Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"(Energy Allied International)Yatırım yapmayı düşündükleri sektörle…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"(Energy Allied International)Yatırım yapmayı düşündükleri sektörle…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"(Energy Allied International)Yatırım yapmayı düşündükleri sektörle ilgili planları zannediyorum, 2 milyar dolar civarında olacaktır" -"Yatırımla üretilecek sadece iki ürün, Türkiye'nin her yıl 650-700 milyon dolarlık ithalat yaptığı ürünlerdir. Cari açığı önleme noktasındaki kararlılığımızı göstermesi açısından önemli bir yatırım olacaktır"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Energy Allied International firmasının Türkiye'de bir yatırım yapmayı planladığını belirterek, "Yatırım yapmayı düşündükleri sektörle ilgili planları zannediyorum, 2 milyar dolar civarında olacaktır" dedi.
     Çağlayan, Energy Allied International CEO ve Başkanı Mike Nassar, Wolverine Power Group Limited CEO'su Dennis Werner, Wolverine Power Group Limited Başkanı Tom Hogan ve IC Limited Finans Danışmanı İbrahim Çakır'ı kabul etti.
     Kabulde konuşan Çağlayan, Energy Allied International CEO ve Başkanı Mike Nassar ile Meksika'ya yaptıkları ziyarette tanıştıklarını belirterek, burada, şirketin Türkiye'de yatırım düşüncesi dolayısıyla bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.
     Çağlayan, Nassar hakkında bilgi vererek, "Nassar bizden biri, büyük dedeleri İstanbul'dan Kavalalı Mehmet Ali Paşa ile Mısır'a gitmiştir. Daha sonra Mısır'dan çeşitli sebeplerle Amerika'ya göç etmiştir" diye konuştu.
     Energy Allied firması'nın Houston merkezli, İskenderiye'den Kahire'ye şubeleri bulunan ve kimyasal ürünler üzerine üretim yapan önemli bir firma olduğunu ifade eden Çağlayan, şirketin, Türkiye'de kömürden kimyasal madde üretimine yönelik önemli projeleri olduğunu söyledi.
    
     -"Sakın geç kalma erken gel"-
    
     Bakan Çağlayan, şirketin yatırım planlarına ilişkin "Yatırım yapmayı düşündükleri sektörle ilgili planları zannediyorum, daha evvel konuştuğumuz çerçevede belirli vadede gerçekleştirilmek üzere 2 milyar dolar civarında olacaktır" bilgisini verdi.
     Şirketin yapacağı bu yatırım ile Türkiye'nin dışarıdan ciddi alanda ithalat yaparak cari açığı oluşturulmasına sebebiyet verilen ürünlerin Türkiye'de üretilmesini sağlayacağını ifade eden Çağlayan, "Bu teknolojiyle bir çok kimyasal ürün birbirine paralel üretilecektir. Ama sadece iki ürün Türkiye'nin her yıl yaklaşık 650-700 milyon dolar açık verdiği iki ürün olması açısından cari açığı önleme noktasındaki kararlılığımızda önemli bir yatırım teşkil edecektir" diye konuştu.
     Çağlayan, cari açığı en fazla etkileyen sektörleri dikkate alarak ortaya koydukları teşvik sisteminin cari açığın belini kırmaya yönelik bir teşvik sistemi olduğunu belirterek, "Yatırım konusunda bizdeki bir şarkının sözlerini zamanında sizlere de söylemiştim. Dünyanın her yerindeki yatırımcılara söylüyorum. 'Sakın geç kalma erken gel' diye sözlerimi bitirmek istiyorum" ifadesini kullandı.
    
     -Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisi-
    
     Bir soru üzerine Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerini de değerlendiren Çağlayan, ekonomik göstergelerin hepsinde ciddi iyileşmelerin devam ettiğini kaydetti.
     Merkez Bankasının yaptığı açıklamaların ekonominin bir beklenti yönetimi olması sebebiyle çok önemli olduğunu vurgulayan Çağlayan, "Yapılan açıklamalar, enflasyonun, 4. çeyrekte de giderek düşeceğini ve Türkiye'nin bu noktada, enflasyon ile ilgili konularda ve beklentilerde önemli gelişmeleri ifade edeceğini gösteriyor" dedi.
     Merkez Bankası'nın faiz koridoruyla ilgili alacağı kararlarla, uluslararası yatırımcılara en iyi mesajı vereceğini Türkiye'yle ilgili ekonomik beklentilerin en iyi şekilde algılamalarını sağlayacağını belirten Çağlayan, "Türkiye'ye yatırım yapılmasını, Türkiye'nin büyümesini Türkiye'nin üretim ve yatırımla beraber istihdam meselesi konusundaki gelişmeleri de sağlaması açısından son derece önemli."
    
     -Suriye ile ihracatta yüzde 65,6'lık düşüş-
    
     Bir soru üzerine Suriye sınırı ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Çağlayan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yürüttüğü uygulamanın bakanlıkların ortak çalışması sonucu ortaya çıktığını belirtti.
     Çağlayan, Türk vatandaşlarının Suriye'ye gerek araçlarının, gerek kendilerinin girişlerinin belli bir süre için kapatıldığını belirterek, Suriye vatandaşlarının günlük ihtiyacı olan ürünlerin Suriye taşıtlarınca Türkiye'den alınarak Suriye'ye götürülmesi kanalının açık tutulacağını bildirdi.
     Suriye üzerinden yapılacak transit taşımalarda alternatif güzergahların oluşturulduğunu vurgulayan Çağlayan, Mısır üzerinden 9 ülkeye sevkıyat yapılmaya başlandığını hatırlattı.
     Çağlayan, 27 Nisan 2012 tarihi itibariyle Mersin-Mısır-Suudi Arabistan güzergahında 977 TIR'ın Mısır üzerinden körfez ülkelerine ulaştığını kaydetti.
     Lübnan hattında da Mersin Tripoli Ro-Ro seferlerini başlattıklarını anımsatan Çağlayan, 10 Haziran'dan itibaren bu hat üzerinden 124 aracın Lübnan'a giriş yaptığını kaydetti.
     Suriye ile ticarette düşüşler kaydedildiğini dile getiren Çağlayan, Suriye ile ihracatın 1 Ocak 2012 - 25 Temmuz 2012 tarihlerinde geçen yıl aynı döneme göre yüzde 65,6'lık bir azalış yaşandığını, 337,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, bunun 124 milyon dolarının da elektrik enerjisi ihracatı olduğunu söyledi.
    
     -El yapımı kol düğmeleri-
    
     Energy Allied International CEO ve Başkanı Mike Nassar da, planladıkları yatırım hakkında görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldiklerini belirterek, yerel imkanlarla yerel kaynaklardan elde edecekleri ürünlerin Türkiye'nin ithalatında önemli yeri olan ürünler olduğunu vurguladı.
     Bu ürünlerin linyit ve kömürden çok kolay bir şekilde elde edilebilecekken, şu anda Türkiye'nin ithalatında büyük bir yere sahip olduğuna dikkati çeken Nassar, yerel kaynakları kullanarak özellikle tarım ve enerji alanında çığır açacak şekilde adımlar atılabileceğini söyledi.
     Konuşmaya başlamadan önce kol düğmelerini gösteren Nassar, el yapımı kol düğmelerinin Çağlayan'ın kendisine hediyesi olduğunu belirtti.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir