Ekonomi Bakanı Çağlayan Singapur'da -"Biz aslında geçmişteki sıkıntıların acısını çekiyoruz.…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Singapur'da
  -"Biz aslında geçmişteki sıkıntıların 
  acısını çekiyoruz.…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Singapur'da -"Biz aslında geçmişteki sıkıntıların acısını çekiyoruz. 2005 yılına kadar biz verimliliği, rekabeti, inovasyonu sadece kelime olarak biliyorduk"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Singapur'daki verimlilik anlayışından ders alınması gerektiğini belirterek, "Biz aslında geçmişteki sıkıntıların acısını çekiyoruz. 2005 yılına kadar biz verimliliği, rekabeti, inovasyonu sadece kelime olarak biliyorduk" dedi.
     Çağlayan, Singapur temaslarının son gününde gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları da yanıtladı.
     Türkiye'ye Japonya'daki gibi Singapur'da da ilgi gösterildiğini belirten Çağlayan, Singapurlu firmaların yatırım konusunda arayış içerisinde olduklarını söyledi.
     Bugün toplam 17 firmanın yetkilileriyle görüştüğünü ifade eden Çağlayan, bu firmaların toplam cirolarının 298 milyar dolar, 52 bin 200 istihdama sahip olduklarını belirtti.
     Çağlayan, Singapurlu bir iş adamının Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin iyi olmasına karşın Asya-Pasifik'e neden ilgi göstermediğini sorduğunu belirterek, kendisinin de "Ben de sizin görüşlerinize yüzde 100 katılıyorum. Onun için burada olduğumu ve Japonya'ya gittiğimi söyledim" dedi.
     Yetkilileri ile görüştüğü firmalar hakkında da bilgi veren Çağlayan, tarım ürünleri ve gıda alanında faaliyet gösteren Olam firmasının özellikle fındık, badem ve ceviz ürünleri alanlarında büyümek istediğini ve bu konuda Türkiye'nin en büyük müşterisi olmak istediğini belirttiğini aktardı.
     Çağlayan, firmanın ayrıca Afrika'da 1,5 milyar dolarlık gübre tesisinin inşaatını Türk bir müteahhit firmasına yaptırmak istediğini ifade ederek, "Ben de isterlerse Türkiye'de yatırım yapabileceklerini söyledim" diye konuştu.
     Temasek isimli bir başka holdingin yetkilileri ile de görüştüklerini anlatan Çağlayan, firmanın yatırım fonlaması yapan bir oluşuma sahip olduğunu kaydetti.
     Firmanın kısa bir süre içinde Türkiye'ye geleceğini belirten Çağlayan, firmanın bir yatırım fonu şeklinde çalıştığını ifade etti.
     Çağlayan, firmanın Türkiye'deki bankacılık sistemini yakından takip ettiğini dile getirdi.
     Firmanın tüm yönetim kurulu üyeleri ile Türkiye'ye gelerek, yönetim kurulu toplantılarını Türkiye'de yapmak istediklerini anlatan Çağlayan, "Ben de 'buyrun, gelin' dedim" diye konuştu.
     Fairprice firmasının da 230'un üzerinde mağazasıyla Singapur'un en büyük süpermarket zinciri olduğunu belirtti.
     Firma yetkililerinin Türk ürünlerini sattıklarını söylediklerini kaydeden Çağlayan, Türk ürünlerinin satışında yüzde 67 artış sağlandığını söylediklerini aktardı.
     Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çağlayan, tarım alanında faaliyet gösteren firmanın Türkiye'de pamuğun üretimini gerçekleştirmek ve ticaretini yapmak istediklerini söyledi.
     Çağlayan, Singapur'da film platosu olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine de "Burada üniversitenin bir stüdyosu olduğunu söylediler ama gezemedik" dedi.
     Türkiye'de yapmayı düşündükleri yerin çok daha farklı olacağını kaydeden Çağlayan, "Orayı bir gümrüksüz alan haline getireceğiz. Birkaç yer bu işe talip olduğunu ifade ediyor" diye konuştu.
     Çağlayan, Türkiye'de sektörel bazda kümelenmelerin oluşturulacağı yapılara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
     Singapur'un verimliliğe en fazla önem veren ülke olduğunu belirten Çağlayan, bunun en güzel örneğinin az sayıda personelle idare edilebilen Singapur Limanı olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin bu anlamda alacağı dersler olduğunu belirten Çağlayan, "Biz aslında geçmişteki sıkıntıların acısını çekiyoruz. 2005 yılına kadar biz verimliliği, rekabeti, inovasyonu sadece kelime olarak biliyorduk" dedi.
     İnovasyon ve katma değerin olmazsa olmazları olduğunu anlatan Çağlayan, "İhracatımızın yapısındaki katma değer yok denecek kadar az" diye konuştu.
     Çağlayan, toplantının ardından Dünya Türk İş Konseyi'nin Asya-Pasifik temsilcileri ile bir araya geldi
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir