz" -"Maden Kanunu'nun ikinci maddesinin 4B grubunda yer alan madenlerin (turba, linyit, taş kömürü, kömüre bağlı metan gazı vs.) girdi olarak kullanıldığı elektrik üretimi yatırmalarını da teşvik sistemi kapsamına alıyoruz" -"Yapmış olduğumuz düzenlemeyle, 3. stratejik yatırım teşvik belgesi Neutec firmasına verildi" -"3 stratejik yatırım kapsamında 7 milyar lira tutarında yatırım yapılacak ve 850 kişilik istihdam öngörülüyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, otomotiv ana sanayinde 300 milyon lira ve üzerindeki yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına sokacaklarını belirterek, "Tabii bu Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacak. Bu, Türkiye'nin neresinde yapılırsa yapılsın bölge ayrımı yapılmaksızın ana sanayi yatırımlarını çok ciddi manada artıracak bir karar" dedi.
     Çağlayan, Rixos Otel'de düzenlenen "Yeni Yatırım Teşvik Programı 2012 Yılı Değerlendirmesi" basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Otomotiv sektörüne çok büyük önem verdiklerini dile getiren Çağlayan, otomotiv sektöründe dış ticaret açığı verilirken, yapılan çalışmalar neticesinde yerlilik oranındaki ezberlerin bozulduğunu söyledi. Çağlayan, "Otomotiv sektöründe yerlilik oranı, şimdi ithal oranının üzerine çıkmıştır. Bu sevindirici bir gelişme ancak yeterli değil. Yeterli olan, motor ve aktarma organlarında Türkiye'nin daha fazla yatırım ve üretim yapmasından geçiyor" dedi.
     Mevcut sistemde, ana sanayide asgari yatırım tutarı 50 milyon lira ve üzerinin bölgesel teşvik sisteminden, 200 milyon lira ve üzerinin ise büyük ölçekli teşviklerden yararlandığını anlatan Çağlayan, gelinen noktada otomotiv ana sanayinde 300 milyon lira ve üzerindeki yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına sokacaklarını söyledi.
     "Tabii bu Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacak. Bu, Türkiye'nin neresinde yapılırsa yapılsın bölge ayrımı yapılmaksızın ana sanayi yatırımlarını çok ciddi manada artıracak bir karar" diyen Çağlayan, yan sanayinin de kendileri için önemli olduğunu ifade etti.
     Bakan Çağlayan, üzerinde çalışılan sistemde, 75 milyon lira ve üzerindeki motor yatırımları ve 20 milyon lira ve üzerindeki motor aksamı, aktarma organları, aktarma organlarının aksamı ve ve otomotiv elektroniği yatırımlarını öncelikli yatırımlar kapsamına sokacaklarını bildirdi.
     Bunların çok önemli değişiklikler olduğuna dikkati çeken Çağlayan, "Bir taraftan yatırım tutarını artırdık ama bunu yaparken de teşvik kapsamını çok genişleterek, öncelikli yatırımlar kapsamına soktuk. Dolayısıyla Türkiye'nin neresinde yapılırsa yapılsın gerek motor gerek motor aksamı, aktarma organları yatırımları 5. bölge desteklerinden yararlanabilecek" diye konuştu.
    
     -"Mevcut işletmelere istihdam desteği"-
    
     Ekonomi Bakanı Çağlayan, 6. bölgenin yeni yatırımlar için son derece önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Bu bölgeye yatırım yapmış yatırımcılara (mevcut işletmelere) iş gücü maliyetleri konusunda bir istihdam desteği vermemiz gerekir diye teşviki ilk sunduğumuzda Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na teklif etmiştik. Orada da benimsenmişti. Biz yeni teşvik sistemiyle önemli destekler getiriyoruz ama bizim en azından 6. bölge için mevcut yatırımcılara iş gücü maliyetleri konusunda bir istihdam desteği vermemiz gerekiyor. 6. bölge, belki 5. bölge de buna katılabilir. Mevcut işletmelere bir istihdam desteği olacak bir işletme desteği şeklinde bir çalışma üzerinde olduğumuzu ifade etmek isterim" dedi.
    
    
     -"Enerji konusunda dışa bağımlılığımızı her geçen gün azaltıyoruz"-
    
     Çağlayan, bir soru üzerine de enerji konusunda dışa bağımlılığı her geçen gün azalttıklarını belirterek, yapılan çalışmalar kapsamında gerek linyiti gerek demir cevherini öncelikli yatırımlar kapsamına aldıklarını söyledi.
     Şimdi bunu bir adım daha ileri götürdüklerini aktaran Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Şimdi biz, yeni bir çalışma olarak da bilhassa Maden Kanunu'nun ikinci maddesinin 4B grubunda yer alan madenlerin girdi olarak kullanıldığı elektrik üretimi yatırmalarını da teşvik sistemi kapsamına alıyoruz. Bakanlık olarak bizim önerimiz bunu, öncelikli yatırımlar kapsamında değerlendirmektir. Bugün öğleden sonra sanıyorum son şekil verilecek. 4B grubu madenler deyince turba, linyit, taş kömürü, kömüre bağlı metan gazı, antrasit, asfaltit ve iki konu daha, bunlarla yapılan enerji yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına dahil edilecektir.
     Niye yapıyoruz bunu- Enerjideki bağımlılığımızı azaltmak için yapıyoruz. Maalesef Türkiye geçmişte bu konuları ıskalamıştır, Türkiye enerji konusuyla geçmişte dalga geçmiştir. Biz iktidara geldiğimizde doğalgazın elektrik üretimindeki payı, yüzde 52'lerin üzerindeydi. Böyle bir hovardalık, doğalgaz kaynaklarına en fazla sahip olan ülkelerde bile söz konusu değildir. Şu anda yüzde 45'ler seviyesine düştüğünü görüyoruz ve bu konuda kararlıyız. Kendi yerli kaynaklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Gerek kömür gerek hidrolik gerek termal, jeotermal, güneş, rüzgar ve nükleer başta olmak üzere, sonuna kadar bunları kullandıktan sonra ancak ithal kaynaklara yöneleceğiz."
    
     -3. stratejik yatırım teşvik belgesinin Neutec'e-
    
     Stratejik yatırımlarla ilgili bir soru üzerine de Çağlayan, halihazırda Star Rafinerisi ve Petkim'e stratejik yatırım teşvik belgesinin verildiğini belirterek, yapmış oldukları düzenlemeyle üçüncü stratejik yatırım teşvik belgesinin Neutec İlaç Sanayi Ticaret AŞ'ye verildiğini bildirdi.
     Neutec'in Sakarya'da faaliyet gösterdiğini belirten Çağlayan, yapılacak toplam sabit yatırım tutarının ise 67 milyon lira olduğunu kaydetti.
     Çağlayan, 3 stratejik yatırım kapsamında 7 milyar lira tutarında yatırımın yapılacağını ve 850 kişilik istihdamın öngörüldüğünü belirtti.
     Şu anda inceleme aşamasında olan, çeşitli illerden stratejik yatırım başvuruları olduğunu da anlatan Çağlayan, bunların birinin uluslararası, 9'unun ise yerli sermaye olduğunu ifade etti. Çağlayan, söz konusu yatırımlar kapsamında 8,7 milyar liralık bir yatırım harcamasının öngörüldüğünü kaydetti.
     Bugüne kadar verilen 3 belgeye bağlanmış olan rakamın üzerine söz konusu 10 başvuru da eklenince yaklaşık 16 milyar liraya yakın bir yatırımın söz konusu olacağını vurgulayan Çağlayan, incelemesi süren 10 stratejik yatırımın öngördüğü istihdamın ise 2 bin 600 kişi olduğunu bildirdi.
    
     -"En fazla yatırım İngiltere'den"-
    
     Türkiye'ye yapılan yabancı yatırımlara da değinen Çağlayan, 2012 Ocak-Kasım döneminde Türkiye'ye en fazla yatırım yapan ülkelerin başında İngiltere'nin geldiğini söyledi.
     Bakan Çağlayan, "Biraz evvel açıklamış olduğumuz, inşallah Bakanlar Kurulu'ndan geçtikten sonra netleşecek olan yapıyla beraber yatırımlarda çok ciddi artışlar göreceksiniz ve bilhassa Doğu ve Güneydoğu'da çok daha fazla, enerji alanında, çok önemli, büyük, yüzlerce, bazen binin çok üzerinde megavatlık yatırımları göreceğiz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir