Ekonomi Bakanı Çağlayan

  • Yazı boyutu
Ekonomi Bakanı Çağlayan

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 27-29 Haziran 2012 tarihlerinde resmi temaslarda bulunmak ve bir dizi açılış gerçekleştirmek üzere Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a gidecek.


     Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Çağlayan söz konusu ziyaret çerçevesinde, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov tarafından kabul edilecek, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ile de üst düzey ikili görüşmeler gerçekleştirecek.
     Çağlayan'ın Türkmenistan ziyaretinde Türkmen Devlet Başkanı Berdimuhammedov'un 55'inci yaş günü nedeniyle gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında, çoğunluğu Türk müteahhitlik firmaları tarafından inşa edilen birçok tesisin açılışı yapılacak.
     Türkmenistan, dünyanın birçok bölgesinde faaliyet gösteren Türk müteahhitlik firmalarının en çok iş üstlendikleri ülkelerden biri. Son dönemde ülkede gerçekleştirilen projelerin ardından Türkmenistan, Libya'yı geçerek Rusya Federasyonu'ndan sonra yurt dışı müteahhitlikte ikinci sıraya yükseldi.
     Türkmenistan, 2010 yılında üstlenilen 4,3 milyar dolar değerindeki 59 proje ile Türk müteahhitlik firmalarının en fazla iş üstlendikleri ülke oldu. 2011 yılında ise, Türkmenistan'da Türk firmaları tarafından 3,3 milyar dolar tutarında 63 proje üstlenildi ve Rusya Federasyonu'ndan sonra ikinci sırada yer aldı. Bu yılın ilk 6 ayında ise Türk müteahhitlik sektörü Türkmenistan'da 2,9 milyar dolar değerinde 31 adet proje üstlendi.
     Türkiye'nin Türkmenistan ile ticaret hacmi de son beş yılda, 4 kat artış gösterdi. 2010 yılında Türkiye-Türkmenistan dış ticaret hacmi, 2009 yılına kıyasla yüzde 19 oranında artarak 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.
     Geçen yıl Türkmenistan'a ihracat bir önceki yıla göre yüzde 31 oranında artış göstererek 1,5 milyar dolar seviyesine yükseldi, ikili ticaret hacmi de yaklaşık 1,9 milyar dolara ulaştı.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkmenistan'a bu yılın Ocak-Mayıs döneminde 581,6 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Geçen yıl Türkmenistan'a toplam ihracatın yüzde 54'ünü oluşturan ilk beş ürün grubu sırasıyla; metallerden nihai ürünler, elektrikli makine ve cihazlar, demir ve çelik, mobilyalar ile değişik sanayi kollarında kullanılan makine ve cihazlar oldu.
    
    
    


Bu haberi 203 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir