Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Latin Amerika ile dış ticaretimiz bundan 6-7 yıl önce 2,5 milyar…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Latin Amerika ile dış ticaretimiz bundan 6-7 yıl önce
  2,5 milyar…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Latin Amerika ile dış ticaretimiz bundan 6-7 yıl önce 2,5 milyar dolardı. 2011 yılında aradan geçen 6 yıl süresince dış ticaret hacmimizi 3 kattan fazla katladık ve 8 milyar dolara ulaştık" -BBVA Bancomer Yönetim Kurulu Üyesi Eduardo Arrongoiz Crespo: -"Meksika ve Türkiye arasında direkt uçuşu değerlendirin"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Latin Amerika ile dış ticaretimiz bundan 6-7 yıl önce 2,5 milyar dolardı. 2011 yılında aradan geçen 6 yıl süresince dış ticaret hacmimizi 3 kattan fazla katladık ve 8 milyar dolara ulaştık" dedi.
     Bakan Çağlayan, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria Bancomer (BBVA Bancomer) Yönetim Kurulu üyeleri ve Meksikalı iş adamlarından oluşan heyeti kabul etti.
     BBVA Bancomer Yönetim Kurulu'nun her yıl bir ülke seçerek ziyaretler gerçekleştirdiğini ifade eden Çağlayan, bu sene de kimyasal üretimden mimarlığa, gayrimenkulden inşaata, hizmet ve tarım sektörlerinin farklı kademelerinde yer alan iş adamlarının ziyaret için Türkiye'yi seçtiğini belirtti.
     Çağlayan, Türkiye ile Latin Amerika'nın çok uzak olduğuna dikkati çekerek, ticari ve ekonomik ilişkilerde mesafelerin bir engel olmadığını söyledi.
     Heyetin, ekonomi ve siyasi alanlarda küresel öneme sahip olduğu düşüncesiyle Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirdiğinin altını çizen Çağlayan, Türkiye'nin çok hızlı büyüyen ekonomisinin, genç nüfusunun ve sağlam alt yapısının fiziki mesafeler çok uzak olsa da Latin Amerika'dan çok net şekilde görülebildiğini ifade etti.
     Çağlayan, ülkeler ve bölgeler arasında çok önemli işbirliği imkanlarına sahip olduklarını belirterek, bu imkanlar değerlendirilebilirse çok büyük fırsatların yakalanabileceğini vurguladı.
     Dünyanın küresel bir krizden geçtiğini ifade eden Çağlayan, bu küresel krizin çözümünün küresel işbirliğinden geçtiğini kaydetti.
     Bakan Çağlayan, Türkiye ve Meksika arasındaki işbirliğinin gerçek potansiyeli yansıtmaktan çok uzak olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     "Latin Amerika'yı özel bir proje olarak değerlendirerek, 3 yıldır bu kapsamda ticari ilişkilerimizi, fuarlar ve ziyaretlerle artırmayı planlıyoruz. Bunun meyvelerini, üretim sonuçlarını çok çabuk elde ediyoruz. Latin Amerika ile dış ticaretimiz bundan 6-7 yıl önce 2,5 milyar dolardı. 2011 yılında aradan geçen 6 yıl süresince dış ticaret hacmimizi 3 kattan fazla katladık ve 8 milyar dolara ulaştık."
     Çağlayan, 2011 yılında Güney ve Kuzey Amerika'nın toplam ithalatının bir önceki yıla göre yüzde 15 artarken, Türkiye'den ithalatının yüzde 30 arttığını kaydetti.
     2012 yılının ilk 8 ayında da Güney Amerika'nın toplam ithalat artışının yüzde 8 iken, Türkiye'den ithalat artışının yüzde 30'ların üzerinde olduğunu ifade eden Çağlayan, "Kısa bir süre önce değerli bakan arkadaşım Meksika Ekonomi Bakanı Bruno Ferrari ile yaptığımız görüşmede yaklaşık 10 yıldır müzakeresine başlanamayan Türkiye-Meksika arasında serbest ticaret anlaşmasının müzakerelerine başlama konusunda fikir birliğinde olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi.
     Meksika'nın Kuzey Amerika ve Güney Amerika ile önemli bir köprü görevi gördüğünü belirten Çağlayan, Meksika ekonomisinin dünyanın 14. büyük ekonomisi olduğunu ifade etti.
     İki ülkenin toplam 190 milyon nüfusu, yaklaşık 2 trilyon dolara yakın milli geliri, 1 trilyon doların üzerinde toplam dış ticaret hacmine sahip olduğunu ifade eden Çağlayan, "Meksika ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi geçen sene 849 milyon dolarda kaldı. Toplamda 1 trilyon doların üzerinde ticaret hacmi olan iki ülkenin ticaret hacmini yansıtmaktan çok uzak bir rakam" dedi.
     2012'nin ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre Meksika'ya olan ihracatın yüzde 46,5 arttığına dikkati çeken Çağlayan, ithalatta ise yüzde 11'lik artış yaşandığını ve ilk 8 ayda 661 milyon dolarlık toplam dış ticaret hacmine ulaşıldığını ifade etti.
    
     -"Meksika ve Türkiye arasında direk uçuşu değerlendirin'-
    
     BBVA Bancomer Yönetim Kurulu Üyesi Eduardo Arrongoiz Crespo da BBVA Bancomer olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin artırılması için lokomatif olmak istediklerini söyledi.
     Her sene ilgi çekici ülkeleri ziyaret ettiklerini belirten Crespo, Türkiye'yi çok beğendiklerini ve iki ülke arasında çok büyük benzerlikler gördüklerini kaydetti.
     Garanti Bankası'nın BBVA ile ortaklığına değinen Crespo, BBVA'nın Garanti Bankası'ndaki payının 2016'ya kadar yükseltileceğini dile getirdi.
     Crespo, ticareti ve iş fırsatlarını artırmak için doğrudan uçuşlara ihtiyaç olduğuna dikkati çekerek, "Meksika ve Türkiye arasında direkt uçuşu değerlendirin" dedi.
     Fırsat arayışı için Türkiye'de bulunduklarını ifade eden Crespo, spesifik ve belirli bir sektör tespit etmediklerini, havacılık ve elektronik sektöründe fırsatların olabileceğini düşündüklerini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir