Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Ümit ediyorum ki Merkez Bankası'nın bugünkü yapacağı toplantıda en…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"Ümit ediyorum ki Merkez Bankası'nın 
  bugünkü yapacağı toplantıda en…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Ümit ediyorum ki Merkez Bankası'nın bugünkü yapacağı toplantıda en önemli kararlardan bir tanesi faiz bandında biraz daralma yapmasıdır" -"Kur ve faiz asıl etkisini ithalatta gösteriyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın bugünkü yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında faiz bandında daralma kararının alınmasını umduğunu söyledi.
     Çağlayan, Japonya ziyareti kapsamındaki görüşmeleri hakkında düzenlediği toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında faiz konusunda nasıl bir karar beklediğine ilişkin sorusu üzerine, Türkiye'nin bir taraftan ekonomide yumuşak iniş senaryosunu gerçekleştirirken dünyada da ekonomik daralmanın sürdüğünü hatırlattı.
     Türkiye'nin fiyat istikrarının kendine ilke edinmiş bir hükümet ile yönetildiğini dile getiren Çağlayan, Merkez Bankası'nın mevcut yönetimi ile kendi söylemlerinin aynı olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin dış ticaret açığı, cari açık, ihracatla büyüme potansiyeli gibi önemli konulara sahip olduğunu anlatan Çağlayan, Türkiye'nin dış taleple büyüyen bir ülke olduğunu ifade etti.
     Çağlayan, "Ümit ediyorum ki Merkez Bankası'nın bugünkü yapacağı toplantıda en önemli kararlardan bir tanesi faiz bandında biraz daralma yapmasıdır" dedi.
     Merkez Bankası'nın faiz bandının yüzde 5 ile yüzde 11,5 arasında tuttuğunu, yüzde 5,75'lik gösterge faizin fazla bir anlamı olmadığını kaydeden Çağlayan, "Burada Merkez Bankası'nın bantta yapacağı daralma, Merkez Bankası'nın bu konudaki iç piyasaya ve büyümeye yönelik mesajını çok net bir şekilde verecektir" diye konuştu.
     Şu anda gerçekleşen faizlerin yüzde 7,9 civarında olduğunu ve reel faizlerde bir miktar faiz fazlasının bulunduğunu anlatan Çağlayan, böyle bir ortamda hem iç talebin hem de Türkiye'deki yatırımcının faizler karşısında alacağı pozisyonun önemli hale geldiğini kaydetti.
     Faiz indirimi yapılmadığı takdirde Türk Lirası'nın değerlenmesi problemiyle karşılaşılacağını belirten Çağlayan, "İhracatçının bu konuda beklentisin öngörülebilir kur yapısıdır. Faizlerin yüksek kalması akabinde gelecek sıcak para Türk Lirası'nın değerlenmesine sebep veriyor. Ben 'kurun ve faizin ihracat üzerinde etkisi yok' demiyorum ama asıl etkisini ithalatta gösteriyor.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir