Ekonomi Bakanı Çağlayan, Katar'dan gelen heyetle görüştü -Görüşmede özellikle emlak, gayrimenkul…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan, Katar'dan gelen heyetle görüştü
  -Görüşmede özellikle emlak, gayrimenkul…

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Katar'dan gelen heyetle görüştü -Görüşmede özellikle emlak, gayrimenkul sektörü, ortak sanayi şirketleri ve ortak şirket kurulması gibi konular öne çıktı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife es-Sani'nin kuzeni, Al-Faisal Holding Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Bin Qassim Al-Thani ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.
     Sait Halim Paşa Yalısı'nda basına kapalı gerçekleşen Çağlayan-Al-Thani görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.
     Görüşme sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Çağlayan, Katar'dan gelen heyet içinde hem Türkiye'de yatırım yapmak isteyen, hem de Katar'da yapılacak işlerde Türklerle işbirliği yapmak isteyen yatırımcı ve iş adamlarının olduğunu söyledi.
     Çağlayan, kendileriyle yaptıkları fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, "Bizim kapımız onlara her zaman açık ve Türkiye'de yapacakları yatırımların onları memnun edeceğini de kendilerine söyledim" dedi.
     Heyete yeni teşvik sisteminden ve yeni yatırım imkanlarından bahsettiğini dile getiren Çağlayan, görüşmeler sonrasında özellikle emlak gayrimenkul sektörü, gerek burada gerek Katar'da ortak sanayi şirketleri ve ortak şirket kurulması gibi konuların öne çıktığı bilgisini verdi.
     Zafer Çağlayan, Türkiye'nin sağlık turizmindeki potansiyeli ile ilgili de heyete bilgi verdiğini ifade ederek, görüşmeye ilişkin şunları anlattı:
     "Bu konu bazı arkadaşlarımızın dikkatini çekti. Bankacılık konusunda da, Katar bankalarının öteden beri Türkiye'ye zaten yoğun ilgi ve alakası var. Bunun aynen devam etmesinden memnuniyet duyacağımızı, bu konuda kendilerine gereken desteği vereceğimizi, teknik anlamda yardım edeceğimizi ifade ettik. Birbirimizin imkanlarını daha iyi tanımamız gerektiğini konuştuk. Ümit ediyorum, Katar'ın da içinde bulunduğu Körfez Varlık Fonları'nın yön değiştirmesinde, Türkiye'de bu konuda, onların kendi ikinci ülkesi ve sığınılır, güvenli liman olması hasebiyle gereken desteği mutlaka görecektir."
     Türkiye ekonomisinin geldiği son durumu da heyetle paylaştıklarını dile getiren Bakan Çağlayan konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Körfez Varlık Fonları ki, yaklaşık 1,8 trilyon dolarlık bir fondan... Bu fon, özellikle Avrupa'da yaşanan kriz sonrasında önemli bir şekilde yer değiştirmeye başladı. Aynen ekonominin yer değiştirmesi gibi. Körfez Fonları 2012 yılında Kuzey Amerika'da toplam fonların yüzde 29'undan yüzde 14'üne kadar düşmüş vaziyette. Yüzde 15'lik bir çekilme var. Orta Avrupa'daki Körfez Fonları ise yüzde 19'dan yüzde 6'lara kadar düştü.
     Buna karşılık fonların Körfez ülkesine yaptığı yatırımların miktarında ciddi bir artış oldu ve yüzde 33'den yüzde 56'ya yükseldi. Bu kapsamda Katar Devleti'nin Ulusal Varlık Fonu Katar Yatırım Otoritesi, 115 milyar dolardan fazla bir aktif büyüklüğe sahip. Yatırım Otoritesi'nin Avrupa'da yapmış olduğu yatırımları bilerek kendilerine, bilhassa Türkiye'de çeşitli fırsatları iyi değerlendirmeleri gerektiğini, gayrimenkul sektörü başta olmak üzere, teşvik kapsamına giren diğer alanlarda, otomotiv sektörü dahil olmak üzere, bir çok alanda önemli yatırımlar yapabileceklerini paylaştık."
     Çağlayan, Türkiye'nin yerli otomobil sürecine girdiği dönemde, bunun önemini heyetle de paylaştıklarını belirterek, Katar'ın tüm dünyadaki doğrudan yatırımının 18,5 milyar dolar, Türkiye'deki yatırımının ise sadece 274 milyon dolar olduğunu ifade etti.
     Bunun yetersiz bir seviye olduğunu dile getiren Çağlayan, "Kendilerine, ülkemize gelen doğrudan sermayenin son 10 yıldaki seyrinden de bahsettik. Önümüzdeki 10 yılda, enerji, iletişim ve ulaşım alanında yapacağımız 250 milyar dolara yakın yapacağımız yatırımda, kendilerinin de pay almasını beklediğimizi ifade ettik. İstanbul'u dünyanın iddialı finans merkezi haline getirme hedefimizi paylaştık. Temaslarımızı canlı ve sıkı tutacağız" diye konuştu.
     Zafer Çağlayan, Katar'ın 2022 Dünya Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, sözlerini şöyle bitirdi:
     "7 yılda Katar'da bu alanda, 150 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu olacak. İnşallah Türk firmaları da bu alandan bundan en iyi şekilde paylarını alacak diye umut ediyoruz. Sağlık sektörüne de ilgi duyan arkadaşlarımız var heyette. Türk firmaları şu an Katar'da 12,2 milyar dolarlık taahhüt üstlendi. Yani 245 milyar dolarlık taahhüdün 12,2 milyar doları Katar'da... Katar'dan gelen kardeşlerimize her zaman kapılarımız açık."
     Görüşmeye ayrıca, Katar'lı iş adamları ile Katar'ın en büyük firmalarının yöneticileri katıldı.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir