Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Perakende sektörü Türkiye adına son derece önemli. Türkiye'nin…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Perakende sektörü Türkiye adına son derece önemli. 
  Türkiye'nin…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Perakende sektörü Türkiye adına son derece önemli. Türkiye'nin perakende pazarı toplamı 330 milyar dolara geldi. Bunun 2015 yılında 450 milyar dolara yaklaşacağı bekleniyor" -"2012 sonunda İstanbul'daki AVM sayısı 360'a çıkacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, perakende sektörünün Türkiye adına son derece önemli olduğunu belirterek, "Türkiye'nin perakende pazarı toplamı 330 milyar dolara geldi. Bunun 2015 yılında 450 milyar dolara yaklaşacağı bekleniyor" dedi.
     Bakan Çağlayan, Esenyurt Haramidere'de Eskidji Bit Pazarı Alışveriş Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 2012 sonunda İstanbul'daki alışveriş merkezi sayısının 360'a çıkacağını ifade etti.
     Perakende sektörünün istihdam açısından da taşıdığı öneme değinen Çağlayan, "Perakende sektörü Türkiye adına son derece önemli. Türkiye şükürler olsun öyle bir iç pazara sahip ki Türkiye'nin perakende pazarı toplamı 330 milyar dolara geldi. Bunun, 2015 yılında, önümüzdeki 3 yıl sonra 450 milyar dolara yaklaşacağı bekleniyor. Bu, Türkiye ekonomisinin gelişmesinin, bilhassa Sayın Başbakanımızın, AK Parti hükümetlerimizin Türkiye ekonomisini nereden nereye getirildiğinin çok net bir göstergesi" diye konuştu.
     Türkiye'nin bugün tüm dünyaya örnek olacak önemli ekonomik başarılara imza attığını kaydeden Çağlayan, "Avrupa ekonomisi çok ciddi bir bunalımda. Kuzey Afrika'da, Ortadoğu'da çok ciddi problemler var. Dünya ekonomisi çok zor bir dönemden geçerken Allah'a şükürler olsun ki Türkiye ihracatta ve ekonomik büyümede dünya rekorları kırıyor. Bir taraftan da enflasyonu düşürüyor" şeklinde konuştu.
     Çağlayan, bundan 10 yıl önce memuruna dağıtmak üzere IMF kapısında borç almak için bekleyen Türkiye'nin, artık IMF'ye borç veren bir ülke haline geldiğini söyledi.
     Bununla övündüklerini dile getiren Çağlayan, "Borç veren emir verir. Türkiye geçmişte IMF başta olmak üzere birçok yerden borç alıyordu. Borç aldığı için de o ülkeler emir verirler, Türkiye'nin gündemini IMF ve diğer kuruluşlar belirlerdi. Şimdi bölgesinde son derece güçlü, kararlı, barıştan yana olan ve ekonomide kimseye eyvallahı olmayan bir Türkiye var" değerlendirmesini yaptı.
     Dünyanın örnek gösterdiği bir Türkiye'yi daha fazla geliştireceklerini belirten Çağlayan, "10 sene evvel sınırlardan, gümrük kapılarından sokulmayan insanlar, bugün her ülkeye girerken Türkiye'den gelmiş Türkler olarak baş-göz üstünde ağırlanıp, en yüksek itibarı görüyorlar. Üretim, istihdam ve ticaret kapasitesi arttıkça Türkiye daha zenginleşip, büyüyecek" dedi.
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir