Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Cari açığın yıl sonunda 65 milyar dolar civarında olmasını ve…

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"Cari açığın yıl sonunda 65 milyar dolar civarında 
  olmasını ve…

Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Cari açığın yıl sonunda 65 milyar dolar civarında olmasını ve GSYİH'ya oranının yüzde 8'in altında olmasını bekliyorum" -"Uluslararası doğrudan yatırım girişlerinde önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmelerle birlikte cari açık konusunda çok daha olumlu gelişmelere şahit olacağız"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açığın yıl sonunda 65 milyar dolar civarında ve GSYİH'ya oranının yüzde 8'in altında olmasını beklediğini bildirdi.
     Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Çağlayan, Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan, 2012 yılı Ocak-Mayıs dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi.
     Ekonomik göstergelerden müjdeli haberler gelmeye devam ettiğini belirten Çağlayan, büyüme, enflasyon, ihracat rakamlarından sonra cari açık rakamlarının da Türkiye ekonomisinin yoluna emin adımlarla ilerlediğini gösterdiğini ifade etti.
     Çağlayan, Mayıs ayı cari açık rakamının beklentilerin altında gerçekleşmesinin de bu sevinçli haberlerden biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Mayıs ayında cari açık geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,6 oranında azalarak 5 milyar 83 milyon dolara geriledi. İstikrarlı şekilde gerilemeye devam eden cari açık Ocak-Mayıs döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,9 oranında gerileyerek 27 milyar 50 milyon dolar oldu. Geçen yıl enerji ürünleri hariç tutulduğunda cari açığımız 3,9 milyar dolardı. Bu yıl ise 1,6 milyar dolara geriledi. Cari açığın gerilemesinde dış ticaret açığının Ocak-Mayıs döneminde yüzde 22,4 oranında azalarak 28,9 milyar dolar düzeyine inmesi ve hizmet gelirlerimizin geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 5, geçen yılın Ocak-Mayıs dönemine göre ise yüzde 1 oranında artarak 12 milyar 240 milyon dolara ulaşması önemli rol oynadı. Türkiye'nin büyük potansiyeli bulunan hizmet ihracatına sağlanan desteklerle hizmet gelirlerimiz gelecek yıllarda önemli ölçüde artacak ve cari açığın kapanmasına yardım edecek."
    
     -"Yatırım teşviklerinin olumlu etkisi olacak"-
    
     Ocak-Mayıs döneminde uluslararası doğrudan yatırımların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 6 milyar 454 milyon dolara çıkmasını da kendilerini sevindiren başka bir gelişme olarak değerlendiren Çağlayan, yatırım teşviklerinin orta vadede istihdamdan üretime ve cari açığa kadar çok farklı alanlarda olumlu etkisi olacağını bildirdi.
     Bakan Çağlayan, Türkiye'nin cari açık sorununu bu defa kalıcı olarak bir daha ortaya çıkmayacak şekilde çözmek için çalıştıklarını vurgulayarak, değerlendirmesini şöyle tamamladı:
     "Uygulamaya koyduğumuz yeni teşvik sistemimiz, özellikler uluslararası doğrudan yatırımcılar için büyük fırsatlar sunuyor. Uluslararası doğrudan yatırım girişlerinde önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmelerle birlikte cari açık konusunda çok daha olumlu gelişmelere şahit olacağız. Cari açığın yıl sonunda 65 milyar dolar civarında olmasını ve GSYİH'ya oranının yüzde 8'in altında olmasını bekliyorum."
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir