Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"İşsizlik oranı 2001 krizinden sonraki en düşük düzeyinde"…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"İşsizlik oranı 2001 krizinden sonraki en düşük düzeyinde"…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"İşsizlik oranı 2001 krizinden sonraki en düşük düzeyinde" -"İşsizlikteki gerilemede, 241 ülke-bölgeye mal ihraç etme yarışında olan işadamlarımızın katkısı büyük"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, işsizlik oranının 2001 krizinden sonraki en düşük düzeyinde olduğunu belirtirken, "İşsizlikteki gerilemede 241 ülke-bölgeye mal ihraç etme yarışında olan işadamlarımızın katkısı büyük" dedi.
     Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, 2012 yılı hanehalkı işgücü verilerini değerlendirdi.
     İstihdam edilenlerin sayısının geçen yıl 711 bin kişi artarak 24 milyon 821 bin kişiye yükseldiğini hatırlatan Çağlayan, bu rakamın Türkiye ekonomisinin şimdiye dek ulaştığı en yüksek istihdam düzeyi olduğunu bildirdi.
     2012 yılında tarım sektöründe çalışan sayısı 46 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısının 757 bin kişi arttığını anımsatan Çağlayan, "2012 yılı genelinde nüfusumuz 1 milyon 228 bin kişi arttı. İşgücünde artış 614 bin kişi oldu. Ekonomimiz 711 bin kişiye, yani işgücündeki artışın da üzerinde istihdam yarattı. Sonuç olarak işsiz sayısı 97 bin azaldı. Bu bizim için büyük bir başarı" ifadelerini kullandı.
     Büyümenin yavaşladığı, iç talebin daraldığı bu dönemde istihdam artışının çok mutlu edici bir gelişme olduğuna vurgu yapan Çağlayan, istihdam artışının 2013 ve sonrasında sanayi ve diğer üretken sektörlerde daha hızlı artmasını amaçladıklarını kaydetti.
     Türkiye genelinde, işsizlik oranının yüzde 9,2'ye, işsiz sayısının ise 97 bin kişi azalarak 2 milyon 518 bin kişiye düştüğünü belirten Çağlayan, bu işsizlik oranının 2001 krizinden sonra görülen en düşük oran olduğunu vurguladı.
     Çağlayan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
     "Avrupa'da işsizlik bizden daha yüksek. Avrupa ülkelerinin içinde bulunduğu kriz nedeniyle, bu ülkelerdeki işsizlik her ay yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Biz yanı başımızdaki bu krizden etkilenmemek için var gücümüzle çalıştık. Eğer imalat sanayinde 2012'de 53 bin kişilik bir istihdam artışı olmuş ise bu taş üstüne taş koymaya çalışan sanayicinin, 241 ülke-bölgeye mal satmaya çalışan ihracatçının emeğinin sonucudur. 2013 ve sonrasında istihdam üzerinde yeni teşvik sisteminin etkilerini de görmeye başlayacağız. Devlet olarak yeni yatırımlara hiç verilmemiş destekler veriyoruz. Girişimcilerimiz de buna bizi memnun eden bir teveccüh gösteriyor. Ancak, sadece teşvik yetmez. İş ortamının da, piyasanın da yatırıma uygun olması gerekiyor. Yatırım için kullanılacak kredi maliyetlerinin de uygun olması gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir