Ekonomi Bakanı Çağlayan ithalatla ilgili basın toplantısı düzenleyecek

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan ithalatla ilgili basın toplantısı düzenleyecek

Ekonomi Bakanı Çağlayan ithalatla ilgili basın toplantısı düzenleyecek

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 7 Şubat tarihinde ithalat ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyecek.
     Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul'da gerçekleştirilecek toplantıda geçen yıl yüzde 1,8 oranında azalarak 236,5 milyar dolar olan ithalat rakamları değerlendirilecek.
     Toplantıda; ithalatın sektörel kompozisyonu, ithalatta ülke ve bölgeler bazında gelişmeler, cari açık ve cari açığın azaltılması amacıyla Bakanlık tarafından yapılan çalışmalara değinilecek.
    
     -İthalatta son durum-
    
     Açıklamada, 2011'de 241 milyar dolara ulaşan mal ithalatının 2012'de 236,5 milyar dolar olarak gerçekleştiği belirtilerek, aynı dönemde ihracatın ise yüzde 13,1'lik bir artışla 152,6 milyar dolara çıktığı hatırlatıldı.
     Dış ticaret açığının 84 milyar dolara gerilediği 2012 yılında, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise yüzde 64,5'e çıktığı ifade edilen açıklamada, "174,9 milyar dolar düzeyinde ara malı ithalatının yapıldığı 2012'de, yatırım malı ithalatı 33,9 milyar, tüketim malı ithalatı 26,7 milyar dolar oldu. 2012 yılında 241 ülke ve bölgeden ithalat yapılırken, bunların 129'undan yapılan ithalat geriledi" denildi.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir