Ekonomi Bakanı Çağlayan, Mozambik'te -"Daha 8 yaşındayken hem okumak, okumak için de kendi geçim…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan, Mozambik'te
  -"Daha 8 yaşındayken hem okumak, okumak için de kendi
  geçim…

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Mozambik'te -"Daha 8 yaşındayken hem okumak, okumak için de kendi geçim kaynağımızı bulmak zorunda olan bir ailenin çocuğu olarak ilk simit, pişmaniye, mısır satmaya, ayakkabı boyamaya İzmit'te başlamıştım" -"Bugün benim hayatımda bölüşmek, paylaşmak, hizmet etmek, bir takım oyunu sergilemek, 27 yıl sanayicilik yapmak, Ankara Sanayi Odası'nın başkanlığını yapmak ve bugün de 5 yıldır yapmaya çalıştığım 3 bakanlık dönemimdeki çalışmanın esasında İzmit'te geçirmiş olduğum 3,5 yıllık fukaralık zamanım var"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 8 yaşındayken hem okumak, okumak için de kendi geçim kaynağını bulmak zorunda olan bir ailenin çocuğu olarak ilk simit, pişmaniye, mısır satmaya, ayakkabı boyamaya İzmit'te başladığını belirterek, "Bugün benim hayatımda bölüşmek, paylaşmak, hizmet etmek, bir takım oyunu sergilemek, 27 yıl sanayicilik yapmak, Ankara Sanayi Odası'nın başkanlığını yapmak ve bugün de 5 yıldır yapmaya çalıştığım 3 bakanlık dönemimdeki çalışmanın esasında İzmit'te geçirmiş olduğum 3,5 yıllık fukaralık zamanım var" dedi.
     Çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere Güney Afrika'dan sonra Mozambik'in başkenti Maputo'ya gelen Çağlayan, tamamen Türk sermayesiyle kurulan Deco Group'un, Maputo'da yapımına başladığı Deco Residence'ın inşaatında incelemelerde bulundu.
     Çağlayan'ın ziyareti dolayısıyla inşaat alanında tören düzenlendi.
     Törende konuşan Çağlayan, Mozambik'e ilk kez bir Türk bakanın geldiğini belirterek, Türkiye'nin Afrika'ya bakışının diğer devletlerin bakışından farklı olduğunu söyledi.
     Törenden önce de Mozambik Devlet Başkanı Armando Guebuza ile görüştüğünü anlatan Çağlayan, görüşmenin çok olumlu geçtiğini ifade etti.
     Guebuza'nın, önümüzdeki yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret edeceğini aktaran Çağlayan, "Kendisi bana, Türkiye'nin sağlık, eğitim ve sosyal yardımlaşma konularındaki tecrübelerinden faydalanmak istediğini ifade etti. Ben de kendilerine her alanda işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacağımızı söyledim" dedi.
     Guebuza'nın, Türk okullarının verdiği hizmetten de çok memnun olduğunu dile getiren Çağlayan, bu hizmeti birçok ülkede verenlere teşekkür etti.
     Bakan Çağlayan, Türk işadamlarına da Mozambik'e daha çok yatırım yapmaları çağrısında bulundu.
    
     -"8 nüfuslu fakir bir ailenin 5 çocuğunun ortancasıyım"-
    
     Kendisinin çocukluk yıllarının bir kısmının İzmit'te geçtiğini anlatan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Rahmetli babam Petkim'de memurken, 8 nüfuslu fakir bir ailenin 5 çocuğunun ortancasıyım. İlkokul 3, 4 ve 5'i İzmit'te Hızır Reis İlkokulu'nda, orta 1'i de Merkez Ortaokulu'nda okumuştum. Çalışma hayatına ilk başladığım yer de benim İzmit'tir. Daha 8 yaşındayken hem okumak, okumak için de kendi geçim kaynağımızı bulmak zorunda olan bir ailenin çocuğu olarak ilk simit, pişmaniye, mısır satmaya, ayakkabı boyamaya İzmit'te başlamıştım ve bugün, benim hayatımda bölüşmek, paylaşmak, hizmet etmek, bir takım oyunu sergilemek, 27 yıl sanayicilik yapmak, Ankara Sanayi Odası'nın başkanlığını yapmak ve bugün de 5 yıldır yapmaya çalıştığım 3 bakanlık dönemimdeki çalışmanın esasında benim İzmit'te geçirmiş olduğum 3,5 yıllık fukaralık zamanım var. Bundan dolayı benim için İzmit ve Kocaeli çok önemli. İşte burada İzmitli 9 iş adamının bir araya gelerek, 'birlikten güç doğar' diyerek bu yatırımı yapmış olmasından dolayı sizlere teşekkür ediyorum, örnek oluyorsunuz."
    
     -"Türk müteahhitleri dünyanın en zor bölgelerinde"-
    
     Türkiye'nin, müteahhitlik sektöründe, Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu belirten Çağlayan, Türk müteahhitlerin, dünyanın "en zor bölgelerinde" bile yatırım yaptığını söyledi.
     Mozambik'in, dünyada fakirlikte sondan 5. sırada olduğunu ancak burada da Türk müteahhitlerinin Mozambiklilere hizmet verdiğini anlatan Çağlayan, "Dünyanın neresinde olursa olsun, hükümetimiz Türk müteşebbislerini desteklemeye devam edecek. Sizi yürekten kutluyorum" diye konuştu.
     Daha sonra Bakan Çağlayan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve Deco Group Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gündüz, ellerine aldıkları beyaz güvercinleri uçurdu.
     Bakan Çağlayan, törenin sonunda Mozambikli müzisyenleri izledi, fotoğraf çektirdi ve müzisyenlere para verdi.
    
     -"350 bin dolara alıcı bulan dairelerin yüzde 40'ı satıldı"-
    
     Deco Group Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gündüz de yaptıkları rezidansın, Mozambik'in ilk 3 bodrum katlı binası olduğunu söyledi.
     Rezidansın 23 katlı olduğunu ve 36 daire bulunduğunu anlatan Gündüz, dairelere Mozambiklilerin yoğun ilgi gösterdiğini ve şimdiden ortalama 350 bin dolara alıcı bulan dairelerin yüzde 40'ının satıldığını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir