Ekonomi Bakanı Çağlayan, Libya'ya gidecek -Ziyaret kapsamında Türk müteahhitlerince bilabedel…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan, Libya'ya gidecek
  -Ziyaret kapsamında Türk müteahhitlerince bilabedel…

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Libya'ya gidecek -Ziyaret kapsamında Türk müteahhitlerince bilabedel yeniden inşası veya onarımı üstlenilen çeşitli kamu binalarının teslim töreni yapılacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, resmi temaslarda bulunmak üzere yarın Libya'ya gidecek.
     Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, söz konusu ziyaret esnasında, Türk müteahhitlerince bilabedel yeniden inşası veya onarımı üstlenilen çeşitli kamu binalarının teslim töreni yapılacak.
     Ziyaret süresince Libya Başbakanı ve Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı tarafından kabul edilecek ve Ekonomi Bakanı, Planlama Bakanı ve Maliye Bakanı ile görüşmeler gerçekleştirecek olan Bakan Çağlayan, ayrıca Libya'da yerleşik Türk firmaları ile de biraraya gelecek.
     İkili ticari ve ekonomik ilişkilere dair birçok gündem maddesinin ele alınacağı resmi temaslarda, Libya'da son dönemde yürürlüğe konulan ve Türk firmalarını da yakından ilgilendiren çeşitli kanun ve düzenlemeler de dahil olmak üzere Türk müteahhitlik firmalarının Libya'ya dönüşü ile ilgili konular görüşülecek.
     Ziyaret süresince, projeleri yarım kalan Türk müteahhitlerinin zarar ve kayıplarının makul düzeylere çekilerek, sözkonusu firmaların Libya'ya dönüşleri hususunda Libyalı makamlar ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirilecek.
    
     -Libya ile olan ticaret-
    
     Türkiye'nin, Libya ile olan ticaretinin 2003 yılından itibaren düzenli olarak arttığı, 2010 yılında 2,3 milyar dolara ulaştığı ifade edilen açıklamada, geçen yıldan itibaren Libya'da yaşanan olumsuz ortamın ticareti etkilediği, bu süreçte Libya'ya ihracatın yüzde 61 azalarak 747 milyon dolar, ithalatın ise yüzde 67 azalarak 139 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiği belirtildi.
     Ülkede oluşan istikrara bağlı olarak 2012 yılında tekrar hızlı bir yükseliş eğilimi yakalayan ticaret hacminde, bu yılın ilk 4 aylık verilerine göre, bir önceki döneme göre 4 kata yakın artış yaşandığı ifade edilen açıklamada, bu dönemde ihracatın 271 milyon dolardan 705 milyon dolara, ithalatın ise 124 milyon dolardan 364 milyon dolara yükseldiği kaydedildi.
     Bu arada, UGK tarafından ve özellikle seçimler öncesinde işveren idarelerin tasarruf tedbirlerine yönelik olarak çıkarılan 36 sayılı Kanun ile 10 Türk firmasının da aralarında bulunduğu toplam 338 kişi/şirketin malvarlıklarının devlet kontrolüne alındığı hatırlatılan açıklamada, Türk işadamlarının haklarını ve Libya'daki yatırımlarını korumak üzere, sözkonusu gelişmenin ortaya çıktığı ilk andan itibaren yürütülen üst düzey temaslar sonucunda, UGK tarafından 47 sayılı ikinci bir Kanun çıkarılarak Türk firmalarının sözkonusu listeden çıkarılmasının sağlandığı belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir