Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Sanayi Üretim Endeksi 2009'un Aralık ayından bu yana 31 aydır…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Sanayi Üretim Endeksi 2009'un Aralık ayından 
  bu yana 31 aydır…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Sanayi Üretim Endeksi 2009'un Aralık ayından bu yana 31 aydır istikrarlı şekilde artıyor" -"Yeni teşvik sistemimizle, orta vadede yatırım, üretim, istihdam ve ihracat daha da güçlenecek"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Sanayi Üretim Endeksi'nin 2009'un Aralık ayından bu yana 31 aydır istikrarlı şekilde arttığını belirterek, yeni teşvik sistemiyle, orta vadede yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın daha da güçleneceğini, ekonomideki büyümenin temellerinin nitelikli, sürdürülebilir ve kalıcı hale geleceğini kaydetti.
     Bakan Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Sanayi Üretim Endeksi'nin Haziran ayında yüzde 2,7 arttığını anımsatarak, endeksin Haziran ayları içindeki en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.
     Bu yılın ilk yarısında sanayi üretiminin ortalama yüzde 3,1 artış gösterdiğini vurgulayan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Bu gelişmeler ikinci çeyrek büyümesinin Orta Vadeli Program hedefleri doğrultusunda gerçekleşebileceğine işaret ediyor. Sanayi Üretim Endeksi 2009'un Aralık ayından bu yana 31 aydır istikrarlı şekilde artıyor. Yılın ilk yarısını geride bıraktığımız bu dönemde önümüzdeki resim, Avrupa borç krizi nedeniyle hem dünya ekonomisinin büyüme hızının hem de ticaretinin 2011'e göre zayıf olduğunu gösteriyor. Pek çok ülkede belirsizlik var ama biz buna rağmen ihracatımızı artıran bir ülkeyiz. Dünya ekonomilerinde görülen küresel nitelikteki olumsuzluklardan asla etkilenmeyeceğiz diyemem... AB pazarlarındaki kayıplarımızın Afrika, Asya ve Kuzey Amerika ülkelerine olan ihracat artışlarıyla telafi edilmesi, ekonomimizin ne denli dinamik bir yapıda olduğunu gösteriyor. Yeni teşvik sistemimizle birlikte, orta vadede yatırım, üretim, istihdam ve ihracat daha da güçlenecek, ekonomimizin büyümesinin temelleri nitelikli, sürdürülebilir ve kalıcı hale gelecek."
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir