Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"İhracat performansımızdan, yeni pazarlardaki başarımızdan, ihracatçı…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"İhracat performansımızdan, yeni pazarlardaki başarımızdan,
  ihracatçı…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"İhracat performansımızdan, yeni pazarlardaki başarımızdan, ihracatçı firma ve illerin gerçekleştirdikleri ihracat artışından son derece memnunuz" -"Önümüzdeki yeni hedef ihracatın katma değerini artırmak" -"İhracat gemisi rotasında emin adımlarla ilerlemektedir" -"İhracat rakamlarımız kalan son 2 ayda aynı performansı devam ettirdiği takdirde 149,5 milyar dolarlık hedef aşılacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracat performansından, yeni pazarlardaki başarılardan, ihracatçı firma ve illerin gerçekleştirdikleri ihracat artışından son derece memnun olduklarını ifade ederek, "Örneğin Brezilya'ya şimdiye kadarki en yüksek ihracat düzeyine ulaştık. Şimdi önümüzdeki yeni hedef ihracatın katma değerini artırmak" dedi.
     Bakan Çağlayan, yazılı açıklamasında, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.
     İhracatçı birlikleri kayıt rakamlarına göre, Ekim ayı ihracatının 11 milyar 784 milyon dolar olarak gerçekleştiğini anımsatan Çağlayan, Kurban ve Cumhuriyet bayramları nedeniyle geçen yıla göre 2 işgünü daha az çalışılmasının, Ekim ayı öncü ihracat rakamlarının 2011 yılı Ekim ayı ihracat rakamları düzeyinde kalmasına neden olduğunu belirtti. Çağlayan, işlem yapılan gün sayısının geçen yılın Ekim ayı ile aynı olması halinde ihracatın 12,8 milyar dolar civarında olacağını kaydetti.
     Ocak-Ekim döneminde ihracatın yüzde 12,1 oranında artarak 124,8 milyar dolara ulaştığını belirten Çağlayan, ihracat rakamlarının kalan son 2 ayda bu performansını devam ettirmesi halinde Orta Vadeli Program hedefi olan 149,5 milyar dolarlık hedefin aşılacağını ifade etti.
     Çağlayan, en büyük ihracat pazarı olan AB'nin payının azalmasına rağmen ihracatın artmasının, pazar ve ürün çeşitlendirilmesi stratejisinin başarıya ulaştığını gösterdiğini belirtti.
     AB ekonomisinde sorunların yaşandığına dikkati çeken Çağlayan, AB'deki işsiz sayısının 18,5 milyon ile rekor kırdığını, işsizlik oranının ise yüzde 11,6'ya çıktığını, tüm bunlara rağmen Türkiye'nin ihracatta başarılı performansını sürdürdüğünü kaydetti.
    
     -"Dünya ticaretinin rotası değişiyor"-
    
     Açıklamasında, "İhracat gemisi rotasında emin adımlarla ilerlemektedir" ifadesini kullanan Çağlayan, dünya ticaretinin rotasının değiştiğini, Türkiye'nin de buna uyum sağladığını belirtti.
     TÜİK'in açıklayacağı Ekim ayı ihracat verisinin daha yüksek olacağını ifade eden Çağlayan, 10 aylık ihracatın aylık ortalamasının 12,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, Kasım ve Aralık ayı ihracat rakamlarında aylık bazda bu rakamlara ulaşılması halinde ihracatın 150 milyar dolara çıkacağını ve yeni bir rekor kırılacağını kaydetti.
     İhracat performansından, yeni pazarlardaki başarılardan, ihracatçı firma ve illerin gerçekleştirdikleri ihracat artışından son derece memnun olduklarını belirten Çağlayan, şu bilgileri verdi:
     "Bugünkü veri ile örneğin Brezilya'ya şimdiye kadarki en yüksek ihracat düzeyine ulaştık. Şimdi önümüzdeki yeni hedef ihracatın katma değerini artırmak.
     Ekim ayında kimya sektörünün ihracatı şimdiye kadarki en yüksek rakama ulaşarak 1 milyar 655 milyon dolar oldu. Kimya sektörü ihracatı, Ekim ayında otomotiv, hazır giyim ve demir-çelik gibi sektörleri geride bıraktı. Ekim ayında aylık bazda ülkelere gerçekleştirilen ihracatta bugüne kadar gerçekleştirilen en yüksek ihracat rakamlarına ulaşılması ürün ve pazar çeşitlendirilmesi stratejisinin başarılı olduğunun kanıtıdır.
     Ekim ayında Brezilya'ya şimdiye kadarki en yüksek ihracat (154 milyon dolar) rakamına ulaşıldı. Kanada'ya şimdiye kadarki en yüksek 2. ihracat (124 milyon dolar), Beyaz Rusya'ya şimdiye kadarki en yüksek ihracat (30,3 milyon dolar) gerçekleştirildi."
    
     -Suriye'ye ihracat yüzde 70 düştü, Libya'ya yüzde 266 arttı-
    
     Bakan Çağlayan, siyasi değişimlerin yaşandığı ülkelere bakıldığında 2012 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatın, Suriye'ye yüzde 70, Fas'a yüzde 17 oranında azaldığını, Tunus'a yüzde 6, Bahreyn'e yüzde 7, Mısır'a yüzde 5,5, Yemen'e yüzde 39 ve Libya'ya yüzde 266 oranında arttığını kaydetti.
     Ekonomi Bakanı Çağlayan, 10 aylık dönemde toplam 30 ülkeye 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıldığını, en yüksek ihracatın ülke bazında Almanya'ya 10,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. İhracatın artmasında nitelikli, yüksek teknolojili, marka değeri yüksek, katma değeri yüksek ürünlerin payının bulunduğunu ifade eden Çağlayan, yeni teşvik sistemini de bunun için "biçilmiş kaftan" olarak nitelendirdi.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir