Ekonomi Bakanı Çağlayan Singapur'da -Çağlayan, Türkiye-Singapur İş Forumu'nda konuştu:…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Singapur'da
  -Çağlayan, Türkiye-Singapur İş Forumu'nda konuştu:…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Singapur'da -Çağlayan, Türkiye-Singapur İş Forumu'nda konuştu: -"Türkiye, dünyanın her tarafıyla ticari, siyasi ve ekonomik işbirliği yapan ülke olmakla beraber bilhassa Asya-Pasifik bölgesine özel önem atfetmektedir" -"Bunun göstergesi olarak Asya-Pasifik bölgesinde toplam 33 olan ticaret müşaviri sayısını 66'ya çıkartıyoruz" -Singapur İçişleri, Ticaret ve Sanayi 2'inci Bakanı Iswaran: -"Türkiye'nin uzun vadede büyüme potansiyelini çok ilgi çekici buluyoruz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin Asya-Pasifik bölgesine özel bir önem atfettiğini belirterek, bunun bir göstergesi olarak bölgede 33 olan ticaret müşaviri sayısını 66'ya çıkarttıklarını söyledi.
     Çağlayan, Singapur ziyareti çerçevesinde katıldığı "Türkiye-Singapur İş Forumu"nda yaptığı konuşmada, Singapur'da bulunmaktan ve Singapurluların konukseverliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     Dünyadaki krize meydan okuyan iki ülkenin ortak iş hacminin geliştirilmesi, karşılıklı yatırımlar ve üçüncü ülkelerde işbirliği esasına dayanan ziyaretinin ülkeler açısından verimli sonuçlar getirmesini diledi.
     Toplantının ziyaret kapsamındaki temas ve gezilerinin amacına ulaşmasına önemli katkılar sağlayacağını dile getiren Çağlayan, 15 yıl aradan sonra Singapur'un açtığı iki büyükelçilikten birinin Türkiye'de olmasını "takdire şayan" bir durum olarak nitelendirdi.
     Çağlayan, International Enterprise Singapur firmasının İstanbul'da ofis açmasının da Türkiye açısından önemli olduğuna dikkati çekerek, gerek büyükelçilik gerekse ofisin kendileri için önemli bir itibara sahip olacağını belirtti.
     Singapur'un Asya-Pasifik bölgesinde Uzak Doğu'ya açılan en önemli kapı konumunda bulunduğunu anlatan Çağlayan, Türkiye'nin de Singapur açısından Afrika, Kafkasya, Orta Doğu ve Avrupa'ya açılmasında en önemli kapı olacağını dile getirdi.
     Türkiye'nin 2008 krizi ile birlikte dünya ekonomisinin ekseninin kaydığını en erken tespit eden ülkelerden olduğunu anlatan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Dünya ekonomisinde eksen kaymıştır. Artık gelişmiş ülkelerin dünya ekonomisinde almış olduğu pay giderek azalmaktadır ve azalacaktır. Önümüzdeki 10 yılda Türkiye'nin içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler, dünya ekonomisinin yüzde 60'ından fazla paya sahip olacaklardır. Türkiye, dünyanın her tarafıyla ticaret, siyasi ve ekonomik işbirliği yapan ülke olmakla beraber bilhassa Asya-Pasifik bölgesine özel önem atfetmektedir. Bunun göstergesi olarak Asya-Pasifik bölgesinde toplam 33 olan ticaret müşaviri sayısını 66'ya çıkartıyoruz."
    
     -"Türkiye'nin uzun vadede büyüme potansiyeli çok ilgi çekici"-
    
     İçişleri, Ticaret ve Sanayi 2'inci Bakanı S Iswaran da Çağlayan'ın ziyaretinin iki ülke arasında ileride yaşanacak gelişmeler açısından bir mihehk taşı olacağını söyledi.
     Türkiye ve Singapur arasındaki ilişkilerin son 3 yılda ivme kazandığını anlatan Iswaran, "Türkiye'nin uzun vadede büyüme potansiyelini çok ilgi çekici buluyoruz" dedi.
     Iswaran, Singapur'da şu anda 500 Türk'ün yaşadığını ve 50'den fazla Türk şirketinin ülkede faaliyet gösterdiğini belirterek, "Singapur'un değerli lokasyonu sayesinde Türk iş adamları Singapur'a gelip işlerini artırabilir" diye konuştu.
     International Enterprise Singapur firmasının İstanbul'da ofis açmasına da değinen Iswaran, bu tarz gelişmelerin devamının geleceğini düşündüklerini ifade etti.
     Iswaran, "Türkiye ile Singapur arasındaki ilişkiler geliştikçe iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin başlaması kaçınılmaz olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -Diğer konuşmalar-
    
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu da Türkiye'nin kurumsallaşan ekonomisiyle son 9 yılda 110 milyar dolar doğrudan yatırım çektiğini dile getirerek, "Güvenli liman Türkiye'ye demirleyen gemiler hep kazançlı çıktı" dedi.
     Singapur İş Federasyonu Başkanı Teo Siong Seng de iki ülkenin de bölgelerinde stratejik bir konumda olduğunu belirterek, "Türkiye'yi Doğu Akdeniz ve Karadeniz'e açılan bir kapı olarak görüyoruz" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir