Ekonomi Bakanı Çağlayan Muş'ta -Bakan Çağlayan: -"Sanayi üretimindeki büyüme, ihracattaki…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Muş'ta
  -Bakan Çağlayan: 
  -"Sanayi üretimindeki büyüme, ihracattaki…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Muş'ta -Bakan Çağlayan: -"Sanayi üretimindeki büyüme, ihracattaki büyümenin yansımasıdır" -"Pazartesi günü Türkiye için dev bir yatırım kararını İstanbul'da açıklayacağız" -"Dünyanın en büyük firmalarından birinin Türkiye'ye yaptığı yatırımı paylaşacağız"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Sanayi üretimindeki büyüme, ihracattaki büyümenin yansımasıdır" dedi.
     Bakan Çağlayan, Muş'ta Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'na (DAKA) bağlı, Muş Yatırım Destek Ofisi ile Muş KOSGEB İl Hizmet Müdürlüğü'nün açılışına katıldı.
     Açılışı yapılan binada incelemelerde bulunan Çağlayan, gazetecilerin sanayi üretimindeki artışla ilgili sorularını cevapladı.
     Türkiye'nin büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini ifade eden Bakan Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Sanayi üretiminin artışı sevindiricidir. Çünkü dünya ekonomisinin çok zor dönemden geçtiği bir ortamdayız. Bilhassa Avrupa Birliği'nde bu yıl öngörülen büyüme, binde 3'lük bir küçülme... Buna karşılık Türkiye olarak orta vadeli programda, yüzde 4'lük bir büyüme hedefi koyduk. İhracatımız da geçen sene 135 milyar dolardı, bu sene 148,5 milyar dolar öngördük.
     İhracatçılarımız da 150 milyar dolar hedef koydu. Onların hedefini kendi hedefimiz olarak görüyoruz. Türkiye'de büyüme ister istemez, biraz yumuşak bir inişle, ufak bir soğutma dönemine girmiştir. Türkiye'de ortalama her yıl yüzde 5,5-6'lık bir büyümeyle 2023 hedeflerimizi yakalayabileceğine inanan ve büyümeye taraftar olan bir insanım. Benim için öncelik her zaman büyümedir. Ben büyümede herhangi bir soğumaya, yavaşlamaya veya bir yumuşak inişe değil, tam yol devama ve Türkiye'nin bunu yaptıkça daha başarılı olacağına inanan biriyim."
    
     -"Türkiye ihracatla büyüyor"
    
     Sanayi üretimindeki büyümenin, ihracattaki büyümenin yansıması olduğunu ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin ihracatla büyüdüğünü ifade etti.
     Çağlayan, geçen yıl gerçekleşen yüzde 8,5 rekor büyümenin arkasındaki en büyük destekleyici unsurun, bilhassa son 2 çeyrekte ihracattaki büyüme olduğunu dile getirerek, bu yıl da ilk çeyrek büyüme rakamlarının 2 Temmuz'da açıklanacağını anımsattı.
     "Yine ihracattaki artış, 2012'nin ilk çeyreğindekinde büyümenin artarak devam edeceğini gösterecek" diyen Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Tabii ki geçen yıl ki gibi olmayacak. Çünkü Avrupa ekonomisi ciddi bir kriz içinde. Avrupa'nın 27 üyesi var ve bu üyelerden sadece 3 ülkenin, yüzde 1'in üzerinde büyüyeceğini öngörüyorlar. Diğerlerinin hepsi küçülme öngörüyor. Türkiye de bir dünya ülkesi. Dünyada yaşanan gelişmelerden etkilenmememiz söz konusu olamaz.
     Biz ihracatımızın yüzde 41'ini Avrupa'ya yapıyoruz. İhracatımızın yüzde 25'ten fazlasını Kuzey Afrika ve Ortadoğu'ya yapıyoruz. O ülkelerde siyasi ve ekonomik krizler halen devam ediyor. Ama ihracatımızı arttırırken de, ihracatçımız, sanayicimiz, üreticimiz dünyanın her bölgesine, her yerine giderek, koşuşturarak bu rakamları elde ettik. Eğer biz Avrupa'dan, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'dan etkilenmeyle yetinsek, başka pazarlara girmeseydik, sizinle bu kadar rahat konuşamazdım ve Türkiye ihracat rekorunu da kıramazdı."
     Türkiye'nin yurt dışına açılarak büyümeyi öğrendiğini dile getiren Çağlayan, hükümet olarak ihracat odaklı bir üretim stratejisi belirlediklerini vuruladı.
     İhracat arttıkça Türkiye'nin büyüyeceğini anlatan Çağlayan, "Bunun sonuçlarını sanayi üretiminde görüyoruz. İhracatçı birliklerimizin her ay başı yaptığı açıklama, aslında sanayi ve büyüme rakamlarının bir yerde ön habercisi. 2012 yılının ikinci çeyreğinde de büyüme istediğimiz performansta olmayabilir ama inanıyorum ki üçüncü ve dördüncü çeyrekten sonra Türkiye ekonomisi yine büyümeye devam edecek" öngörüsünde bulundu.
     Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgenin, dünya toplam ithalatının yüzde 46'sını yaptığını söyleyen Çağlayan, "Teşvik konusunda da Türkiye yeni yatırımların olacağı bir ülke olmakla birlikte, her bir yatırım, sanayide, inşaatta, sektörlerde, istihdamda büyümeyi getirecek. Türkiye dünyada birçok ülkenin, küçültmeyi daha azaltalım anlayışında olduğu ortamda, büyümeye devam edecek. Bu ülkemizin ne kadar dinamik olduğunu gösteriyor" değerlendirmesini yaptı.
    
     -"Dev bir yatırım kararını açıklayacağız"
    
     Dünyanın en büyük firmalarından birinin Türkiye'ye yaptığı yatırımı, pazartesi günü toplantıyla açıklayacaklarını dile getiren Çağlayan, Türkiye'ye uluslararası doğrudan sermaye yatırımı konusunda çok ciddi talep olduğunu söyledi.
     Çağlayan, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Türkiye'nin dışarıdan ihraç ettiği ürünlerin yatırımı ve ihracatını yapacak bir yapıya dönüşüyoruz. Bunun en son örneklerini, sektörleri açıkladık. Pazartesi günü Türkiye için dev bir yatırım kararını İstanbul'da açıklayacağız. Dünyanın en büyük firmalarından birinin Türkiye'ye yaptığı yatırımı paylaşacağız. Türkiye sadece yatırım değil, aynı zamanda dünyanın en önemli operasyon merkezlerinden biri haline gelecek. Birçok ülke, Ortadoğu üretim ve dağıtım üssünü Türkiye'ye taşıyacak. Bu anlamda onlarca şirket sayabilirim. Bu Türkiye'nin 4 saatlik uçuş mesafesindeki 56 ülkeye ulaşmasından kaynaklanıyor."
     Açılışa, Muş Valisi Ali Çınar, AK Parti Milletvekilleri Faruk Işık ve Muzaffer Çakar, Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz de katıldı.
     Bakan Çağlayan daha sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Muş Anadolu Öğretmen Lisesi'nin açılışına katıldı.
    
    
    

Bu haberi 329 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir