Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"İspanyol firmalar, Türkiye'yi yatırımlarında öncelikli ülke olarak…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"İspanyol firmalar, Türkiye'yi yatırımlarında 
  öncelikli ülke olarak…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"İspanyol firmalar, Türkiye'yi yatırımlarında öncelikli ülke olarak görüyor" -"FCC, Gas Natural ve Red Electrica firmalarının Türkiye'de yatırım planları var" -"Türkiye ekonomisi doğru rotada, doğru yolda ilerliyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İspanyol firmalarının, Türkiye'yi yatırımlarda öncelikli ülke olarak düşündüklerini belirterek, "İspanyol yatırım matadorları, çıkışı Türkiye yatırım arenasında görüyorlar" dedi.
     Çağlayan, yazılı açıklamasında, 27 Kasım 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında İspanya'da gerçekleştirilen CEO toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Toplantıda, sektörlerinde büyük ve 1 milyon kişiye yakın istihdam sağlayan 17 firmanın üst yöneticisinin yanısıra 1 milyon işletmeyi temsil eden "CEOE" isimli İşverenler Konfederasyonu Başkanının da hazır bulunduğunu anımsatan Çağlayan, İspanyol firmalarının çıkışı Türkiye'de aradığını belirtti.
     Enerji, inşaat, altyapı, bankacılık, borsa işletmeciliği, demiryolu, perakendecilik, sigorta, basın-yayın ve telekomünikasyon alanlarında faaliyet gösteren bu firmaların toplam cirosunun 202 milyar avro ve istihdam sayısının 1 milyona yakın olduğunu ifade eden Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "CEO'lardan bir kısmının şirketleri halen Türkiye'de faaliyette bulunuyor. Türkiye'de bankacılık, sigortacılık, ulaştırma, tekstil ve otomotiv alanlarında yatırımları bulunan, BBVA, CAF, Inditex, Mapfre, Essentium, Comsa, Mango, Tecnicas Reunidas ve Gestamp firmaları Türkiye'deki yatırım ortamından memnun olduklarını ve yatırımlarını büyüterek devam edeceklerini belirtti. İspanyol firmalar, Türkiye'yi yatırımlarında öncelikli ülke olarak görüyorlar. İspanyol yatırım matadorları, çıkışı Türkiye yatırım arenasında görüyorlar. Bu firmalar özellikle Türkiye'nin bu kritik dönemde çok etkin ve yerinde tedbirler aldığını vurguladı. Bankacılık alanında faaliyet gösteren BBVA, Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme, siyasi-ekonomik istikrarı ile hayranlık uyandırdığını, Türkiye'nin ekonomideki başarısının Avrupa'nın, Ortadoğu'nun başarısı olduğunu ifade etti ve şunu net bir şekilde söyledi 'Bundan sonra ne yapıyorsanız yapmaya devam edin'. Bu, Türkiye'nin ne kadar doğru yolda olduğunun uluslar arası yatırımcılar tarafından da tescilidir."
    
     -Türkiye'de yatırım yapacaklar-
    
     Türkiye'de yatırımları bulunmayan şirket CEO'larının ise Türkiye'de yatırım yapma planları olduğunu belirten Bakan Çağlayan, bunda ekonomik ve siyasi istikrarın önemli rol oynadığını ifade etti. Çağlayan, FCC, Gas Natural ve Red Electrica firmalarının CEO'larının önümüzdeki dönemde Türkiye'e yatırım yapacaklarını ifade ettiklerini bildirdi.
     FCC'nin inşaat, müteahhitlik; Gas Natural'ın, gaz, enerji, elektrik dağıtım ve Red Electrica'nın ise enerji alanlarında faaliyet gösterdiğine işaret eden Çağlayan, yeni yatırım planlayan bu 3 firmanın toplam cirolarının 18 milyar avroyu aştığını ve yaklaşık 110 bin kişiye istihdam sağladıklarını kaydetti.
     Çağlayan, İspanya'da CEO'larla yaptıkları görüşmenin Türkiye ekonomisinin doğru rotada, doğru yolda ilerlediğini gösterdiğini, İspanyol firmalarının gösterdiği ilginin de bunun kanıtı olduğunu bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir