Ekonomi Bakanı Çağlayan Japonya ve Singapur'a gidecek -Bakan Çağlayan, Japonya ziyareti kapsamında…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Japonya ve Singapur'a gidecek
  -Bakan Çağlayan, Japonya ziyareti kapsamında…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Japonya ve Singapur'a gidecek -Bakan Çağlayan, Japonya ziyareti kapsamında Japon firmalarının CEO'ları ile görüşerek yeni teşvik sistemini anlatacak -Çağlayan, Singapur'daki Jurong Adası'nda kurulu sanayi bölgesini inceleyerek benzer bir yapının Türkiye'de kurulmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Japonya ve Singapur'a gidecek.
     Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, beraberindeki özel sektör temsilcileri ve yatırım heyeti ile yarın Japonya'ya hareket edecek olan Çağlayan, Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin başlaması açısından "tarihi" öneme sahip ziyaret sırasında Japon firmalarının başkanları ve üst yöneticileri (CEO) ile görüşecek ve yeni teşvik sistemini anlatacak.
     Çağlayan, Japonya ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ve Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yukio Edano ile bir araya gelecek. Ziyaret kapsamında Türkiye-Japonya Ekonomik İşbirliği Mutabakat Zaptı da imzalanacak.
     Söz konusu mutabakat zaptı ekonomik ve ticari konuların görüşüleceği Bakanlar düzeyinde bir platformun Türkiye ile Japonya arasında tarihte ilk kez oluşturulmasına olanak sağlayacak. Mutabakat Zaptı, iki ülke arasında Türkiye ile Japonya arasında muhtemel bir ekonomik ortaklık anlaşmasının mal ve hizmet ticaretinin serbestleştirilmesindeki etkilerini değerlendirmek üzere bir "Ortak Çalışma Grubu"nun oluşturulmasını da öngörüyor.
     Japon İş Federasyonu Keidanren ve Japon Tekstil İthalatçıları Birliği yetkileriyle de görüşecek olan Çağlayan, yeni teşvik sistemi çerçevesinde Türkiye'de yatırım olanakları konusunda görüş alışverişinde bulunacak ve Japon yatırımcıları Türkiye'ye davet edecek. Görüşmelerde, Türk ürünlerinin Japon tüketicilere sunulması da gündeme gelecek.
     "Türk-Japon Ticaret ve Yatırım Semineri"nin açılışında da konuşacak olan Çağlayan, Tokyo Camii ve Yunus Emre Kültür Merkezi'ni de ziyaret edecek.
    
     -Singapur ziyareti-
    
     Japonya'nın ardından Singapur'a geçecek olan Bakan Çağlayan, dünyanın en önemli limanları arasında yer alan Singapur Limanı ile Singapur'un Özel Endüstri Bölgesi Jurong Adası'nda incelemelerde bulunacak.
     Çağlayan, Singapur Başbakan Yardımcısı ve Maliye ve İşgücü Bakanı Tharman Shanmugaratnam ve Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanı Lim Hng Kiang ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek.
     "Türkiye-Singapur Ticaret ve Yatırım Semineri"nin açılışını da yapacak olan Çağlayan, Singapur'un önemli yatırımcı şirketlerinin CEO'ları ile bir araya gelecek ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Bölge Komitesi ile bir toplantı yapacak.
     Çağlayan, Singapur ziyareti sırasında Mersin'in, Singapur gibi iyi bir ticaret aktarım merkezi olması yönündeki çalışmalar çerçevesinde inceleme ve temaslarda da bulunacak.
     Enerji ve kimya sektörlerinde faaliyet gösteren küresel ölçekli firmaların yatırımlarına ev sahipliği yapan Jurong Adası'nda kurulu modeli inceleyecek olan Çağlayan, benzer bir sanayi bölgesi ve kimyasal kümelenme modelinin Türkiye'de kurulmasına ilişkin konuları da değerlendirecek.
     Bakan Çağlayan, 23 Temmuz'da Singapur'dan ayrılarak Türkiye'ye dönecek.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir