Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı -Zafer Çağlayan: "Yerli ve yabancı yatırımcılarla…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı
  -Zafer Çağlayan: "Yerli ve yabancı yatırımcılarla…

Ekonomi Bakanı Çağlayan soruları yanıtladı -Zafer Çağlayan: "Yerli ve yabancı yatırımcılarla yaptığımız temaslarda çok ciddi uluslararası yatırımcıların teşvik sistemini beklediğini net olarak ifade edebilirim" -"Dünyada bu kadar cömert bir teşvik sistemi yok" -"Teşvik sistemi tek başına bir şey ifade etmez. Bir yatırımcı ülkeye geldiği zaman hukuk sistemi, mali sistem, ekonomik denge, o ülkedeki genç nüfus ve eğitimli iş gücüne önem verir. Bunların her birini sağlıyoruz, sağlamaya devam edeceğiz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yerli ve yabancı yatırımcılarla yaptıkları temaslarda çok ciddi uluslararası yatırımcıların teşvik sistemini beklediğini ifade ederek, "Dünyada bu kadar cömert bir teşvik sistemi yok" dedi.
     Çağlayan, yeni teşvik sistemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin "2012 Ocak'tan itibaren teşviklerde ve oranlarda nasıl değişiklik olacak. Yabancı ve yerli yatırımcı merakı var mı-" yönündeki bir sorusuna Çağlayan, "Öyle var ki... Bilhassa yerli ve yabancı yatırımcılarla yapmış olduğumuz temaslarda çok ciddi uluslararası yatırımcıların teşvik sistemini beklediğini net olarak ifade edebilirim. Dünyada bu kadar cömert bir teşvik sistemi yok. Teşvik sistemi tek başına bir şey ifade etmez. Bir yatırımcı ülkeye geldiği zaman hukuk sistemi, mali sistem, ekonomik denge, o ülkede genç nüfus ve eğitimli iş gücüne önem verir. Bunların her birini sağlıyoruz, sağlamaya devam edeceğiz" karşılığını verdi.
     Çağlayan, Türkiye'de lojistiğin son derece kuvvetli olduğunu, toplam 67 havaalanının bulunduğunu, dünyada Avrupa'nın en büyük kara taşımacılık filosuna sahip olan ülkede, 10 bin kilometre demiryolu, on binlerce kilometre de bölünmüş yol ile dünyanın en büyük konteyner limanı içine girecek 2 liman yatırımı yapacaklarını bildirdi.
     6. bölge açısından önemli olan emek ve istihdam yoğun bölgelerde çalışanları kalifiye hale getirmek için İŞKUR programlarını çok daha yoğun hazırladıklarını anlatan Çağlayan, 31 Aralık 2013'e kadar başlanan yatırımlarda bölgesel teşvik uygulamaları yatırım indiriminin yüzde 15'den başlayıp yüzde 50'ye kadar geldiğini, 1 Ocak 2014'den itibaren de 5'er puan düşeceğini belirtti.
     Çağlayan, "Sıfır kilometre yeni teşvik sistemi umut ettiğimiz yatırımların ülkemizde yapılmasını sağlayacak" dedi.
    
     -Filmlere verilecek destekler-
    
     Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nin teşvik sisteminde karayolu taşımacılığının olmamasına ilişkin sitemlerini dile getirdiğini hatırlatarak ek bir düzenleme olup olmayacağını soran bir gazeteciye de Çağlayan, "Ek düzenleme olmayacak. Çünkü kara taşımacılığına geçmişte destekler verildi. Dolayısıyla şimdi navlun fiyatlarının düşmesi için bilhassa deniz ve demiryolu taşımacılığını da karayolu taşımacılığı seviyesine getirmemiz gerekiyor. Bu anlamda geçmişte ihmal edilmiş olan bu sektörlerdeki yatırımları da ciddi anlamda yapılandırarak, yatırımcıya en geniş imkanlardan en ucuza nakliyesini yapacak sistem getirmemez lazım" dedi.
     Bakan Çağlayan, dizi filmlerle ilgili ne gibi düzenlemeler yapılacağına ilişkin bir soruya da bugün 35'in üzerinde ülkede yaklaşık 40'ın üzerinde dizi filmin Amerika kıtası da dahil dünyanın her tarafından izlendiğini hatırlattı.
     Dizi filmlerin 3 yıl önce Abu Dabi'ye 50 bin dolara ihraç edildiğini, bugün gelinen noktada aynı filmin 150 bin dolara çıktığını anlatan Çağlayan, "Bu arz talep meselesi. Getirdiğimiz yenilikler önemli şeyler sağladı. Sinema ve yazılım sektörüyle ilgili yeni çalışmayı Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra açıklayacağız. Destek olarak filmin pazara girişini, yurt dışı tanıtımını, arama motoru reklamları yapılması şeklinde yeni desteklerimiz olacak. Aynı şekilde mal ticaretinde yaptığımız gibi ticaret heyetleri düzenleyeceğiz" diye konuştu.
    
     -"Unilever 35 ülkeyi Türkiye'den yönetecek"-
    
     Çağlayan, Türkiye'yi bölgesel yönetim merkezinden, bölgesel hizmet ve bölgesel üretim merkezi haline getirmek için de yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, şunları söyledi:
     "Bunların işaretini yoğun şekilde almaya başladık. Coca Cola yönetim merkezini Türkiye'ye taşımış durumda. Unilever Grubu tüm üretim ve yönetim merkezini Türkiye'ye alacağını ifade etti. 35 ülkeyi buradan yönetecek. Lojistik, nitelikli nüfus, iletişim ve ulaşımda tüm yapılanmalar, yatırım ortamıyla ilgili yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla Türkiye sadece bir üretim üssü değil, bölgesel yönetim ve bölgesel hizmet için de önemli merkez olacaktır."
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir