Ekonomi Bakanı Çağlayan Japonya'da: -"Dilimizde tüy bitene kadar, ayak basmadık yer…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Japonya'da:
  -"Dilimizde tüy bitene kadar, ayak basmadık 
  yer…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Japonya'da: -"Dilimizde tüy bitene kadar, ayak basmadık yer bırakmaksızın teşvik sistemini anlatacağız"

Erdal Çelikel - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Dilimizde tüy bitene kadar, ayak basmadık yer bırakmaksızın teşvik sistemini anlatacağız" dedi.
     Çağlayan, resmi ziyaret dolayısıyla bulunduğu Japonya'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Japonya'nın Türkiye'den kanatlı hayvan ithalatına yasak getirmesinin gerekçelerine ilişkin bir soru üzerine Çağlayan, kuş gribi vakaları nedeniyle birçok ülkenin tavuk, kanatlı hayvan ve bunların mamullerinin ithalatına yasak getirdiğini hatırlattı.
     Başta Rusya olmak üzere birçok ülke ile bu sorunların aşıldığını dile getiren Çağlayan, "Biz birçok ülkeye 'Kimi istiyorsanız gelsinler, tesisleri kendileri görsünler ve buna göre uygulamayı yapsınlar' dedik. Zannediyorum bunu aşarız" diye konuştu.
    
     -"Bazı bankalar işlem maliyetlerini gözden geçirmeli"-
    
     Çağlayan, bir başka soruya karşılık, bu aralar sık sık bankalardan bahsettiğini ifade ederek, bankaların yatırımcılara yüklediği işlem maliyetini geri çekmesinin kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.
     Bankacılık sisteminde hala eski günleri hayal eden kurumlar olduğunu vurgulayan Çağlayan, bazı bankaların işlem maliyetlerini gözden geçirmeleri gerektiğini belirtti.
     İhracat hedeflerine de değinen Çağlayan, yıl sonu itibarıyla 150 milyar dolar ihracat hedefinin aşılacağına inandığını dile getirdi.
     Çağlayan, yakın zamanda Singapur'a gideceği ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de bu ülkede bulunduğu hatırlatılarak, üst üste yapılan bu ziyaretlerin yeni bir yatırım habercisi olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Bakan Şimşek'in de olduğu bir ortamda teşvikle ilgili yurt içi ve yurt dışında yürütülecek programları anlattığını kaydetti.
     Ekonomi Bakanı olarak teşvik paketinin yurt dışında anlatılmasının doğal görevi olduğunu dile getiren Çağlayan, Singapur'daki Jurong bölgesini kendilerine model olarak gördüklerini belirterek, "Dilimizde tüy bitene kadar, ayak basmadık yer bırakmaksızın teşvik sistemini anlatacağız. Çünkü anlattıkça bizi dinleyen insanların gözlerinin fal taşı gibi açıldığını görüyoruz" dedi.
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir