Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Sanayi Üretim Endeksi'nin Mayıs ayında yüzde 5,9 oranında artması,…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Sanayi Üretim Endeksi'nin Mayıs ayında yüzde 5,9 
  oranında artması,…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Sanayi Üretim Endeksi'nin Mayıs ayında yüzde 5,9 oranında artması, ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır" -"Sanayi üretimindeki yükseliş ikinci çeyrek büyüme hızının da iyi geleceğini gösteriyor. İlk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de ekonomimiz net ihracat yoluyla büyüyecek"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Sanayi Üretim Endeksi'nin Mayıs ayında yüzde 5,9 oranında artmasının, ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti.
     Çağlayan, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Sanayi Üretim İstatistiklerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 2012 yılının ilk 5 ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,7 oranında arttığına dikkati çekti. Çağlayan, sanayi üretiminin Mayıs 2012'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 oranında artmasının beklenen bir veri olduğunu bildirdi.
     Sanayi Üretim Endeksi'nin Mayıs ayında yüzde 5,9 oranında artmasının, ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Çağlayan, 2012 yılı birinci çeyrek büyümeye katkısı net 4,5 puan olan ihracatın, Mayıs ayında Sanayi üretiminin yüzde 5,9 oranında artmasına katkı sağladığının altını çizdi.
     Çağlayan, Mayıs ayında ortaya çıkan Sanayi Üretim Endeksinin şimdiye kadar ki en yüksek Mayıs ayı sanayi üretimi olduğuna dikkati çekerek, Mayıs ayı sanayi üretim rakamlarının, 10 çeyrek sürekli büyüyen Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesini devam ettireceğinin işareti olduğunu belirtti.
     İhracatın büyümeye olan net katkısının önümüzdeki dönemlerde daha fazla olacağının altını çizen Çağlayan, "İhracat, sadece büyümenin, sanayi üretiminin değil, istihdamın da lokomotifidir. Nitekim en son açıklanan işsizlik verisi yüzde 9,9 olarak tek haneye inmiştir. İhracatımızda yaşanan artışlara bağlı olarak önümüzdeki dönemde bu oran daha da aşağıya inebilecektir" ifadesini kullandı.
    
     -"İkinci çeyrekte ekonomimiz net ihracat ile büyüyecek"-
    
     Bakan Çağlayan, pek çok ülkede yaşananların aksine, Türkiye ekonomisindeki göstergelerin olumlu seyrine devam ettiğine dikkati çekerek, Türkiye ekonomisinin Avrupa'daki ve Ortadoğu'daki krizlere rağmen istikrarlı büyümesini sürdürdüğünü bildirdi.
     Çağlayan, 5 aylık dış ticaret verilerine bakıldığında toplam 15 ülke içinde Türkiye'nin ihracat artış oranının en yüksek olduğu ülke olduğunu ifade etti.
     İhracatın son 28 aydır istikrarlı şekilde arttığını belirten Çağlayan, sanayi üretimindeki yükselişin ikinci çeyrek büyüme hızının da iyi geleceğini gösterdiğini ve ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de ekonominin net ihracat yoluyla büyüyeceğini kaydetti.
     Sanayi üretiminde meydana gelen sert artışta sermaye malı imalatındaki yüzde 9,6'lık artışın temel etken olduğuna dikkati çeken Çağlayan, sermaye malı imalatına ek olarak, ara malı imalatının yıllık artış hızının da ivme kazanarak yüzde 5'e ulaşmasının ikinci çeyrek yatırım görünümü açısından önemli olduğunu bildirdi.
     Çağlayan, ara malı imalatındaki görülen bu gelişmede yeni teşvik sisteminin daha da etkili olacağının beklendiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Ekonomi Bakanlığı olarak uygulamaya koyduğumuz teşvik sistemi ve Girdi Tedarik Stratejisi (GİTES) gibi politikalarla ekonomimizin önündeki arz yönlü engelleri birer birer ortadan kaldırarak Türkiye ekonomisinin potansiyel büyümesinin daha üst seviyelere ulaşmasını amaçlıyoruz. Gelecek dönemde de bu amaca hizmet edecek çok çeşitli politikaları gündeme getireceğiz. Böylelikle, dünya ekonomilerinde yaşanmakta olan küresel çaptaki krizin bizim açımızdan bir fırsata dönüşmesini sağlamış olacağız."
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir