Ekonomi Bakanı Çağlayan Mozambik'te

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Mozambik'te

"Atalarımız, 500 sene önce Mozambik'e gelmişler ama başkalarının yaptığı gibi Mozambik'i sömürmek için değil"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Atalarımız, 500 sene önce Mozambik'e gelmişler ama başkalarının yaptığı gibi Mozambik'i sömürmek için değil" dedi.
     Çağlayan, Mozambik'in başkenti Maputo'da Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye-Mozambik İş Forumu'nda, Allah'ın Türklere farklı bir özellik verdiğini söyledi.
     Dünyanın en cesur, en fazla risk alabilen girişimcilerinin Türkler olduğunu dile getiren Çağlayan, bunun için dünyanın en zor bölgelerinde bile Türk müteşebbislerinin yatırım yaptığını ifade etti.
     Mozambik'e resmi anlamda Türkiye'den gelen ilk bakanın kendisi olduğunu belirten Çağlayan, "Her ne kadar bu böyle olsa da bizim atalarımız, 500 sene önce Mozambik'e gelmişler ama başkalarının yaptığı gibi Mozambik'i sömürmek için değil. Mozambik'in kendi düşmanlarıyla savaşa girdiği 16. asırda, o zamanki padişahımız Yavuz Sultan Selim, buraya Osmanlı ordusundan Türk askerlerini göndermiş ve bu askerler, Mozambik'in düşmanlarından kurtulması için seve seve canlarını vermiş, şahadet şerbetini içmişler" diye konuştu.
     Çağlayan, Türkiye'nin diğer ülkelerden farklı olduğunu ve Afrika'ya da farklı gözle baktıklarını ifade etti.
    
     -"Dünya ekonomisinin ekseni kaydı"-
    
     Türkiye'nin geçen yıl Çin'in ardından en fazla büyüyen ülke olduğunu dile getiren Çağlayan, satın alma gücü paritesine göre de Türkiye'nin, dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu bildirdi.
     Bakan Çağlayan, Türkiye'ye son 8 yılda 120 milyar dolardan fazla uluslararası doğrudan yatırım geldiğini hatırlatarak, bunların, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarına geldiğini ifade etti.
     Dünya ekonomisinin artık ekseninin kaydığını ve doğal olması gereken eksene geldiğini vurgulayan Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Artık dünyada ekonomi akımları kuzeyden güneye olmayacaktır ve olmuyor. Bundan 10 yıl önce gelişmiş ülkelerin dünya ticaretindeki payı yüzde 60'ların üzerindeydi ama bugün eşit seviyede. Gelecek 10 yılda ise Türkiye'nin de içinde bulunduğu yükselen pazarlar, dünya ekonomisinin yüzde 62'sinden fazlasına sahip olacak ve o tarihte mal akımları artık güneyden güneye veya güneyden kuzeye olacak. Dünya, böyle bir değişim içinde olacak ve Türkiye, böyle bir alanın tam merkezinde."
    
     -"İki ülke arasındaki ticaret 8 yılda 35 kat arttı"-
    
     Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mozambik ekonomisine katkı vermek için Maputo'ya geldiklerini belirterek, kendileri için bir ülkenin ekonomisinin küçük veya büyük olmasının çok önem taşımadığını söyledi.
     Türkiye'nin Mozambik'le toplam dış ticaretinin 170 milyon dolar olduğuna değinen Çağlayan, bu rakamı çok daha yukarılara çıkarmak istediklerini bildirdi.
     Çağlayan, rakam küçük olsa da 8 yıl öncesiyle kıyaslandığında, iki ülke arasındaki ticaretin 35 kat arttığına dikkati çekerek, "Biz, ekonomimizi dengeli bir şekilde geliştirme konusunda kararlıyız. Mozambik halkının refah seviyesinin artması için buradayız" dedi.
    
     -"Türk iş adamlarını yatırım yapmaya davet ediyoruz"-
    
     Mozambik Ticaret ve Sanayi Bakanı Dr. Armando İnroga da Türk iş adamlarının Mozambik'e yatırım yapmaya hazır olduklarını görmekten çok mutlu olduklarını belirtti.
     İki ülke arasındaki işbirliğini daha da geliştirmek istediklerini dile getiren İnroga, "Sayın Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın burada bulunması, Türkiye-Mozambik ilişkileri açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Biz sadece ticari ilişkilerin gelişmesini arzulamıyoruz. Aynı zamanda Türkiye ile Mozambik arasındaki tüm ilişkilerin gelişmesini istiyoruz" diye konuştu.
     İnroga, Mozambik'te her alanda önemli reformlar yaptıklarını ve iş yapma ortamını iyileştirdiklerini vurgulayarak, Türk iş adamlarını Mozambik'e yatırım yapmaya davet etti.
     Bakan Çağlayan, Türkiye-Mozambik İş Forumu'nun ardından Mozambik Başbakanı Aires Bonaficio ile de basına kapalı ikili görüşme gerçekleştirdi.
    
    
    


Bu haberi 374 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir