Ekonomi Bakanı Çağlayan Japonya'da (1) -"Japonya, Türkiye ile üçüncü ülkelerde ciddi anlamda…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan Japonya'da (1)
  -"Japonya, Türkiye ile üçüncü 
  ülkelerde ciddi anlamda…

Ekonomi Bakanı Çağlayan Japonya'da (1) -"Japonya, Türkiye ile üçüncü ülkelerde ciddi anlamda işbirliği yapmak istiyor" -"Japon firmalarının Türkiye'ye ilgisi her geçen gün artıyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Japonya'nın Türkiye ile üçüncü ülkelerde ciddi anlamda işbirliği yapmak istediğini söyledi.
     Japonya ziyareti kapsamında bazı Japon firmalarının üst düzey yetkilileri ile biraraya gelen Çağlayan, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.
     Ziyaretin, Türkiye ile Japonya arasındaki ticari ilişkileri ilk kez resmi bir zemine kavuşturmak gibi bir anlam taşıdığını anlatan Çağlayan, bu çerçevede Japonya'dan iki bakan ve kendisinin imzasıyla bir protokol imzalanacağını söyledi.
     Son bir kaç aydır Japonya konusunun sıkça gündemlerine geldiğini ifade eden Çağlayan, "Japon firmalarının Türkiye'ye ilgisi her geçen gün artıyor. Japonya, Türkiye ile üçüncü ülkelerde ciddi anlamda işbirliği yapmak istiyor" dedi.
     Japon firması yetkililerinin Türkiye'nin lojistik konumundan ve ekonomi konusundaki gelişmelerden etkilendiklerini ifade ettiklerini anlatan Çağlayan, söz konusu firma yetkililerinin Türkiye'yi üretim üssü ve ticaret merkezi olarak planladıklarını ve her alanda işbirliğine gitmek istediklerini söyledi.
     Daha önce Japon firmaların Türkiye'ye yatırım konusunda cimri davrandıklarını belirten Bakan Çağlayan, "Ama şimdi görüyorum ki o cimriliklerini yavaş yavaş bir kenara koyuyorlar. Çünkü hayatın gerçekleriyle karşı karşıya kaldılar. Japon ekonomisinin içinde bulunduğu durum, Asya Pasifik bölgesinde her geçen gün gelişen acımasız rekabet şartları artık uluslararası hale gelmiş Japon firmalarını yeni arayışlara ve yeni ortaklıklara mahkum hale getiriyor. Bunun da çıkış yolu olarak kendilerine en uygun en yakın ülke olarak Türkiye'yi görüyorlar" diye konuştu.
     Geçmişte ihracatçıların özellikle uzak ülkelerle ticaret yapmayı tercih etmediklerine dikkati çeken Çağlayan, Japonya, Güney Kore ve Çin'in toplam ithalatının 3 trilyon doları bulduğunu, buna karşın Türkiye'nin bu üç ülkeye yaptığı ihracatın ancak 4 milyar dolar seviyelerine ulaşabildiğini kaydetti. Bu durum için Japonya'yı suçlamamak gerektiğini anlatan Çağlayan, bölgeye yapılan ticaretin ihmal edilmesinde Türk işadamlarının payının olduğunu anlattı.
     Bugün 4 Japon firmasının yetkilileriyle yaptıkları görüşmeler hakkında da bilgi veren Çağlayan, bu firmaların dünya ölçeğindeki personel sayısı ve cirolarının büyüklüğüne dikkati çekti.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir