Ekonomi Bakanı Çağlayan, Japonya ve Singapur'a gidecek -Çağlayan, özel sektör temsilcilerinin de…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan, Japonya ve Singapur'a gidecek
  -Çağlayan, özel sektör temsilcilerinin de…

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Japonya ve Singapur'a gidecek -Çağlayan, özel sektör temsilcilerinin de yer aldığı ticaret ve yatırım heyeti ile 17-23 Temmuz tarihleri arasında Japonya ve Singapur'a resmi bir ziyarette bulunacak -Japonya ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin başlaması konusunda tarihi öneme sahip ziyaret sırasında Bakan Çağlayan, Mitsubisi, Itohu, Mitsui, Daiichi, Ito Yokado, Jgc, Mayekawa, Aeon, Japan Steel Works'un da aralarında bulunduğu Japon firmalarının başkanları ve CEO'ları ile görüşecek, yeni teşvik sistemini anlatacak ve Türkiye'ye yatırıma davet edecek -Ziyaret sırasında Türkiye-Japonya Ekonomik İşbirliği Mutabakat Zaptı da imzalanacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, beraberinde özel sektör temsilcilerinin de yer aldığı bir ticaret ve yatırım heyeti ile 17-23 Temmuz tarihleri arasında Japonya ve Singapur'a resmi bir ziyarette bulunacak.
     Ekonomi Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin başlaması konusunda tarihi öneme sahip ziyaret sırasında, Bakan Çağlayan, Mitsubisi, Itohu, Mitsui, Daiichi, Ito Yokado, Jgc, Mayekawa, Aeon, Japan Steel Works'un da aralarında bulunduğu Japon firmalarının başkanları ve üst yöneticileri (CEO) ile görüşecek, yeni teşvik sistemini anlatacak ve Türkiye'ye yatırıma davet edecek.
     Japonya ziyareti sırasında Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ve Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yukio Edano ile bir araya gelecek olan Çağlayan'ın Japonya ziyareti sırasında Türkiye-Japonya Ekonomik İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalanacak. Söz konusu Mutabakat Zaptı, Türkiye ile Japonya arasında tarihte ilk kez ekonomik ve ticari konuların görüşüleceği Bakanlar düzeyinde bir platformun oluşturulmasına imkan sağlayacak. Anılan Mutabakat Zaptı aynı zamanda, Türkiye ile Japonya arasında muhtemel bir ekonomik ortaklık anlaşmasının mal ve hizmet ticaretinin serbestleştirilmesindeki etkilerini değerlendirmek üzere bir "Ortak Çalışma Grubu"nun oluşturulmasını da öngörüyor.
     Önemli Japon şirketlerinin başkan ve CEO'larının yanı sıra, Japon İş Federasyonu Keidanren ve Japon Tekstil İthalatçıları Birliği ile görüşmeler gerçekleştirecek olan Çağlayan, görüşmelerde Türkiye'de uygulamaya konulan yeni teşvik sistemi çerçevesinde Türkiye'de yatırım olanakları konularında görüş alışverişinde bulunacak ve yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya davet edecek. Ayrıca görüşmelerde, Türk ürünlerinin Japonya tüketicilerine sunulması konuları gündeme gelecek.
     Çağlayan, 19 Temmuz tarihinde Türk ve Japon firmalarını bir araya getirmek üzere düzenlenecek olan "Türk-Japon Ticaret ve Yatırım Semineri"ne katılacak ve açılış konuşmasını yapacak. Bu seminerde yapılacak sunumların ardından Türk ve Japon firmaları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecek.
    
     -Tokyo Camii ve Yunus Emre Kültür Merkezi'ni ziyaret-
    
     Tokyo Camii ve Yunus Emre Kültür Merkezi'ni de ziyaret edecek olan Bakan Çağlayan, Tokyo Türk Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere Tokyo'da yaşayan Türk vatandaşları ile bir araya gelecek.
    
     -Singapur ziyareti-
    
     Çağlayan ve beraberindeki ticaret ve yatırım heyeti, 21 Temmuz'da Singapur'a geçerek, dünyanın en önemli limanları arasında yer alan Singapur Limanı ile Singapur'un Özel Endüstri Bölgesi Jurong Adası'nı ziyaret edecek.
     Çağlayan, 23 Temmuz'da Singapur Başbakan Yardımcısı ve Maliye ve İşgücü Bakanı Tharman Shanmugaratnam ile Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanı Lim Hng Kiang ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek.
     Aynı gün "Türkiye-Singapur Ticaret ve Yatırım Semineri"nin açılışını da yapacak olan Çağlayan, Singapur'un önemli yatırımcı şirketlerinin CEO'ları ile bir araya gelecek. Bunun yanı sıra Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Bölge Komitesi ile bir toplantı gerçekleştirecek. Ayrıca, söz konusu Ticaret ve Yatırım Seminerinin ardından Türk ve Singapurlu firmalar arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecek.
     Çağlayan, Singapur ziyareti sırasında Mersin'in, Singapur gibi iyi bir ticaret aktarım merkezi olması yönündeki çalışmalar çerçevesinde inceleme ve temaslarda da bulunacak.
    
     -Jurong Adası-
    
     Çağlayan ve beraberindeki işadamları heyeti, enerji ve kimya sektörlerinde faaliyet gösteren küresel ölçekli firmaların yatırımlarına ev sahipliği yapan Jurong Adası'nda kurulu modeli inceleyerek, benzeri bir Sanayi Bölgesi ve kimyasal kümelenme modelinin ülkemizde kurulumu hususunu değerlendirecek.
     Bakan Çağlayan, 23 Temmuz'da Singapur'dan ayrılarak Türkiye'ye dönecek.
     Jurong Adası, Singapur'un ekonomik büyümesini destekleyecek ve istihdam alanları sağlayacak yeni nesil sınai altyapı oluşturma misyonuyla hareket eden, Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığına bağlı bir devlet kuruluşu olan JTC tarafından oluşturuldu. Jurong Adası, kimyasal kümelenme modelinin dünyadaki en gelişmiş örneklerinden birisi olarak kabul ediliyor.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir