Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Sayın Bakanla görüştük, 17-18 Eylül'de Ankara'da Kosova ile Türkiye…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Sayın Bakanla görüştük, 17-18 Eylül'de Ankara'da 
  Kosova ile Türkiye…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Sayın Bakanla görüştük, 17-18 Eylül'de Ankara'da Kosova ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine başlanacağını sizlere duyurmuş oluyoruz" -"Ciddi sayıdaki Türk firması Kosova'da yaklaşık 280 milyon dolara yakın yatırım yapmıştır"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 17-18 Eylül'de Ankara'da Kosova ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine başlanacağını bildirdi.
     Bakan Çağlayan, Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mimoza Kusari-Lila ile görüştü.
     Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Çağlayan, Kosova'nın Türkiye açısından son derece önemli olduğunu, iki ülke arasındaki sosyal, siyasi ve ekonomik ilişkilerin her geçen gün olumlu bir şekilde seyrettiğini belirtti.
     Çağlayan, görüşmede, konuk Bakan ile, ticari ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi, Türk ve Kosovalı yatırımcıların birlikte daha fazla yatırım yapması, üçüncü ülkelerde işbirliği yapılması konularını görüştüklerini anlattı.
     Kosova ile Türkiye arasında 17-18 Eylül'de Ankara'da Kosova ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine başlanacağını ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Bu Kosova'nın ilk serbest ticaret anlaşması görüşmesini yaptığı ülkenin Türkiye olması açısından son derece önemli. Tabi Türkiye açısından da serbest ticaret anlaşmalarında 17 yıldır Avrupa Birliği (AB) ve Gümrük Birliği anlaşmalarını başarılı bir şekilde yürüten, gerek EFTA ve EFTA'nın dahil olduğu 18 ülke veya ülke grubuyla yapmış olduğumuz serbest ticaret anlaşması müzakeresi çerçevesinde Kosova'nın da buna eklenecek olması Türkiye açısından son derece önemli. Genelde serbest ticaret anlaşmalarının hazırlanma süresi 1 ile 2 yıl arasında bir süreyi kapsıyor. Ancak Sayın Bakanla anlaştık ve arkadaşlarımıza bu konuda talimat verdik 9 aydan önce bitirecekler. 9 ayda, insanın hayata geldiği bir dönemde, bir serbest anlaşması için 9 ayı geçirmenin bir anlamı yok. Hemen yürürlüğe soktuktan sonra ümit ediyorum serbest ticaret anlaşması gerek Türkiye gerek Kosova arasında önemli ekonomik ilişkilerin gelişmesini sağlayacaktır. Çünkü Kosova'nın ekonomik gelişmesini çok önemsiyoruz."
     Şu ana kadar ciddi sayıdaki Türk firmasının Kosova'da yaklaşık 280 milyon dolara yakın yatırım yaptığını dile getiren Çağlayan "Kosovalı kardeşlerimizin de çok fazla olmasa da yatırımlarının Türkiye'de olmasından duyduğumuz memnuniyeti söylemek isterim" dedi.
     Limak ve Çalık grubu ortaklığının Kosova Elektrik Dağıtım ihalesini aldıklarını hatırlatan Çağlayan, yaklaşık 26,5 milyon avro bedelle alınan bu işin orta ve uzun vadede 250 milyon avroluk bir yatırım olacağını kaydetti.
     Çağlayan, Kosova'da iki Türk bankasına ilaveten Türkiye İş Bankası'nın da Kosova'da banka faaliyetleri için izin almasının son derece önemli olduğunu dile getirerek, enerji alanındaki yatırımların da önemli olduğunu vurguladı.
     Bakan Çağlayan, 18 ülkeyle serbest ticaret anlaşması imzalandığını belirterek, "Müzakereleri devam eden ve girişimlerde bulunduğumuz 17 ülke ve 5 ülke grubuyla da serbest ticaret anlaşmalarını imzaladığımız takdirde, ki bunu stratejik hedef olarak koyduk, bunu da yaptığımız zaman Türkiye'nin serbest ticaret anlaşmasındaki pazar ağının büyüklüğü dünya nüfusunun ve dünya GSMH'nın yaklaşık yüzde 48'ine ulaşacaktır" dedi.
     Türkiye ile Kosova arasındaki ticaret hacminin iyi bir noktaya geldiğini ancak yeterli olmadığını vurgulayan Çağlayan, iki ülkenin bu rakamı 500 milyon dolara çıkarabilecek bir güce sahip olduğunu bildirdi.
    
     -"Anlaşma Kosova ekonomisinin kapasitesini güçlendirecek"
    
     Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mimoza Kusari-Lila da Türkiye'nin Kosova'ya zor zamanlarında ve gelişmeye başladığı dönemlerde destek vermesinin önem arz ettiğini söyledi.
     Kusari-Lila, Kosova'nın küçük bir ülke ve küçük bir ekonomi olduğunu belirterek, Türkiye ile görüşmelerin hem Kosova'nın ekonomik kapasitesini güçlendireceğini hem de AB ile serbest ticaret anlaşmaları imzalamaları açısından kolaylık sağlayacağını söyledi.
     Kosova'da üçüncü Türk bankasının şubesinin açılıyor olmasının, ekonomik ilişkilerin de gelişmesi açısından önemli bir adım olduğunu dile getiren Kusari-Lila, "Türkiye'den bu anlamda öğreneceğimiz çok şey var" dedi.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir