Ekonomi Bakanı Çağlayan Singapur'da -Çağlayan, Mersin Limanı'na model olması düşünülen Singapur…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Singapur'da
  -Çağlayan, Mersin Limanı'na model olması 
  düşünülen Singapur…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Singapur'da -Çağlayan, Mersin Limanı'na model olması düşünülen Singapur Limanı ile petro-kimya ve ağır sanayi alanında birçok küresel firmanın yatırımlarının bulunduğu Jurong Adası'nda incelemelerde bulundu

Resmi ziyaret için Singapur'da bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin Limanı'na model olması düşünülen Singapur Limanı ile petro-kimya ve ağır sanayi alanında birçok firmanın yatırımlarının bulunduğu Jurong Adası'nda incelemelerde bulundu.
     Çağlayan, Singapur Limanı'nın işletmecisi konumunda bulunan PSA International firmasını ziyaret ederek şirketin CEO'su Chong Meng Tan'dan liman hakkında bilgi aldı.
     Daha sonra Çağlayan ve beraberindeki iş adamı heyeti, kendilerine tahsis edilen araçlarla limanı gezdi.
    
     -Singapur Limanı-
    
     Mersin Limanı'na model olarak düşünülen Singapur Limanı, Şangay Limanı'ndan sonra dünyanın en işlek ikinci limanı olarak biliniyor.
     600 hektarlık bir alan üzerine kurulu limanda her gün ortalama 65 gemi yük boşaltıp-doldururken yaklaşık 1000 geminin de evrak işleri gerçekleştiriliyor.
     Doğu Asya ile Avrupa arasında bağlantı sağlayan limanın her yıl konteynerlerle taşınan yaklaşık 39 milyon ürüne hizmet verme kapasitesi bulunuyor.
     Transit geçiş hizmeti açısından dünyanın en önemli limanı olan Singapur Limanı'nda 6 bin civarında personel çalışıyor.
    
     -Jurong Adası-
    
     Bakan Çağlayan'ın bugünkü gezisinin ikinci durağı olan Jurong Adası da 7 ada birbirine bağlanarak oluşturulmuş yapay bir ada.
     Petro-kimya alanında dünyanın en büyük şirketlerinin yatırımlarının yer aldığı adada, Singapur'un petrol kaynağı bulunmamasına karşın dünyanın 3. büyük rafineri sistemi bulunuyor.
     JTC Corporation firması tarafından yönetimi üstlenilen ada, ülke genelinde yatırımları bulunan 4 bin 800 endüstri şirketinin 100'üne ev sahipliği yapıyor.
     Ada üzerinden başta Çin ve Rusya olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat yapılıyor.
     Öte yandan rafine edilmiş petrolün deniz altında depolanmasını öngören proje yönetici firmanın önemli projeleri arasında yer alıyor.
     1. aşaması 2013 yılında tamamlanacak olan proje ile 1,47 milyon metreküplük petrolün depolanarak, 60 hektarlık yer tasarrufu sağlanması planlanıyor.
     Bu arada gerek Singapur Limanı'nda gerekse Jurong Adası'nda alınan yüksek güvenlik önlemleri kapsamında görüntü alınmasına kesinlikle izin verilmiyor.
    
    
    

Bu haberi 114 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir