Ekonomi Bakanı Çağlayan Libya'da -Çağlayan, onarımı bir Türk müteahhitlik firması tarafından…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Libya'da
  -Çağlayan, onarımı bir Türk müteahhitlik firması tarafından…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Libya'da -Çağlayan, onarımı bir Türk müteahhitlik firması tarafından üstlenilen Tajura Okulu'nun açılışını gerçekleştirdi -Bakan Çağlayan: -"Trablus'ta atan yürek ne ise İstanbul'da ve Ankara'da atan yürek aynıdır"

Erdal Çelikel - İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) organizasyonuyla çeşitli temaslar ve ziyaretlerde bulunmak üzere Libya'ya gelen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, onarımı bir Türk firması tarafından üstlenilen Tajura Okulu'nun açılışını gerçekleştirdi.
     Çağlayan, Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şakur ile Ekonomi Bakanı Ahmet Salih Koşli'nin de katıldığı törende yaptığı konuşmada, onarılan ve yapımı devam eden bazı kamu binalarının açılışını yapmak üzere "kardeş Libya'da" bulunduklarını söyledi.
     Libya'ya devrimden sonra 4 kez geldiğini anlatan Çağlayan, Libyalılarla arayı çok fazla uzatmamaya çalıştıklarını dile getirdi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya hükümeti ve halkına selam ve sevgilerini iletmek istediğini kaydeden Çağlayan, "Trablus'ta atan yürek ne ise İstanbul'da ve Ankara'da atan yürek aynıdır" dedi.
     Çağlayan, Libya'da bu ay yapılacak seçimleri Türkiye'nin kendi bayramı gibi kabul ettiğini dile getirdi. Devrimden bugüne kadar Libya'nın yanında olmayı Türkiye'nin kendisine görev bildiğini ifade eden Çağlayan, "Türkiye Cumhuriyeti Libya'da büyükelçilik açan ilk ülke oldu. Libya Başbakanı Abdurraman El Keeb'in Türkiye'ye yaptığı ziyaret de devrimden sonra Libya'nın yurtdışına yaptığı ilk ziyaret oldu" dedi.
     Okulun açılışıyla birlikte aynı zamanda yapımı tamamlanan 8 kamu binasının da açılışının yapılmış olduğunu belirten Çağlayan, yapımı devam eden ve ileride yapılması planlanan binaları ücretsiz yaptıkları için Türk müteahhitlere teşekkür etti.
    
     -Libya Başbakan Yardımcısı-
    
     Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şakur da konuşmasına, "ülkeniz Libya'ya hoşgeldiniz" diyerek başladı. Türkiye ve Libya halklarının ortak bir tarihi olduğunu dile getiren Şakur, Başbakan Erdoğan başkanlığındaki Türk hükümetine ve Türkiye halkına şükranlarını sundu.
     Türk hükümetinin devrim sırasında yanlarında olduğunu ve kendilerini cesurca desteklediğini ifade eden Şakur, Türk şirketlerinin Libya'da daha fazla bulunmasını temenni ettiklerini söyledi.
     Libya Ekonomi Bakanı Koşli de Bakan Çağlayan'ı "Libya'nın kardeşi ve aziz dostu" olarak tanımladı. Konuşmasında Türk müteahhhit firmalarıyla ilgili yaşanan sorunlara da değinen Koşli, Libya'nın Türk müteahhitlik firmaları ile yapılan anlaşmalara sadık olduğunu ve Libya'nın yeni yatırımları beklediğini ifade etti.
     Bu arada açılış öncesinde onarımı yapılan kamu binalarının fotoğrafları ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Çağlayan'ın Türkiye-Libya ilişkileri üzerine yaptıkları konuşmalara dair bir kısa film sunuldu.
     Film gösteriminin ardından okulun açılışını Bakan Çağlayan, Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şakur ve Ekonomi Bakanı Ahmet Salih Koşli birlikte yaptı.
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir