Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Enflasyon ve istihdam konusunda yaşanan gelişmeler Türkiye'nin ne…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"Enflasyon ve istihdam konusunda yaşanan gelişmeler 
  Türkiye'nin ne…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Enflasyon ve istihdam konusunda yaşanan gelişmeler Türkiye'nin ne kadar doğru yolda olduğunu gösteriyor" -"Türkiye, OVP hedeflerini çok ufak tefek nüanslarla gerçekleştirecek durumdadır" -"Türkiye ihracat rekoru kırarken, ihracat kilogram fiyatlarımız maalesef düşüktür"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Enflasyon ve istihdam konusunda yaşanan gelişmeler Türkiye'nin ne kadar doğru yolda olduğunu gösteriyor" dedi.
     Çağlayan, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Lojistik Alanı'ndan Mersin'e doğru yola çıkan ilk ihracat trenini uğurlama töreninde yaptığı konuşmada, Ankara 1. OSB'nin Başkent'in ilk, Türkiye'nin de örnek sanayi bölgelerinden biri olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin ihracatla büyüdüğü bir ortamda gerçekleştirilen bu ihracatın önemli olduğunu belirten Çağlayan, "Bu sadece Mersin'e 37 konteynerin gitmesi projesi değil, Ankara'nın denize bağlantı projesidir" ifadesini kullandı.
     Türkiye'nin ihracatla büyümeyi öğrendiğini ifade eden Çağlayan, son iki çeyrekte yaşanan büyümenin, ihracatın katkısıyla olduğunu söyledi.
     Bu yılın ilk çeyreğinde Avrupa'daki bazı ülke ekonomilerinin daraldığı bir ortamda Türkiye'nin ilk çeyrekte yüzde 3,2 gibi önemli bir büyüme oranı yakaladığını kaydeden Çağlayan, "Bu büyümenin dinamosu 5,5 puanlık katkı ile ihracat oldu. Şimdi görüyorum ki; 2023 hedefimizi son derece doğru bir hedef, 2023 hedefine ulaşmak noktasında Allah'ın izniyle hiç kimse bize engel olamayacak" diye konuştu.
     Türkiye'nin 9-10 yıl önce sadece 36 milyar dolarlık ihracat yaptığını hatırlatan Çağlayan, 2011 yılında ihracatın 135 milyar dolara ulaştığını, bu yılın ilk 8 ayında da 100 milyar dolara yaklaştığını anımsattı.
     Türkiye'nin Orta Vadeli Program'da (OVP) 2012 için belirlenen 148,5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacağını belirten Çağlayan, enflasyon ve istihdam konusunda yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin ne kadar doğru yolda olduğunu gösterdiğini söyledi.
     "Hükümet'in OVP hedefinde "eksen kayması" olduğu" yönünde basında bazı haberler yer aldığını dile getiren Çağlayan, "4-5 yıl önce de Avrupa'daki ekonomik krizi gördüğümüzde, yönümüzü dünyanın diğer ekonomilerine çevirdiğimiz tarihte yine bizi, 'Türkiye eksenini kaydırdı' diye suçlamışlardı. Türkiye, OVP hedeflerini çok ufak tefek nüanslarla gerçekleştirecek durumdadır" diye konuştu.
    
     -Gelecek 10 yılda yatırımlar artacak-
    
     Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı üç aylık istihdam endeksi verilerini de değerlendiren Çağlayan, sanayide istihdamın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 arttığını hatırlattı.
     Mayıs ayında işsizliğin yüzde 8,2 ile Cumhuriyet tarihinin en düşük mayıs ayı oranı olduğunu anlatan Çağlayan, Türkiye bu gelişmeleri yaşarken Avrupa'da işsizlik oranlanın çift hanelere ulaştığına dikkati çekti.
     Türkiye'nin 500 milyar dolarlık mal, 150 milyar dolarlık hizmet ihracatı ve dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefleri adına, gelecek 10 yılda yatırımların artacağını belirten Çağlayan, söz konusu dönemde sadece enerji alanında 130 milyar dolarlık yatırım yapılacağını kaydetti.
    
     -Sanayiciye demiryolu müjdesi-
    
     Hükümetin lojistik hizmetler konusundaki çalışmalarına da konuşmasında yer veren Çağlayan, biri Mersin'de diğeri İzmir-Çandarlı'da olmak üzere toplam 10 milyon TEU'luk konteyner limanları oluşturduklarını belirtti.
     Türkiye'nin karayolu taşımacılığında Avrupa'da birinci, dünyada da ABD'den sonra ikinci konumda bulunduğunu anlatan Çağlayan,karayolu taşımacılığının tek başına sanayici ve ihracatçının lojistik konusundaki sıkıntılarını gidermediğini anlattı.
     Lojistik konusunda çok önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Çağlayan, yaklaşık bir ay önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile demiryolu taşıma maliyetlerinin düşürülmesi konusunda görüştüğünü bildirdi.
     Yıldırım'a ihracatın arttığı bir ortamda demiryolu taşımacılığında maliyetlerin düşürülmesini teklif ettiğini, Bakan Yıldırım'ın da bunu kabul ettiğini aktaran Çağlayan, "İnşallah önümüzdeki günlerde demiryolu taşımacılığında bir fiyat indirimi sizler için gerçekleşecek. Hayırlı, uğurlu olsun" dedi.
     Demiryolu işletmeciliğinin de özelleştirileceğini hatırlatan Çağlayan, özelleştirmenin ardından oluşacak rekabet koşullarında fiyatların düşeceğini, bunun da sanayiciye yansıyacağını dile getirdi. Çağlayan, lojistik ile ilgili yapılan yatırımların misliyle geri döneceğini söyledi.
     İhracat kilogram fiyatları ile ilgili de görüşlerini paylaşan Çağlayan, "Türkiye ihracat rekoru kırarken, ihracat kilogram fiyatlarımız maalesef düşüktür" diye konuştu.
     Almanya'nın 4, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerin ihracatını 3-3,5 dolar kilogram fiyatı üzerinden yaptığını kaydeden Çağlayan, bu konuda sıranın Türkiye'ye geldiğini söyledi.
    
     -Diğer konuşmalar-
    
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de, Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 yılında hedef olarak koyulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin sadece sanayinin oluşması, ürünlerin yapılmasının olmadığını aynı zamanda bu ürünlerin taşınmasını da gerektirdiğini belirtti.
     ASO olarak demiryolu taşımacılığını cazip hale getirmeyi ve yaygınlaştırmayı kendilerine hedef olarak koyduklarını kaydeden Özdebir, ASO eski Başkanı da olan Bakan Zafer Çağlayan döneminde başlatılan projenin ekonomik krizler nedeniyle biraz gecikmeli de olsa gerçekleştirildiğini ifade etti.
     Bu çalışmayı daha önce de yapmak istediklerini ancak rekabet şartlarından dolayı projenin bugüne kadar geldiğini kaydeden Özdebir, sonraki hedeflerinin kar amacı gütmeden ve OSB'nin kendi organizasyonuyla Mersin'e ve İzmir-Aliağa'ya düzenli tren seferleri yapmak olduğunu dile getirdi.
     Ankara 1. OSB'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilk kez yapılan değerlendirmeye göre en çevreci ve en temiz OSB seçildiğini anımsatan Özdebir, bu durumun Ankara OSB'nin, üretirken dünyayı koruduğunun bir kanıtı olduğuna dikkati çekti.
     Zafer Çağlayan'ın, "Mersin'in Zafer'i" olduğunu kaydeden Özdebir, bu duruma atfen bundan sonra Mersin'e gidecek ASO trenlerine "Zafer Treni" adını vereceklerini sözlerine ekledi.
     TCDD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt da bir yandan yerli demiryolu ağı oluştururken diğer yandan da OSB'leri demiryollarına bağlamak suretiyle lojistik merkezler kurarak Türkiye'nin lojistik kabiliyetini artırmaya çalıştıklarını ifade etti.
     Konuşmaların ardından 37 konteynerlik ihracat trenini uğurlayan Çağlayan, trenin makinist koltuğuna oturarak basın mensuplarına poz verdi.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir